Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anutzadragutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    1.703

Atentie!!!! Calcul pre - post natal si obtinerea salariului pentru nastere copil!!!!

Dragi mamici si viitoare mamici,

Nu stiu cate dintre voi cunosc faptul ca avem mai multe drepturi decat stim....si anume dupa nasterea bebelusului avem dreptul sa solicitam unitatii unde lucram un salariu pentru nastere copil. Mai jos sunt expuse datele exacte ale acestui aspect. Spor la citit si la obtinut acesti banuti.

Va pupam cu drag!

Salariu mediu pe unitate la nastere
    Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 (in cazurile in care se aplica), obliga firma sa plateasca mamei la nastere un salariu mediu pe unitate. Daca mama nu este angajata, acest drept ii revine tatalui.

Acte.

Actele de care ai nevoie sunt: o cerere prin care soliciti acest ajutor conform legii si certificatul de nastere al copilului.

Baza legislativa
    Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
    c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    1.703
    Va atasez si un model de cerere:

Cerere de acordare a unui salariu mediu pe unitate la nastere

Cerere catre angajator pentru acordarea unui salariu mediu pe unitate la nastere

Domnule Director/ Doamna Directoare,

Subsemnata ............, salariata a societatii ..............., solicit aprobarea platii unui salariu mediu pe unitate, pentru nastere copil, conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, Art. 51, lit c).

Art. 51:
    In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
    c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.

Anexez la prezenta cerere certificatul de nastere al copilului.

Va multumesc!

Data Semnatura

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    BUNA.....poti sa iei acesti bani daca in contract nu este inclusa aceasta clauza?Eu am inteles ca este valabil pentru cei care au acesata clauza in contract....nu stiu mai nimic doar am auzit si eu de la cineva care tocmai a nascut!

cristina elena
    Guest
    Mda, cam asa e cum zice Anamaria.
    La al doilea copil am beneficiat de acea 'prima de nastere' de la fabrica unde lucram dar la primul copil nu mi s-a dat asa ceva. In contractul individual de munca nu era acea clauza asa ca am putut eu s-o cer ca degeaba, nu m-a bagat nimeni in seama.
    Unele companii nu o au specificata in contractul de munca asa ca adio bani.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Mda ma gandeam eu......din pacate la mine nu scrie asa ceva....dar nu stiu la sot.....si daca tot a venit vorba de el....va las...mergem sa citi contractele :)))))
    Pe maine!

Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    1.703
    MARE ATENTIE...... nu este vb de contractul vostru INDIVIDUAL de munca....va cereri acest drept in baza unor legi si anume: Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007 - 2010(o gasiti pe net, de asemenea in baza art.66 din contractul colectiv de munca unic la nivel national angajatorul este obligat sa compenseze plata concediului pre - post natal cu 15% pe o perioada de minim 6 saptamani(=42 zile = perioada lauzie) astefel incat pentru 2 luni primiti 100% salariul brut cu care sunteti incadrate, daca nu exista contract colectiv de munca atunci apelati la articolul 247 din codul muncii). nu renuntati atat de usor la drepturile voastre fara sa va interesati...cautati pe internet daca aveti posibilitatea, faptul ca am citit parerile unor femei care au invins sistemul m-a determinat sa nu renunt la niste bani la care avem dreptuil atat noi cat si micutii nostrii. multa bafta!!!

Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul
    Mda, cam asa e cum zice Anamaria.
    La al doilea copil am beneficiat de acea 'prima de nastere' de la fabrica unde lucram dar la primul copil nu mi s-a dat asa ceva. In contractul individual de munca nu era acea clauza asa ca am putut eu s-o cer ca degeaba, nu m-a bagat nimeni in seama.
    Unele companii nu o au specificata in contractul de munca asa ca adio bani.

Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    1.703
    Salariu de 100% minim 6 saptamani
    a. Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010. Daca intreprinderea nu are un contract colectiv de munca, atunci se aplica Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, care mai confera unele avantaje femeii gravide. In primul rand, articolul 66 prevede ca minim 6 saptamani din perioada concediului de maternitate, intreprinderea sa compenseze si restul de pana la 100% din salariul brut. Asta inseamna ca minim 6 saptamani vei primi “in mana” salariul brut 100%: cca 85% indemnizatia de maternitate + restul de cca15% compensati de intreprindere.

b. Baza legislativa

Art. 66.
    (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.

(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.

(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    1.703
    Cerere de acordare a compensatiei de 15% din salariul brut

Cerere catre angajator pentru acordarea compensatiei de 15% din salariul brut pentru gravidele sau mamele aflate in concediu de maternitate

Subsemnata .................., salariata a societatii ....................., aflata in concediu de maternitate de la data de ................, solicit compensarea de catre intreprindere a diferentei dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care am dreptul, pe o perioada de 6 saptamani, conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, Art. 66.

Art. 66:

In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.

Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.

Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
    Va multumesc!

Data Semnatura

Cerere de acordare a unui salariu mediu pe unitate la nastere

Cerere catre angajator pentru acordarea unui salariu mediu pe unitate la nastere

Subsemnata ............, salariata a societatii ..............., solicit aprobarea platii unui salariu mediu pe unitate, pentru nastere copil, conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, Art. 51, lit c).

Art. 51:
    In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
    c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.

Anexez la prezenta cerere certificatul de nastere al copilului.

Va multumesc!

Data Semnatura

Membru inregistrat la
    09.12.2008
    Postari in forum
    1.703
    plus ca se aude de alocatie pentru nou-nascut, care cumuleaza trusoul si alocatie veche pentru nou - nascut si trebuie sa primim 350 de lei. interesati-va!! actele necesare: cerere, certificat bebe, CI mama, se depun la primaria unde locuieste mama sau la primaria orasului unde s-a inregistrat nasterea. spor la obtinut banutii!!!

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Trusoul la noi nu se mai plateste din cate mi-au spus vreo cateva mamici...ESTE CRIZA

Floricica Novice alina_mk's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2010
    Postari in forum
    505
    Buna ..asa auzisem si eu ca nu se plateste trusoul. cat despre salariul care spui cred ca foarte mult conteaza si firma unde lucrezi. de exemplu noi nu am primit nici zilele libere la nunta de bani nici nu are rost sa ma incurc sa pomenesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari