Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ella2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2010
    Postari in forum
    1

Citomegalovirus- CMV

Buna ziua,

Am pierdut o sarcina la 13 saptamani si jumatate. Doresc sa raman insarcinata si am facut analizele de specialitate. La citomegalovirus am IgG 131 pozitiv. Ce inseamna acest lucru. Am acest virus? Daca da, este posibil sa-l aiba si copilul meu de 2 ani?

multumesc!

Floricica Debutanta Morco's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2012
    Postari in forum
    722
    eu stiu ca, daca IgG este pozitiv inseamna ca ai avut candva infectia , deci nu pune probleme , ai anticorpi din cauza asta e pozitiv.
    daca Igm -ul este pozitiv inseamna ca infectia este curenta , si trebuie luate masuri .

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de ella2010 Vezi mesajul
    Buna ziua,

Am pierdut o sarcina la 13 saptamani si jumatate. Doresc sa raman insarcinata si am facut analizele de specialitate. La citomegalovirus am IgG 131 pozitiv. Ce inseamna acest lucru. Am acest virus? Daca da, este posibil sa-l aiba si copilul meu de 2 ani?

multumesc!
    Ig G inseamna ca ai avut o infectie de mult si ai imunitate. Este cea mai buna situatie. Se poate ca si copilul tau sa fi facut infectia cu CMV, dar nu este grav deloc, este o viroza respiratorie ca oricare alta. Daca deja a facut-o si are imunitate cu atat mai bine.
    Importanta este sa nu faci infectia cu CMV in sarcina, dar la tine nu mai este cazul.

Sanatate multa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari