Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Retete pentru gravidutele pofticioase

Perioada de sarcina este "definita" prin poftele gravidutelor si pe langa asta s-au nascut si o serie intraga de mituri legate de alimentatia si poftele gravidutelor.

As vrea sa va propun sa facem aici un Ghid de retete pentru gravidute si sa postam retelele noaste preferate din perioada de sarcina dar si retelele care ne aducea cea mai mare pofta dar si cea mai mare satisfactie, retete sanantoase si benefice in perioada de sarcina.

Eu cel mai mult si mai mult am poftit in sarcina la Placinta cu mere

Ingrediente:
    • 11 linguri de zahar
    • 11 linguri de ulei
    • 1 ou
    • 1 plic de praf de copt
    • 1 zahar vanilat
    • 11 linguri de lapte
    • faina cat cuprinde
    • mere

1. Se amesteca toate ingredinetele (mai putin merele) si se adauga faina pana se obtine un aluat care sa nu fie foarte tare dar nici sa nu se lipeasca de maini
    2. Se injumatateste, se intinde o foaie din prima jumatate, se aseaza intr-o tava (joasa si lata) unsa in prealabil cu ulei
    3. Deasupra se aseaza merele. Merele trebuie sa fie calite bine cu zahar si scortisoara si scurse se zeama. Eu merele le fac toamana si le pun la congelator sa le am peste iarna
    4. Se intinde apoi a doua foaie, se pune peste mere si apoi se gaureste cu furculita de sus pana jos ca sa poata sa "respire".
    5. Se da la cuptorul incins in prealabil cam 30 - 45 de minute pana se intareste aluatul si devine rumen.
    6. Optional, dupa racire se poate presara cu zahar pudra.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    In timpul sarcinii am mancat iar foarte bine si gratarul de pui sau porc (mai rarut cu porcul ce-i drept) cu mamaliguta facuta in tuci si cu mujdei de usturoi din belsug.

Voi la ce poftiti burtici?

Floricica Nou Venita simonici_mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2010
    Postari in forum
    46
    cand am fost gravida pofteam mult mujdei de usturoi si in primele luni de sarcina mancam fructe si beam lapte.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu am poftit si am mancat foarte mult mujdei cand eram graviduta la fel si acrituri, corcoduse, mere verzi, struguri necopti :)

natalya
    Guest
    Buna!Eu sunt insarcinata in 26 de saptamani si poftesc,tot timpul,la slanina prajita!

Floricica Nou Venita Mikaela.Si Yonut492's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2013
    Postari in forum
    11
    Salutare eu sunt la inceput abia am 3 saptamani de sarcina...cam ce mancaruri am voie sa mananc si ce sa evit?Multumesc.

Floricica Nou Venita catalina_buga's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    Citat Postat de Mikaela.Si Yonut492 Vezi mesajul
    Salutare eu sunt la inceput abia am 3 saptamani de sarcina...cam ce mancaruri am voie sa mananc si ce sa evit?Multumesc.
    3 saptamani?? cum ai ajuns la concluzia asta.. atunci cand menstruatia intarziesi faci test ..iese pozitiv... sunt deja 4 saptamani.. iar de cele mai multe ori doctorul nu vede nimic... nu am mai auzit de 3 saptamani daca cineva a auzit sa ma lamureasca si pe mine

Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    eu nu am avut pofte cine stie ce .. acum de curand as manca gogosi si clatite zilnic :P

Floricica Nou Venita andreyutza_luca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Dragi burtici cu bebici....

Noi avem 33 de saptamani si as păpa toata ziua gogosele umplute sau neumplute ..... la mancarica as pune si 10 kg de usturoi daca s-ar putea :)) daca ar fi după mine (si daca evident nu ar exista arsurile), as manca dimineata,pranz si seara usturoi in toate combinatiile si felurile posibile .... parca am innebunit, zău asa :)) :)) :))
    Si iarasi ciocolata! La inceputul sarcinii daca o păpam, aia eram, direct catre toaleta ma indreptam ca mi se facea un rău "de toată frumusetea"... in schimb acum, cred ca incep sa compensez "cu ce am pierdut".
    Foarte gras iarasi nu pot manca, ptr ca simt ca mi se urca mancarea in gat si vărs.

Imi place sa mananc ardei umpluti si sarmalute! Iar seara inainte de culcare un mango, pepene galben sau 2-3 banane :))
    Modificata de andreyutza_luca; 31.10.2013 la 14:30:25.

Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    v-ati gandit la ce preparate veti pregatii de craciun?? eu abia astept :D sper sa mai stea bebe in burtica(sarcina cu risc de nastere prematura col 1.60mm) sa nu fac craciunul prin spital:)) mai fac eu ciuciu de craciun...pana acum am avut repaos relativ la pat.. acum suntem in sapt 29+ si perioada mai critica a trecut..incep sa imi fac sperante ca macar de sarbatori sa gospodaresc si eu ceva asa ca melcul :*

Floricica Nou Venita andreyutza_luca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Citat Postat de catalina_buga Vezi mesajul
    v-ati gandit la ce preparate veti pregatii de craciun?? eu abia astept :D sper sa mai stea bebe in burtica(sarcina cu risc de nastere prematura col 1.60mm) sa nu fac craciunul prin spital:)) mai fac eu ciuciu de craciun...pana acum am avut repaos relativ la pat.. acum suntem in sapt 29+ si perioada mai critica a trecut..incep sa imi fac sperante ca macar de sarbatori sa gospodaresc si eu ceva asa ca melcul :*

Eu cred ca m-am scos....daca n-oi manca eu de sarbatori tot felul de fierturi....sa nu-mi ziceti mie pe nume cutu! Parca si vad, eu sa bag orez fiert cu legume, evident tot fierte :)), in timp ce altii se indoapa cu tot felul de bunatati.
    Din cate am inteles asa este bine ca sa se pape in perioada de alaptat...ca noi vom face Craciunul cu noua noastra membra de familie :)
    Cred ca si la tine Catalina, sunt cam toate sansele sa mananci aceleasi „minuni„ pe care le voi „savura„ si eu :)) de abia astept, nu mai pot de drag! :))
    Eu intr-un fel m-am scos ca vine maica-mea la noi (noi suntem in Germania) si ptr ca voi naste si ptr sarbatorile de iarna si ea face face de papa. Sotul meu face catei pe inima cand se gandeste ca va manca piftii, caltabosi si toate cele.... si eu o sa balesc ca un buldog :))
    Multe chestii care contin usturoi nu le voi putea manca, ca am inteles ca amarasc laptele matern....deci.... abstinenta taica! Macar daca e, voi baga dulciuri ( va face maica-mea vreun chec, vreun tort, ceva acolo, ca doar d-aia sunt Sarbatori) :)):)):))

Intr-un fel, eu zic ca ar trebui sa te bucuri, ca nu o sa stai pe la bucatarie sa te agiti sa faci si d-aia si d-ailalta, pe motiv ca esti graviduta! Asta este asa de consolare :D:D:D
    Nici eu n-am avut stare toata sarcina (asa sunt si eu de fel) si spre exemplu, ca maine este si barbata-miu liber am de gand sa mai fac nitica ordine si curatenie prin casa si de ce nu, sa trantesc si-o ciorbica de purcica cu niste cartofi, ca la amiaza e tare buna! Asta daca nu ma voi obosi prea tare cu curatenia!
    Si cred ca maine sau sambata am fac si-o mamaliga cu branzica, out si smantanica! Totusi mai am cativa ardeiasi umpluti in frigider care nu ma indur sa-i arunc, mai ales ca au iesit atat de dulci si de buni!
    As manca niste dovlecei pane...dar iar e vb de mujdei la mijloc :))
    Azi spre exemplu (asta ca sa vezi cat de bolnava sunt cu usturoiul :)) :)) mi-am luat un kebap acasa si mi-am curatat cativa catei de usturoi pe care i-am macat alaturi. Sotul meu a zis ca eu chiar am innebunit :)) si spunea ca fi-sa va iesi cu miros de usturoi la nastere :)):)):)):))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari