Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Roxxxyuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2013
    Postari in forum
    2

Pot sa mananc....?

Mamici, va pup cu drag!
    Sunt insarcinata in 10 saptamani si 3 zile (yay!!!!!) si recent am niste pofte de te te lasa cugura cascata! De la muraturi cu ciocolata la varza calita amestecata cu mere :)))). Ieri, prin nu stiu ce minune, mi s-a trezit o pofta de creier pane. Avem sau nu avem voie sa mancam asa ceva???? Sunt disperata sa aflu daca DA sau NU...
    multumesc frumos!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    De ce sa nu ai voie sa mananci creier pane? Nu ai restrictie la anumite feluri de mancare atunci cand esti gravida decat in cazul in care le tolereaza organismul. poti manca ori ce, dar e bine de retinut ca nu oricat...ideea ca mananci pentru doi e gresita.

Floricica Nou Venita Roxxxyuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2013
    Postari in forum
    2
    Multumesc frumos pt raspuns. De cand sunt insarcinata, am devenit un pic 'paranoia' si nu ma ating de orice...inca cand vine vorba de pofte...mai greu ma abtin ;)

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Sarcina nu inseamna sa te inscrii in anumite tipare prestabilite - mananci aia sau aia...fiecare om are gusturile lui:) Incearca sa mananci alimente sanatoase, evita carnea nepreparata corespunzator, maionezele si porcariile de genul chipsuri, snacksuri sau fornetti, care au termen de valabilitate de cativa ani....iti dai seama ce de conservanti au!
    Avand in vedere ca am auzit de gravide care mananca iarba, var sau pamant, preferintele tale alimentare sunt normale:)

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    e adevarta ce spune super mami, insa eu am avut pofte din astea nesanatoase...m-am abtinut insa recunoasc ca am mai mancat, ce stiu eu este ca trebuie evitat pestele cu continut ridicat de mercur, si excluse fructeele de mare....dar si carnea care nue bine preparata...adik nu mancare care in sange!sarcina usoara!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Cred ca poftele astea "nesanatoase" sunt rezultatul exploziei hormonale din corpul femeii insarcinate...

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    ce stiu eu ca mai este exclus: lactatele care nu sunt pasteurizate, conserve, pateuri, mezeluri, pestele suspect a contine mercur, sosurile cu ou sau maioneza, chiar si cascavalul, imi zicea doctorita (sau macar sa nu fie consumat in exces). Carnea, intr-adevar, trebuie sa fie f bine preparata termic ( se vor evita micii sau friptura in sange).Eu imi cumpar branza la cutie pe care scrie ca este obtinuta din lapte pasteurizat, laptele mereu la cutie si citesc eticheta cu atentie la orice produse. Fructe si legume proaspete sau suc in fiecare zi.

Insa, ce mananc in ultima vreme f mult pt ca-mi plac sunt ciresele (nu cred ca exista interdictii, nu? ). Apoi, mai "gresesc" cu cate o portie de cartofi prajiti - e permis? Inghetata - si ea e permisa, nu? Cate o bucatica de ciocolata.

Altfel, n-am pofte si nici greturi (sapt. 17 sunt).
    Modificata de slv_ppsc; 29.06.2013 la 14:02:00. Motiv: adaugire info

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    ah, si inca ceva: ciorba e voie? Presupun ca da, cu tot cu bors :)

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Si eu am tot felul de pofte, dar stiu doar ca ar trebui sa evit unele ceaiuri. In rest mananc cam tot ce poftesc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari