Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

OMEGA 3 - pastile sau din alimentatie?

Buna fetelor,

Voi ati luat Omega 3 in sarcina, pastile, in combinatie cu celelalte suplimente (Elevit, acid folic) si/sau progesteron?
    Si daca da, de la cate saptamani?

Sau e suficient daca incercam sa luam Omega din alimente (peste somon, nuci, fasole etc.) ?

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Nu am luat Omega 3.Nici Elevit nu am luat pe toata perioada sarcinii, ci doar la inceput.Am mancat foarte multe fructe si legume, si in general mananc sanatos, iar medicul a zis ca nu e nevoie sa suplimentez aportul de vitamine.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    In afara de acid folic, nu am luat nicio pastila. Nici macar cand am avut dureri de dinti :(
    O hrana echilibrata si diversificata rezolva toate problemele.

Floricica Nou Venita mihaelaminavoicu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2014
    Postari in forum
    5
    am luat femibion 1, apoi, din trimestrul 2- femibion 2 care contine, printre multe altele, si DHA- acid gras nesaturat, care se gaseste in pestele oceanic, dar cum nu mananci zilnic asa ceva si unele tipuri de peste oceanic nu sunt recomandate din cauza continutului ridicat de mercur, este ok sa il iei din suplimente.

Floricica Nou Venita DIDI2188's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2016
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de slv_ppsc Vezi mesajul
    Buna fetelor,

Voi ati luat Omega 3 in sarcina, pastile, in combinatie cu celelalte suplimente (Elevit, acid folic) si/sau progesteron?
    Si daca da, de la cate saptamani?

Sau e suficient daca incercam sa luam Omega din alimente (peste somon, nuci, fasole etc.) ?

Buna, eu am luat omega 3 in sarcina la recomandarea medicului. Am ales insa suplimente cu sursa de alge, am incercat sa stau departe de orice posibili hormoni ce l-ar putea afecta pe bebe. Am ales pastile ca de cand ma stiu am avut probleme si cu calciu, nu se fixa in oase, cu vitaminele.. Slava Domnului ca nu m-a mostenit pe mine, mi-a iesit un bebe sanatos, de nota 10!

Floricica Nou Venita Roxy_Bushuqa's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2016
    Postari in forum
    5
    Somonul este cea mai buna sursa de omega 3, de la doctor la doctor, al meu nu mi-a dat pastile, mi-a zis doar ce ar trebui sa bag in alimentatie, si pana acum e super bine

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari