Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

O reteta absolut delicioasa!!!!!

In primul rand, am postat un nou subiect ca sa fiu sigura ca il cititi, ca daca adaugam la celelalte retete, nu cred ca mai era citita. Se numeste pachetele cu banane si mere caramelizate. Va trebuie: jumatate kg mere, jumatate kg banane, un pachet foi placinta cu mere si scortisoara, margarina pentru prajituri sau unt, cate o lingura cu varf zahar pentru fiecare mar/banana, scortisoara, esenta rom, zahar vanilat dr oetker bourbon, zeama de lamaie proaspat stoarsa..
    Cum se prepara : Topiti zaharul/margarina, adaugati zaharul, lasati pana se caramelizeaza. Intre timp, taiati bananele felii mai groase, merele cubulete potrivit de mari, stropiti cu zeama de lamaie si lasati 1 minut sa se patrunda. Puneti fructele peste caramel, adaugati scortisoara, rom, zahar vanilat, amestecati bine si lasati pana se inmoaie fructele. Lasati sa se raceasca putin. Intindeti foile de placinta, luati cate doua suprapuse, taiati in dreptunghiuri, ungeti cu ulei, puneti cateva bucatele de fructe caramelizate pe un colt al dreptunghiului, rulati, impaturiti la capete, ca la sarmale. Aveti grija foile de placinta sa fie intacte si sa nu ramana nici un coltisor neacoperit. Ungeti cu unt, presarati cu zahar, dati la cuptorul dinainte preincalzit, lasati pana se rumenesc bine. ca sa nu se lipeasca, ungeti tava (indicat din teflon) cu ulei si apoi puneti pachetele. Pofta buna! Sunt fenomenale!

Floricica Nou Venita deliabilescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    288
    Cred ca sunt deliciose. Pacat ca nu ai atasat si fotografii. Multumim

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    dalicris, trebuie neaparat sa pui fotografii. Cand mai faci pachetele, aminteste-ti si de noi...

Floricica Nou Venita andelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2011
    Postari in forum
    36
    doamne ca mi-a lasat gura apa numai cand am citit,cred ca sunt supeeeeeeeeeer bune.multumim de reteta

Floricica Nou Venita amaliacatalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2011
    Postari in forum
    1
    neaparat trebuie s-o incerc....cred ca-i delicioasa

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    da.. dupa ce scrie pare super bun
    asteptam daca face careva sa puna si poze:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari