Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Inghetata in timpul sarcinii

una din poftele cele mai frecvente in sarcina este inghetata.

Voiam sa va intreb, insa, daca ingredientele care se pun de obicei sunt OK?

De exemplu, ouale, galbenusul de ou - presupun ca au fost procesate la temperaturi prin care au fost distruse orice bacterii din oul prorpiu-zis crud, deci nu mai sunt un pericol.

Apoi- frisca, laptele condensat, lapte praf, unt de cacao, vanilie, etc. - astea se pun de obicei si la ciocolata sau alte dulciuri, si doar un exces in consum poate fi periculos, nu ??

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    bineinteles ca poti manca dar nu in exces. teoretic poti manca tot ce iti place. practic nu trebuie sa faci nici un exces. acum depinde si de organismul tau. dar daca nu ti-a facut rau inainte de sarcina, nu vad de ce ti-ar face rau acum.

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    multumesc de raspuns, draga mea. Voi manca deci :) dar voi fi atenta sa nu abuzez ... :)

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    eee, eu am abuzat de inghetata la ambele sarcini! am mancat insa inghetata ambalata, de la firme cunoscute, si in nici un caz inghetata de la "dozator".

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    de la dozator nici nu ma gandeam, sigur ca doar din surse sigure, ambalata.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Medicul mei mi-a spus clar de la inceput ca pot manca orice, dar sa nu abuzez. Sa ma comport normal, sa mananc tot ce mancam si pana sa fiu insarcinata.Am tot citit de poftele mamicilor. Eu nu am poftit niciodata la nimic in timpul sarcinii. De fapt, poftele se explica printr-o lipsa pe care o are organismul. Organismul cere de fapt ceea ce are nevoie prin acea pofta.
    Modificata de meprincipessa; 15.07.2013 la 17:12:55.

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    la mine pofta e mai ales pt fructe si, uneori, ceva dulce sau inghetata. Dar nu e o pofta din aia nebuna, trece repede chiar daca nu mananc acele lucruri pe moment.daca ma gandesc la ceva anume, de exmplu, taitei cu lapte, mi se face pofta, dar pana ajung acasa, trece, si chiar daca as avea la indemana sa mananc pe loc, probabil as lua 2 guri si gata.
    Deci, nu sunt pofte duse pana la capat... care sa nu-mi dea pace.

Meprincipessa are dreptate. Cred ca daca te straduiesti sa mananci in fiecare zi cate ceva din grupele si alimentele recomandate (fructe si legume, lactate, carne, fainoase etc.), organismul nu duce lipsa mare de ceva anume care sa-ti creeze poftele. Pofta de dulce, de ex., e compensata prin fructe.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    eu inainte de sarcina nu eram innebunita dupa dulciuri,adica mancam destul de rar.Ei bine,in sarcina am avut pofta numai de dulciuri,eram innebunita,nu trecea zi fara sa pap un pic de dulciuri...bineinteles ca nu trebuie mancate in exces.incercam sa ma abtin cat de mult puteam

Floricica Nou Venita veronica2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    33
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    bineinteles ca poti manca dar nu in exces. teoretic poti manca tot ce iti place. practic nu trebuie sa faci nici un exces. acum depinde si de organismul tau. dar daca nu ti-a facut rau inainte de sarcina, nu vad de ce ti-ar face rau acum.
    hmmm de cate ori am poftit eu la inghetata pana acum,zici sa nu facem excese,dar sincer eu nici nu-mi dadusem seama cata inghetata mancasem,intr-un final m-am oprit ca n-am mai gasit nimic in cutie :))),au fost numai4,dupa mn le-as recomanda femeilor insarinate sa-si faca toate poftele,numai sa reduca grasimile si produsele din comert cu multe e-uri,eu una nu ma pot abtine de la maioneza,mannc rar si foarte putina numa cat sa-mi treaca pofta,dar cu inghetata nu vad care-i problema,mai ales ca acum e vara,i mai ales daca ai greturi,eu in primul trimestru am vomat tot timpul si simteam nevoia sa mananc cva rece,sau sa beau,intr-o noapte nu a avut nici apa si nici altceva rece asa ca am bagat in cub de gheata,asa ca slv-ppsc poti manca tot ce vrei tu daca ai analizele bune si nu ai nicio problema de sanatate,te pup

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    merci, fetelor!seara frumoasa si pupici!

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Am papat la inghetata..... Aproape in fiecare zi. Nu ma puteam abtine si pace. Acum nici ca as mai manca. Nici sa nu o vad.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari