Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Buna fetelor. Ma gandeam sa scriem aici ce mai gatim... eu mereu sunt in pana de idei... La topicurile cu gravidute nu prea "avem voie sa scriem" sa nu facem pofta la fete.

Va astept la discutii si pofta mare!

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Eu ieri am facut mamaliga cu branza si smantana.
    Azi voi face o salata frantuzeasca parca asa se numeste ( fierb cortofi si fac o maioneza cu smantana si pun peste cartofi. Mai adaug niste castraveti murati ca imi plac)

Floricica Cu Vechime ancutzik84's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    salut , vanda! interesant subiect cu ideile de papa
    de multe ori si eu sunt in pana de ide ce sa mai mananc
    suna bine salta frantuzeasca vanda,am sa fac si eu maine ...si e si usor de facut!

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Voi nu mai mancati nimic?
    Eu azi fac supa crema de legume cu crutoane de paine iar felul doi voi face macaroane cu varza... Sper sa nu imi faca probleme la stomac.

Floricica Cu Vechime ancutzik84's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    vanda hellouu..eu am papat la pranz varza calita cu carnaciori k mai aveam in frigider ..
    in weekend ma gandeam sa fac ori o supica de pui cu legume si cu taitei sau o ciorbica

Floricica Veterana motorinca's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2008
    Postari in forum
    11.765
    buna, buna...sper sa intre mai multa lume aici, sa spuna ce mai gatesc, ca eu am mare problema

eu ma pregatesc acum sa ma duc sa fac o salata orientala...gen salata ta, vanda..cartof fiert, cu castraveciori murati si gogosari, o ceapa taiata solzi si ou fiert taiat, sare si putin otet...fara maioneza..niste masline prin ea, bagata la rece si..pofta buna...ma duc sa pun cartofii la fiert...poop

Floricica Veterana motorinca's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2008
    Postari in forum
    11.765
    aaaa...andreuk, tu sa nu zici de placinta cu branza si stafide iar, ca ne-ai spart in seara aia..am vrut sa fac si eu aseara, dar nu ma gasit branza buna de placinta, era o porcarie...si m-am lasat pagubasa..haha

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Buna,pofta buna!Eu va recomand niste "Pene Siciliene".
    Cum procedam?
    Cumparam un pachet de pene de preferat de Dobrogea(pentru cine nu stie ,sunt acele paste tubulare),se fierb cu sare, se scurg,se spala cu apa rece se aseaza intr-un vas termorezistent care suporta sa fie bagat in cuptor(vase Ena),se stropesc cu ulei suficient si se amesteca sa le cuprinda uleiul bine,se adauga sunculita de care doriti dar sa fie taiata in cubulete mici,se pun ciupercute feliate,carnita din piept de pui taiata cubulete si ea(daca doriti puteti mai intai sa inabusiti separat carnita de pui),apoi se face un sos din 4linguri de pasta de tomate cu condimente pentru paste,piper,apa cat sa se obtina un sos de consistenta unei smantani subtiri si se adauga peste paste,sunca,ciuperci si pui.Se amesteca foarte bine dar cu grija sa nu zdrobim pastele apoi pe deasupra se adauga cascaval ras (un strat gros de cca 3 cm).Se pune vasul in cuptor la foc mediu si se tine 1 ora si 15 minute.Dupa trecerea timpului,se incearca cu grija sa se gaseasca o bucatica de carnita si o bucatica de ciupercuta.Daca sunt patrunse bine, stingeti focul si serviti penele fierbinti.
    Cei care sunt prezenti la masa si nu au un pui in burtica pot servi la aceste pene siciliene un pahar de vin alb.
    Pofta buna!

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Va puteti inspira de la topicul Mamici gospodine,sunt si retete,poze,fetele spun ce au mai gatit.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Multumim Fluturas!!

Floricica Cu Vechime fd_laura's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2008
    Postari in forum
    7.417
    buna burtici..bine v-am gasit si aici...

eheee..la idei de mancare....am o lista intreaga

andreuk..suna tare bine pastele tale...si destul de satioase la cate ingrediente sunt...

eu am renuntat la prajeli ca si-asa am arsuri..si incerc sa pap cat ma multe fierturi si amestecuri de fierturi...de ex:

cartofi gratinati la cuptor in vase ena cu :
    1: ciperci, smantana si cascaval - toate fierte si puse straturi suprapuse: un rand cartofi ( fierti si taiati cubulete sau feliute) un rand ciuperci( fierte si taiate) un rand cascaval..apoi iar cartofi, ciuperci cascaval si deasupra 2 oua batute bine cu smanatana si sare...si daca vreti puteti pune si cateva frunze de patrunjel

2: sunca( sau kaiser), cascaval si smantana...se fac exact ca mai sus numai ca sunca se tale cubulete

3: sunca( kaiser), carnaciori( de care vreti dar nu crenvusti), castraveti murati, cascaval, smanatana....la fel ca mai sus, iar castravetii taiati feliute

straturile se pot pune in asa fel incat sa se vada unul de sub altul..adik nici prea mult kaiser de ex de sa nu se vada cartofii..sau cascavalul prea mult de sa nu se vada ce-i sub el...

aceleasi combinatii se pot face la cuptor si cu paste in loc de cartofi

inainte de aseza straturile in vasul ena...ungeti bine vasul cu unt...

pofta mare..dar mai pun eu vreo doua retete..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari