Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita simonici_mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2010
    Postari in forum
    46

Hipotiroidismul in sarcina

Eu cand am fost gravida am avut probleme cu tiroida mai exact hipotiroidism si m-am ingrasat foarte mult:42 de kg. Dupa nastere am reusit sa mai slabesc jumate din cate vream sa mai dau jos.
    Voi fetelor ati mai avut careva probleme in sarcina cu tiroida?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    buna, si eu m-am ingrasat mult in sarcina...cand am ramas insarcinata aveam 57 kg la 1.70 ...si ajunsesem la 89 de kg nici nu ma mai puteam misca mai ales noaptea era un cosmar ca nu ma puteam intoarce....si nu am nascut un bebe mare ci de 3.500 si 50 cm....am nascut cu cezariana si pot sa zic ca pana la 8 luni de la sarcina ajunsesem la aceeasi greutate inainte de sarcina....mi-a fost tare greu fetita a avut colici pana la 5 luni si nu dormea deloc noaptea ....acum la 1 an si jumatate am aceleasi kg 57 si ma mentin aici ...dar am renuntat la paine si alte chestii care ingrasa....

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Hipotiroidismul in sarcina

Din pacate la noi, hiotiroidismul in sarcina este o afectiune nediagnosticata, pentru ca in prea putine cazuri gravidele sunt trimise la un endocrinolog in vederea unui consult de specialitate, astfel ca incidenta hipotiroidismului in sarcina este de 1 chiar 2%, si aici sunt incluse toate formele de hipotiroidism, primar, secundar, tertiar si cuaternar.

Cauzele hipotiroidismului primar sunt carneta severa de iod, tiroidia autoimuna sau tiroidectomia chirurgicala, iar la baza hipotiroidismului secundar si tertiar stau afectiuni hipofizare respectiv hipotalamice care determina un deficit primat de TSH.

Din pacate, 20% dintre mamicile care dezvolta hipotiroidism in perioada de sarcina, vor ramane cu aceasta afectiune si dupa nastere.

Principalele simtome ale hipotiroidismului sunt oboseala, cresterea ponderala, uscarea pielii, intoleranta la frig, ingalbenirea pielii, caderea parului, aparitia gusei, constipatie, depresie.

Din pacate, multe dintre simptome sunt specifice si sarcinii, si de aceea, hipotiroidismul poate fi scapat din vedere.

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Citat Postat de simonici_mony Vezi mesajul
    Eu cand am fost gravida am avut probleme cu tiroida mai exact hipotiroidism si m-am ingrasat foarte mult:42 de kg. Dupa nastere am reusit sa mai slabesc jumate din cate vream sa mai dau jos.
    Voi fetelor ati mai avut careva probleme in sarcina cu tiroida?
    Buna. Eu sunt hipotiroidica si acum o nasc pe cea de-a doua fetita sub tratament cu euthyrox. Cu toate astea, am luat 13 kg pana in sapt 38. La mine problema cea mare este sa scap de kg....asta pt ca sport am voie sa fac dar fara exercitii cardio si efectiv nu reusesc sa slabesc...

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Oricum, toate mamicile trebuie sa stie ca nou nascutii pot fi testati chiar in maternitate daca ne-au mostenit hipotiroidismul, numai ca mama trebuie sa ceara acest lucru neonatologului la internare!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari