Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Greseli in alimentatia gravidei

Daca inainte de sarcina poate nu erai atat de preocupata de ce mananci cat si cum este preparat, alimentatia in timpul sarcinii devine foarte importanta si deloc de neglijat.

Multe gravidute evita consumul de carne pe parcursul sarcinii ceea ce reprezinta o gresala pentru ca in timpul sarcinii trebuie sa consumi aproximativ 200 de grame de carne zilnic pentru ca reprezinta o sursa foarte importanta de fier. La fel laptele trebuie consumat zilnic fiind o buna sursa de calciu.

O mare gresala este considearate consumarea de produse tip fast-food pentru ca acestea nu aduc nici un beneficiu nutritional nici viitoarei mamici nici bebelusului.

Eu in sarcina am incercat sa mananc cat se poate de sanatos, am gatit mai mult, am evitat conservele si produsele de patiserie. E adevarat ca am mai scapat si cate o masa de fast-food insa nu am exagerat.

Voi ce tip de alimentatie ati abordat in sarcina? Ati facut greseli de alimentatie pe parcurusl saricinii?

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Eu am incercat sa ma hranesc cat mai sanatos posibil. In primele luni a fost mai greu pt ca am avut niste greturi groaznice si nu puteam manca mai nimic, slabind si 2 kg. De-abia dupa 3 luni am inceput sa mancanc normal. Mancam fructe si legume, carne, lactate, unele produse de panificatie in cantitati rezonabile, in sensul ca nu mancam cat pt doi. Cu toate astea tot am pus 18 kg pe care inca ma mai chinui sa le dau jos.
    Am evitat branza feta si branza cu mucegai care contin nu stiu ce fermenti contraindicati in sarcina.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    As atrage atentia ca leguemele si fructele trebuie temeinic spalate, produsele lactate trebuie sa fie din cele pasteorizate, iar carnea trebuie sa fie bine facuta - nu in sange.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de ruxidadi Vezi mesajul
    As atrage atentia ca leguemele si fructele trebuie temeinic spalate, produsele lactate trebuie sa fie din cele pasteorizate, iar carnea trebuie sa fie bine facuta - nu in sange.
    Corect. Eu am evitat in sarcina conservele, carnea tocata, branza de la tarani, micii etc.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    am mancat de toate (dar nu mai mult decat mancam cand nu eram insarcinata) pentru ca nu am avut greturi (probabil din cauza cantitatii mari de citrice pe care o consumam)... nu am luat in greutate decat normal, la o saptamana dupa nastere aveam cu 2 kg mai mult decat atunci cand am ramas insarcinata... insa m-am ingrasat in perioada asta de cand alaptez, cu toate ca nu mi-am modificat regimul alimentar... nu stiu de ce.. voua vi s-a intamplat? nu am luat mult, doar 3-4 kg, dar e ciudat pentru ca peste tot am citit ca in perioada alaptatului in general se slabeste... :) oricum, dieta nu pot face pentru ca incerc sa mentin alimentatia naturala macar pana la 6 luni...

Floricica Nou Venita sarabanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2010
    Postari in forum
    4
    depinde foarte mult si ce iti permite corpul,dar o contrazic pe DAMA DE PIC cu evitatul anumitor produse,daca ar fi avut pofta ce ar fi facut.Eu am mancat absolut tot ce mancam ci inainte si am luat in greutate 17kg si dupa 10 luni de la nastere mai am vreo 9 de dat jos.o zi buna.

stefaniajohansson
    Guest
    sarabanda, in sarcina sunt contraindicate anumite alimente, nu din cauza ca ne-ar ingrasa excesiv, ci pentru ca contin/ar putea sa contina diverse bacterii care pot provoca de la contractii, malformatii, pana la avort spontan. tie nu ti-ar trece orice pofta daca ai stii ca-ti expui bebele la pericole?

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    in sarcina am mancat multe lactate, carne bine prajita (cu toate ca nu-mi place), peste, alimente ce contin fier, multe legume si fructe proaspete.
    nu am mancat dulciuri, cafeina, grasimi, prajeli, baututi acidulate.
    defapt tot ce am mancat in sarcina mananc si acum.

Floricica Nou Venita andreeamadalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2010
    Postari in forum
    1
    Buna fetelor,

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns, sunt foarte ingrijoarata si am nevoie de ajutor.
    Sunt insarcinata in 31 de sapatamani si aseara am mancat la o petrecere 3 feliute de ghiudem....nu mi-am dat seama ca practic asta este un fel de carne cruda si uscata, aliment interzis in sarcina...Am citit astazi despre toxoplasmoza si altele si m-am speriat,mi-e frica pt bebelusul meu...
    Ce riscuri sunt?

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    in general toxoplasmoza e periculoasa in primele 2 trimestre. evita insa pe viitor sa mai mananci..
    la prima sarcina am mancat normal ... adica nu prajeli nu multe dulciuri ( mai mult facute in casa) multe legume si fructe( m-am ingrasat 14 kg... 10 le-am dat jos in spital). la a doua mancam te miri ce... fetita era tare fitoasa, vroia salate ( care mie nu imi prea plac) citrice cat cuprinde, si mancare putina. putina de tot... ca sotul mereu imi spunea ca nu mai mananc nici macar cat mancam inaite. am luat 8 kg. e drept insa ca acum mi-am permis ca mananc branza feta sau maioneza ( in cantitati mici evident) deoarece eram imuna la toxoplasmoza. maioneza era singurul mod in care suportam oul... in salat de beof sau orinetala. in rest... numai cand il vedeam mi se facea rau. iar dupa ce am nascut.. a doua zi ce credeti ca am cerut de acasa... ou fiert. oare asta inseama ca fiimea nu va manca ou?:)) nu am baut apa carbogazoasa nu sucuri acidulate nu cafea decat fara cofeina cate putina cu muult lapte

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de andreeamadalina Vezi mesajul
    Buna fetelor,

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns, sunt foarte ingrijoarata si am nevoie de ajutor.
    Sunt insarcinata in 31 de sapatamani si aseara am mancat la o petrecere 3 feliute de ghiudem....nu mi-am dat seama ca practic asta este un fel de carne cruda si uscata, aliment interzis in sarcina...Am citit astazi despre toxoplasmoza si altele si m-am speriat,mi-e frica pt bebelusul meu...
    Ce riscuri sunt?
    Roxy are dreptate, sarcina este suficient de avansata ca sa nu iti mai faci mari probleme, dar tot e bine sa eviti pe viitor astfel de alimente. Sarcina usoara in continuare!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari