Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Consumul de ton in sarcina

Exista studii care spun ca gravidele care consuma peste o data pe saptamana au sanse mai mici de a naste prematur si ca pestele gras asa cum este si tonul proaspat poate chiar sa abia o influenta benefica asupra vederii bebelusului.

Totusi din cauza nivelului ridicat de mercur pe care il contine, ce poate sa afecteze dezvoltarea sistemului nervos al bebelusului, tonul este recomandat sa fie consumat cu moderatie.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    In sarcina consumul de conserve nu e indicat.Daca gasesti ton proaspat si stii sa-l sa gatesti cred ca ii ok.
    Oricum trebuie avut mare grija la orice tip de peste sa fie proaspat.Ca orice aliment.
    Eu una nu sunt fan peste deci la mine pica,oricum carnea o suport tare greu asa ca am devenit usor vegetariana pana ma v-a lasat bebe sa pap.

Cred ca mai exista un topic cu consumul de peste in sarcina sau cel putin cu alimentele care trebuie consumate cu moderatie.https://www.copilul.ro/forum/sarcina...idei-4327.html
    Modificata de cosmi83; 28.02.2011 la 13:24:30.

stefaniajohansson
    Guest
    tonul proaspat este absolut contraindicat in sarcina..pardon :P in cartea mea din sarcina scrie ca ai voie, totusi, maxim 1 data/(sarcina+alaptare)..la fel si pestele sabie, rechinul si ceilalti pesti cu continut ridicat de mercur.
    in schimb, tonul la conserva este permis..

nimeni nu e fan conserve, insa sunt o groaza de alte chestii care se gasesc doar ambalate in metal sau plastic:(( ideale sunt produsele proaspete, insa nu traim intr-o parte de lume unde avem productie de fructe&legume tot anul, de aici inevitabilul: cumparam conserve. alta varianta ok este cea a produselor pastrate in vase de ceramica sau sticla. la noi exista hering in borcane de sticla..mai sunt si alti pesti, insa mie doar heringul imi face cu ochiul.

in concluzie, ton la conserva 1 data/saptamana e chiar foarte bine in timpul sarcinii. nu din cauza felului in care e pastrat, ci pt ca tonul este unul din produsele cele mai bogate in proteine (24,5 gr/ 100 gr). gravidele au nevoie de mult mai multe proteine decat restul, deci tonul poate fi o sursa buna de proteine. si mai e si sarac in kcalorii goale (adica care nu folosesc decat la ingrasat) :)) insa cine cumpara ton la conserva(asta nu numai in sarcina), sa cumpere bio sau macar sa fie o marca de calitate, gen abba.

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    eu sunt fan ton de oricare,proaspat ,conserva:))...dar in prima sarcina l-am consumat la conserva,cam o data la doua saptamani,amestecat cu zeama de lamaie ...la cea de a doua sarcina,pe care am pierdut-o din pacate,tonul era printre singurele alimente de care nu imi era greata....imi faceam pasta de ton.hhmm mergea de minune pe painica prajita.....
    la fel mi-au spus si medicii ca am voie o data pe saptamana .....am intrebat tocmai pt ca stiam ca nu ar fi prea indicat consumul in sarcina...din fericire am primit aviz favorabil:)))!!

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Buna, eu locuiesc in Suedia. Aici recomantdat este doar tonul conservat in apa, in timpul sarcinei.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari