Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597

Ceaiurile in timpul sarcinii

Ce fel de ceaiuri ati baut in timpul sarcinii si puteti afirma ca nu v-au afectat in niciul fel, nici pe voi, nici pe bebe? Eu pana acum am baut de menta si in prezent beau cate o cana de ceai de musetel fiindca sunt racita si am auzit ca ajuta. Totusi, pe unele site-uri am gasit informatii cum ca musetelul ar fi contraindicat. Despre cel de tei ce stiti?

Floricica Nou Venita Chrissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    155
    Lipton (green tea) la pliculete :D

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Mi s-a zis la un plafar ca ceaiul de tei nu este indicat in sarcina daca astepti baietel,nu retin exact de ce.Cand am fost insarcinata si am fost racita,am baut ceai de musetel amestecat cu miere si lamaie si am luat si oscilococcinum si m-am facut bine.Asta mi s-a recomandat la acel plafar,si am citit si pe internet.Sanatate!

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    va rog, spuneti-mi, raceala/ gripa noastra in sarcina ii afecteaza in vreun fel pe bebeii din burtica? n-ajung virusii si la ei, nu?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Citat Postat de slv_ppsc Vezi mesajul
    va rog, spuneti-mi, raceala/ gripa noastra in sarcina ii afecteaza in vreun fel pe bebeii din burtica? n-ajung virusii si la ei, nu?
    Nu il afecteaza atata timp cat nu faci febra mai mare de 38-38.5 . Daca observi ca incepe sa-ti creasca temperatura, cel mai bine e sa iei un paracetamol (1 pe zi e voie, asa mi-a zis medicul), pastila nu il va afecta dar febra da. Eu momentan ma tratez cu ceai cald, miere, beau zeama de la aprox. 2 lamai pe zi si ma feresc de frig..cam atat...Doctorul mi-a spus ca daca totusi fac febra si vad ca se repeta mai multe zile, sa merg la el sa-mi prescrie antibiotic. Dar daca e o raceala simpla, nu ai prea multe remedii la dispozitie decat cele naturiste. Sanatate!

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Nu il afecteaza atata timp cat nu faci febra mai mare de 38-38.5 . Daca observi ca incepe sa-ti creasca temperatura, cel mai bine e sa iei un paracetamol (1 pe zi e voie, asa mi-a zis medicul), pastila nu il va afecta dar febra da. Eu momentan ma tratez cu ceai cald, miere, beau zeama de la aprox. 2 lamai pe zi si ma feresc de frig..cam atat...Doctorul mi-a spus ca daca totusi fac febra si vad ca se repeta mai multe zile, sa merg la el sa-mi prescrie antibiotic. Dar daca e o raceala simpla, nu ai prea multe remedii la dispozitie decat cele naturiste. Sanatate!
    Multumesc.
    Mie doar imi curge putin nasul deocamdata, am mancat o lamaie de dimineata si suc de portocale, afine, as vrea in caz de raceala sa folosesc numai remedii naturiste. Si fara febra, ma feresc!

Numai bine, insanatosire grabnica si sanatate!!

Floricica Nou Venita Camale's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2013
    Postari in forum
    1

ceaiuri sarcina

Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Ce fel de ceaiuri ati baut in timpul sarcinii si puteti afirma ca nu v-au afectat in niciul fel, nici pe voi, nici pe bebe? Eu pana acum am baut de menta si in prezent beau cate o cana de ceai de musetel fiindca sunt racita si am auzit ca ajuta. Totusi, pe unele site-uri am gasit informatii cum ca musetelul ar fi contraindicat. Despre cel de tei ce stiti?
    buna! incearca ceai de ghimbir cu lamaie ;) este foarte bun si e foarte recomandat in timpul sarcinii! iti stompeaza greturile (eu stateam la pat din cauza vomii si gretii) si iti intareste foarte bine imunitatea, ajuta in raceli foarte bine cu miere de albine!
    Eu sunt insarcinata in luna a treia si beau cate 2 ceaiuri pe zi . Exista si sub forma de pastile la farmacia naturista asa mi-a dat doctorita ginecolog cand i-am zis ca mi-e foarte rau. deci beti-l cu incredere!

PS.cel de tei stiu ca nu-i prea indicat din cauza ca incetineste functiile mintale atat la mama cat si la fat.(de aceeia iti da somnolenta )

numai bine

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari