Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anymaria2004's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    11
    Servus mamici.Lamuriti-ma si pe mine,va rog, se pot bea sucuri cu acid sau nu?????(fara coca-cola).Unii zic ca da, altii ca nu.Voi ce parere aveti?MERSI DE RASPUNSURI.PUPICI!!!!

Floricica Debutanta lery's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2009
    Postari in forum
    1.153
    bine medicul ti-ar spune ca nu si toata lumea,eu beau suc cu acid de fapt asta nu pot sta fara suc si de obicei nu sunt asa dupa suc

Floricica Nou Venita anca20's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    179
    pai eu vreau sa zic ca beam suc ca nebuna inainte ,acuma nu ma mai atrage nici un fel de suc nici natural nici cu acid,in schimb vinul care nu-l beam nici moarta inainte acuma imi face cu ochiul si din cand in cand cate o jumatate de pahar de vin rosu (indoit cu putina apa) il beau pe nerasuflate

Floricica Nou Venita andreead80's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    11
    Eu beau 2-3 litri de apa plata/zi; in legatura cu sucurile nu ma omoram nici inainte dar acum nu mai beau deloc. Am incercat sa beau de sarbatori "suc natural" din comert si nu mi-a placut ( mai mult de o gura nu am putut lua); in schimb sucul preparat de mine in casa este fff bun ( portocale si putina lamaie)

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    eu beau foarte multa apa si in fiecare zi suc de portocale natural (asa mi-a recaomandat medicul), din cand in cand o bere fara alcool ca fripura cu apa nu prea merge :)

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    eu in timpul sarcinii am baut doar apa si sucuri fara acid! fara cofeina si tot asa!

Floricica Nou Venita coacaznegru's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2010
    Postari in forum
    6
    Coacazele negre reprezinta o sursa naturala de vitamine , minerale , antociani si alta substante importante pentru sanatatea dumneavoastra . Mai cernite si mai uratele in comparatie cu fragii si zmeura, lipsite de aroma si straluciri rubinii, coacazele negre sunt o veritabila Cenusareasa a naturii. Abia la sfarsitul povestii, cand printul le asaza in picior pantofiorul, arata ce comori se ascund sub infatisarea lor reculeasa.

Putine alte alcatuiri ale firii au atata forta de-a vindeca. Coacazele negre contin un numar impresionant de minerale si vitamine, intre care vitamina C intr-o forma care se dovedeste a fi cea mai stabila dintre toate fructele, rezistand la caldura si oxidare. In plus, este singurul fruct de padure care contine ulei volatil intr-o proportie destul de mare, un ulei cu miros mai putin placut, dar cu efecte cu totul deosebite. Coacazele negre, folosite mai ales ca pulbere, revitalizeaza rapid organismul, ajuta la reechilibrarea metabolismului, normalizeaza activitatea nervoasa, maresc acuitatea vizuala, elimina anemia, favorizeaza procesele de crestere si refacere, maresc imunitatea naturala a organismului. Dintre cele peste 50 de boli si tulburari tratate cu ajutorul lor mentionam:

Anemie - sucul, la fel ca si pulberea de coacaze negre uscate, stimuleaza formarea hematiilor si compenseaza deficitul de fier. Se bea zilnic o cana de suc pe stomacul gol sau se ia o lingurita de pulbere de trei ori pe zi. O cura dureaza 2-3 saptamani.

Oboseala vizuala, miopie progresiva - coacazele negre, fructele si frunzele, cresc acuitatea vizuala (inclusiv cea nocturna), favorizeaza corectarea anumitor deficiente ale vederii. Se fac cure indelungate (3-6 luni) cu pulbere sau cu macerat de coacaze negre.

Cresterea la copii - coacazele negre crude, la fel ca si sucul, stimuleaza formarea tesuturilor, a oaselor mai ales. Se consuma zilnic 100-200 g de coacaze negre sau se bea un pahar de suc. In afara sezonului, se ia inainte de fiecare masa jumatate de lingurita de pulbere de coacaze negre.
    Modificata de gabitzza; 06.05.2010 la 08:34:32.

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    Eu am avut mari probleme cu ce putem bea in timpul sarcinii.
    Nu am baut deloc sucuri sau cafea, ci doar apa minerala si apa plata.
    Uneori ma simteam ok daca beam apa plata, iar a doua zi imediat aveam probleme si trebuia sa trec pe apa minerala.

Floricica Nou Venita DeeaTea's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2010
    Postari in forum
    2
    Eu am gasit o apa care este foarte buna pentru perioada sarcinii si este recomandata si pentru alimentatia sugarilor. Are o serie de certificari in acest sens. E din Croatia si se numeste Jana (cred ca Jana Baby). ;)

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu personal numai acidulat am vazut, altceva nu prea puteam. Eu care nu suport apa minerala simteam nevoia sa beau apa minerala

Floricica Nou Venita alexa14's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2010
    Postari in forum
    11
    La inceput am baut doar apa plata, insa cum nu imi place apa plata am renuntat si am trecut la preferata mea: apa minerala. Se spune ca apa minerala nu-i face bine copilului, insa eu m-am simtit excelent.In schimb am renuntat la orice suc din comert, si m-am axat pe sucul natural de fructe, si cat mai multe fructe.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari