Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Alimente netolerate in sarcina

Stim ca principalele caracteristici ale sarcinii, in linii mari sunt poftele si greturile. V-am intrebat intr-un alt topic care au fost cele mai mari pofte pe care le-ati avut in timpul sarcinii, acum as vrea sa discutam despre alimentele pe care nu le-ati tolerat pe parcursul sarcinii.

Eu de exemplu nu am putut sa mananc peste. de nici un fel, nici afumat, nici pe gratar nici hamsiile la care am poftit la mare. Cum puneam o bucatica de peste in gura cum apareau greturile cu tot tacamul. In rest n-am avut nici un fel de probleme cu nici un alt aliment.

Care sunt alimentele pe care voi nu le-ati tolerat deloc in timpul sarcinii?

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    si eu la fel. pestele de nici un fel si uneori carnea.... si ca sa vezi ca si beblina mea nu pune gurita pe peste. cu carnita o mai amagesc ...

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Cat am fost insarcinata cu baiatul cel mic, nu am avut probleme de genul asta.puteam manca orice aliment, si nu am avut probleme nici cu vreun anumit miros.am avut multe episoade de greturi, insa nu erau influentate de un factor anume.
    insa in timpul primei sarcini, nu am suportat ouale, semintele si mezelurile de orice fel, nici macar mirosul acestor produse.cu semintele a fost cel mai rau, daca manca cineva langa mine, si le simteam mirosul, nu mai eram buna de nimic toata ziua.iar eu, de obicei, sunt o mare amatoare de seminte, mai ales cand vizionez cate un film.insa baiatul meu nu are probleme acum cu aceste alimente, faptul ca eu nu le toleram in timpul sarcinii, nu i-au influentat lui alimentatia in nici un fel.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de andya Vezi mesajul
    si eu la fel. pestele de nici un fel si uneori carnea.... si ca sa vezi ca si beblina mea nu pune gurita pe peste. cu carnita o mai amagesc ...
    Si eu m-am temut ca Edi nu o sa vrea sa accepte pestele insa l-am mancat. Nu i-am mai dat de mult si sunt curioasa cum o sa reactioneze.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Grija mare la afumatura, daca este afumat la rece (precum sunca si carnatul), carnea este cruda si daca nu ati facut testul de toxoplasmoza, si nu sunteti sigure peimunitatea la aceasta, poate sa fie f periculos pentru bebe.

stefaniajohansson
    Guest
    da, insa afumatura poate fi bagata la congelator timp de cel putin 72 de ore si atunci nu mai este nici un pericol :)

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Si eu fac la fel :). Nu pot fara sunca:)

Floricica Cu Vechime giovy's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    8.062
    Buna!Eu nu suport mirosul de fast-food si nici mancarea de la fast-food,cand trec pe langa trebuie sa pun mana la nas,ca daca simt mirosul...asa am patit si la prima sarcina si vad ca si la a2 a.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu nam suportat prajelile in timpul sarcinii si mie imi place mult carnea fripta dar pe timpul sarcini a fost cah!! La fel si cu dulciurile nici alea nu l-am agreat..

Floricica Nou Venita cristinik89's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2012
    Postari in forum
    2
    Aseara pt prima data am avut pofta de sunca cu ceapa. Aveam 11 saptamani si pana acum am fost fff gretosi,in special dimineata! Singurele alimente tolerata-fruncte,in rest probleme mari la mirosuri de mancare,cum deschid frigiderul e teroare.Nu pot gati deloc,la miros de peste nici nu vreau sa ma gandesc,carnea cruda nu pot sa vad,imi provoaca greata,daca as merge la carmangerie ar fugi toti clientii...hahahaaa!!!

Floricica Nou Venita mika24's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2012
    Postari in forum
    27
    salut fetelor
    sunt noua pe aici.sunt insarcinata in a 7 saptamina si daca pina acum nu am prea avut preobleme cu alimentatia pai iata ca s-au inceput...as vrea un sfat de la voi care deja au mai multa experienta....ce as putea minca...fiindca eu nu prea am gust de mincare din cauza ca nu-mi mai place nimik...am pierdut interesul la tot felul de mincare...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari