Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita georgianaiuliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    91
    Am citit pe internet si nu prea am inteles care sunt alimentele de care sa ma feresc.Mie imi place extraordinar de mult pateul si pe un site scria ca este unul din alimentele pe care ar trebui sa ma feresc iar pe alt site nu scria.Voi stiti mai multe?

Floricica Debutanta olivia5's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    1.033
    Salut Georgiana, tot eu sunt, ma cam plicti si ma plimb de pe un topic pe altul....
    Eu nu cred ca pateul ar fi contraindicat in sarcina, chiar ma gandesc ca ficatul e bun!!! Poate se refera la faptul ca pateul din comert e mai mult cu grasime de porc, decat cu ficat, si de acea nu e asa de sanatos... dar daca iti prepari acasa pateu cred ca e super. Poti sa iti faci pateu din ficatei de pasare, e simplu, bun si sanatos. Daca vrei o reteta sa imi spui ca imediat ti-o scriu...ti-am zis ma cam plicti...

Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    91
    Olivia as fi foarte incantata sa-mi trimiti reteta.Adresa mea este georgianaiuliana68@yahoo.com.Si eu m-am plictisit groaznic.Nu lucrez ca nu ma lasa sotul deci toata ziua acasa.Innebunesc.

Floricica Debutanta olivia5's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    1.033
    Gata, ti-am trimis!!! Sper sa iti placa!!!
    Depre alte alimente... eu stiu ca nu e bine sa mananci ou crud in timpul sarcinii, pericol de salmonela, deci asta inseamna ca maioneza de casa e cam tabu. Apoi stiu ca nu ai voie carne cruda, ma rog, nepreprata suficient, branzeturi fermentate stil camembert, brie...( mare pacat)
    Fructe si legume nespalate sunt nerecomandate (oricum, dar in special...) in sarcina.
    In legatura cu pestele exista un mare semn de intrebare, deoarece se stie ca contine omega 3, forte santos si esential pt. femei insarcinate, dar pestii oceanici contin mercur, foarte foarte foarte periculos pt. bebe in burtica...Pestii din crescatorie nu sunt bogati in omega 3 si in afara de asta sunt si "incorajati" sa creasca cu tot felul de substante nu prea sanatoase...

Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    91
    Iti multumesc foarte mult olivia.Esti o scumpete.

Floricica Nou Venita biancab's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2009
    Postari in forum
    1
    Buna fetelor.Sunt si eu insarcinata in 6 saptamani si am aceeasi problema.Pe langa faptul ca imi este greata aproape toata ziua nu mai stiu ce sa manac.M-am tot uitat pe toate site-urile si pe fiecare parca scrie alceva.De fistic stiti ceva?

Floricica Nou Venita adriana23's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    54
    si mie imi place foarte mult inghetata

Floricica Nou Venita amameda's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2009
    Postari in forum
    2
    Ficatul e contraindicat in sarcina (mai ales in primul trimestru) deoarece contine multa vitamina A, iar aceasta in cantitate mare plate da malformatii ale scheletului (in special cap).

Floricica Nou Venita silecom2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1
    SOTIA MEA E INSARCINATA IN 4 LUNI SI NU PREA MERGE LA TOALETA CAM LA 4 ZILE CEI DE FACUT CE SA MANANCE ...CA A MANCAT PRUNE IAURD BERE SI PEPENE SI NIMIC
    .....................MA PUTETI AJUTA

Floricica Nou Venita rebecab's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2009
    Postari in forum
    7
    spune-i sa ia seminte de in de la plafar. nu au contraindicatii nici in sarcina si nici dupa (in timp ce alapteaza) sa ia 1 lingura dimineata si un seara cu cate un pahar de apa. ia lingura de seminte de in si pe urma usor usor bea din apa si aluneca singurele pe gat. O ajuta si sa aibe scaune si sa repare tranzitul in cazul in care este iritata din cauza constipatiei.

Floricica Nou Venita topolino18's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    28
    Si eu stiam de pate'tot din cauza ficatului ca e contraindicat in primul trimestru,fructe nespalate, alimente crude ( cremwusti, mici , oua, etc ) busuiocul in cantitati mari provoaca nu stiu ce malformatii. Eu cred ca o alimentatie echilibrata, fara excese nu are cum sa dauneze.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari