Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ada_1990's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.12.2012
    Postari in forum
    1

Alimentatia in sarcina

Buna mamici sau viitoare mamici. am aflat si eu de ceva timp ca voi deveni mamica..dupa un an de ince3rcari am reusit. nu e frumos sa ma plang dar nu pot manca nimicccc mi rau si de la apa maxim o gura iau din mancare si o simt inapoi... mama spune k e normal,medicul a spus ca e normal si cand vin analizele imi va da niste vitamine sa ma ajute...asa ati fost si voi?? copilul se va deszvolta daca eu nu ma pot alimenta? multumesc si bafta tuturor

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Buna, Ada:) Felicitari pentru micuta viata pe care o porti:)
    Greata de la inceputul sarcinii e normala, cu toate am trecut prin asta....e neplacut, dar trece.Incearca sa te hidratezi corespunzator, bea inghitituri mici, incearca sa rontai ceva (de ex biscuiti sau grisine), si odihneste-te cat mai mult.
    Bebe se va dezvolta normal chiar daca tu nu poti manca asa cum ar trebui:)
    Sa te bucuri de aceasta perioada minunata!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Felicitari si din partea noastra!!!Asa am patit toate,eu primele trei luni am crezut ca mor,vomitam si dormeam non-stop.Cu a doua sarcina am vomitat,dar mai putin...insa mi a fost mult mai greu pentru ca imi era foarte somn si nu ma puteam odihni ca trebuia sa stau si cu fetita mea de2ani,mai aveam si treaba de facut.Stai sa vezi dupa 5luni ce aiurea e ca incep durerile de spate,eu am crezut ca mor pt ca ma durea ingrozitor si in plus ma lovea si sub sanul stang.Uneori aveam si niste arsuri pe gat groaznice si unde mai pui ca spre sfarsit nu mai puteam nici sa dorm.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    greata e provocata de adaptarea organismului tau la sarcina, asa mi-a zis un doctor. pentru asta se poate lua no-spa (bineinteles cu indicatiile mediculul sau scobutil). greturile sunt absolut normale si copilul se dezvolta normal chiar daca tu nu mananci tot ce trebuie, ia din rezervele tale. incearca sa bei cat mai mult ceai, eu apa nu puteam sa beau si-mi faceam ceai la pliculete pentru bebelusi. dupa 4 luni o sa-ti revii si o sa mananci mai bine, atunci e important ceea ce mananci. multa sanatate si un copilash voinic!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Cred ca NoSpa si Spubutil se poate lua dupa primele 3 luni...Asa cum am mai spus, greata e normala, dar stiu ca e necesar un aport suplimentar de lichide (prin perfuzii) in cazul in care viiotarea mamica varsa absolut tot ce consuma!

sadia
    Guest
    Daca continua in felul asta suna medicul.....ar fii bine sa nu te deshidratezi foarte mult.Nu intra in panica......e absolut normal in sarcina

Floricica Nou Venita giulieta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2012
    Postari in forum
    23
    buna si felicitari pt bebita.. si eu sunt gravida in 10 saptamani ..nu am reusitsa duc niciodata o sarcina la capat am 4 pierdute in diverse perioade..8 sapt, 10 sapt, 21 sapt si 4 sapt. de fiecare data am avut alte sintome..niciodata nu a fost la fel. Acum am 10 saptamani si ca si tine mi-e greata de orice nu as manca nimic si apa o vomit. Incearca sa mananci ce iti place cel mai mult..chiar daca asta inseamna sa mananci in fiecare zi acelasi fel, vitaminele fac foarte bine..sa speram mereu ca nu o sa fie asa si pofta nebuna de mancare o sa revina.. BAFTA si ai grija de tine

Floricica Nou Venita giulieta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2012
    Postari in forum
    23
    NoSpa se poate lua din orice moment dar nu mai mult de 3 pe zi..e singurul medicament impotriva durerilor mai exact al spaselor.. mie mi l-a recomandat doctorita pt durerile de burta care le mai am ..

Floricica Nou Venita iansebastian's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.05.2012
    Postari in forum
    16
    Buna mamici si viitoare mamici, am citit ce au scris alte mamici si imi aduc aminte ca la prima sarcina mi-a fost foarte foarte rau, pentru arsurile care le-am avut din prima zi saptamana de sarcina am luat rennie, dar asta din nefericire le-am descoperit foarte tarziu dupa cinci luni cand pierdusem cinci kilograme, iar doctorul imi spunea ca nu are importanta asta, important este sa fie bine copilul si cand am vazut ca nu ma ajuta cu nimic am mers la o farmacie am spus ca nu mai pot merge cat de slabita ma simt pentru vomitam tot toata ziua si arsuri groaznice, o farmacista mi-a spus ca Rennie este foarte eficient si nu dauneaza sarcinii. Acum la cea de-a doua sarcina mai am putin si fac 3 luni nu am avut deloc arsuri si nu am vomitat niciodata "Doamne ajuta sa fie in contiunare" doar ca trebuie sa mananc cand incep sa ma simt rau si totul e ok. Primul copil este baietel si are 1 an si 3 luni:) si e cel mai dulce, bun, destept si frumos copil din lume.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    O saracuta de tine. Pai e greu asa! Cum rezisti? Am avut doar de cateva ori greturi si acelea usoare. In schimb nasterea...No comment! Va doresc nasteri usoare!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari