Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anamariamadar's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2014
    Postari in forum
    1

Sunt in Germania si am aflat ca sunt insarcinata

problema este ca nu suntem casatoriti si eu am inceput sa muncesc doar de o saptamana chhiar ieri am facut testul si e pozitiv. nu stiu cum sa procedez. sunt angajata prin agentie intro fabrica si imi e frica ca o sa imi pierd locul de munca. sunt aici din mai 2013 si pana acum am mai lucrat intrun restaurant asta doar 3 luni iunie-iul-august. este posibil sa fiu data afara de la locul de munca actual? ce drepturi am ca femeie insarcinata? sper sa ma poata ajuta cineva va multumesc

Floricica Avansata medycus's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2012
    Postari in forum
    1.243
    Citat Postat de anamariamadar Vezi mesajul
    problema este ca nu suntem casatoriti si eu am inceput sa muncesc doar de o saptamana chhiar ieri am facut testul si e pozitiv. nu stiu cum sa procedez. sunt angajata prin agentie intro fabrica si imi e frica ca o sa imi pierd locul de munca. sunt aici din mai 2013 si pana acum am mai lucrat intrun restaurant asta doar 3 luni iunie-iul-august. este posibil sa fiu data afara de la locul de munca actual? ce drepturi am ca femeie insarcinata? sper sa ma poata ajuta cineva va multumesc

In Romania in momentul in care le faci dovada in scris ca este insarcinata nu mai au voie sa te dea afara... in Germania nu stiu cum este... dar oricum nu cred ca beneficiezi de o indemnizatie pentru ca lucrezi de foarte putin timp.

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Citat Postat de anamariamadar Vezi mesajul
    Trebuie sa te interesezi care sunt regulile in Land-ul in care esti. In Germania fiecareLand are propriile reguli. Din cate stiu eu in Bayern din momentul in care faci dovada ca esti insarcinata nu mai au voie sa te dea afara, vei primi dupa nastere alocatie pentru copil (Bayern = 185 Euro / luna) dar indemnizatie de crestere copil nu cred ca primesti. Va trebui sa va interesati daca aveti venituri prea mici ca familie (chiar daca nu sunteti casatoriti) daca nu aveti dreptul la ceva ajutor suplimentar. Mai mult de atat nu stiu sa iti spun. Daca imi permiti un sfat - anunta angajatorul numai dupa vreo 3 luni de sarcina. Iti doresc numai bine!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Felicitari pt bb! Sa fie intr-un ceas bun!
    Eu cand am venit in Germania eram deja insarcinata, si nu am muncit deloc aici. Am primit in schimb Elterngeld, valoarea minima, de 300 euro pe luna, timp de 12 luni.
    Din cate stiu eu, daca anunti in scris ca esti insarcinata, cu document de la ginecolog, nu au dreptul sa te dea afara. Iar in functie de ce munca faci, s-ar putea chiar sa iti reduca orele de munca sau sa iti dea o munca mai usoara.

sadia
    Guest
    Ar trebui sa muncesti 6 ore .......part time,si sa nu te dea afara,alrtfel ii poti denunta tu,cel putin asa stiu de la mine...austriaci.

Floricica Nou Venita teonico31's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2015
    Postari in forum
    47
    Si eu locuiesc in germania si dupa ce am semnat contractul cu fabrica la cateva zile am aflat ca sunt insarcinata.nu am zis nimic nimanui mi-am continuat munca pana dupa ce am trecut de 12 saptamani dupa care am dus instiintare de la medic.nu au voie sa te dea afara stai linistita ,pe mine m-au si mutat imediat intr-o alta sectie unde e mult mai usor si nu este galagie. nici nu mai am voie sa depasesc 8 ore de munca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari