Ultimele discutii din forum
    oanap85
    Guest

Nelamurit stafilococ auriu

MI-am repetat analizele si mi-a iesit acest STAFILOCOC AURIU si candida si o infectie urinara,sunt insarcinata in sapt.36-37,Doctorita mi-a zis ca il pot transmite si la copil ,nici nu stiu cum se manifesta la mine,sau sub ce forma il am eu.Am citit in mare despre acest stafilococ auriu,am inteles ca se manifesta in mai multe forme si se trateaza greu.Acum ma gandesc sa nu aiba si ceilalti doi copii ,sau poate ca l-am luat eu de la cel marisor ca merge la gradinita.A mai avut cineva asa ceva?Cum v-ati tratat?

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Buna.
    Unde mai exact ti-a iesit , la exudat faringian?
    Daca da, ar trebui sa va faceti analiza toti membrii familiei, inclusiv sotul. Asa e, se trateaza greu, in unele cazuri cu antibiotic sau cu autovaccinul care se facea la Cantacuzino (acum nu stiu daca se mai face, ca au fost greve pe acolo), iar unii doctori spun sa nu-l tratezi daca nu-ti face probleme, ci doar sa-ti cresti imunitatea organismului. Toate astea sunt valabile si pt. copii, dar depinde de multe pe care varianta se merge...
    Si stai linistita, doar vorbind cu bebele (cand vei naste) nu-i vei da microbul, dar trebuie sa ai unele reguli mai stricte, intr-adevar, de exemplu fara sa-l pupi pe manute.

oanap85
    Guest
    mi-a iesit in urina cred pt. ca dr.mi-a dat sa repet urocultura, mi-a zis ca nu este foarte grav dar ca trebuie tratat pt, ca se poate transmite la copil...
    am sa le fac si la toti ceilalti membri ai fam;. dr mi-a dat oxacilina si un preparat din farmacie,banuiesc ca nici nu am voie sa fac prea multe,totusi mie frica sa nu imi apara pete sau am vazut ca iti pot iesi si furunge...;daca mi l-a gasit in urina cum poate sa se manifeste,in ce mod ma afecteaza?

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    ”Experientele” mele cu acest microb se reduc la exudatele nazo/faringiene...cat despre urina, ma gandesc ca poate da infectii urinare cu toate simptomele de rigoare...altceva chiar nu stiu sa-ti spun.
    Poate afecta si bebele la nastere (daca va fi nastere normala) ma gandesc...nu stiu, cel mai bine repeta si vezi ce-ti spune medicul ginecolog.

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    baiatului meu i-a iesit acest stafilococ auriu in urma unui exudat faringian,si i s-a facut si o antibiograma pentru a vedea exact la ce tipuri de antibiotice este imun acest stafilococ.ceea ce am retinut eu,este ca nu poate fi distrus in toate cazurile,el poate avea doar anumite perioade in care se manifesta.nu este chiar ceva de speriat,in sensul ca se poate trai si cu el in organism,dar trebuie supravegheat de medic,ale carui sfaturi trebuie urmate.deci,fa asa cum iti spune medicul tau,si totul va fi bine!

oanap85
    Guest
    multumesc foarte mult pentru raspunsuri

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari