Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita veronica2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    33

Somnul in timpul sarcinii

bunaa,sunt o viitoare mamica,sunt la prima sarcina,am 27saptsi 4zile,de doua saptamani incoace nu mai pot dormii noaptea,toata noaptea stau in fund,ce-i drept atipesc 30-40min,apoi tre sa ma merg la baie sau sa ma misc,imi amorteste ,cand ma pun sa dorm(numai pe partea stanga ca pe cea dreapta nu pot respira) incepe puiutul sa miste si mi-e teama sa nu-l storcosesc asa ca iar ma trezesc si ma pun in ....,of,ajutati-ma va rog,ce sa fac,pe timpul zilei sunt ca un zombi,si nici pe zi nu dorm cu speranta ca poate dorm bine noaptea.Voi cum procedati,mai sunt mamici care patesc la fel,daca da ce faceti sa va relaxati si sa dormiti bine,binisor pe timpul noptii?

sadia
    Guest
    Cred ca vrei sa fc antrenament pt ce va urma........glumesc.Ai incercat cu perna lunga?
    Eu am folosit-o un pic vreo 2 luni si m-a ajutat ,eu nu dormeam ca eram euforica ,parca eram drogata de fericire....
    cam asta-i perioada dificila cu dormitul,miscatul,amortitul.....

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Eu in sarcina n-am avut somn de-a dreptul...si fi-miu era si el pasaroi de noapte, juca tontoroiul in burtica tocmai noaptea, cand ziceam si eu ca pot sa respir un pic relaxata si sa-mi intind oasele...
    Sunt gravidute care dorm mult si oriunde le-ai pune...eu n-am fost deloc una dintre ele...
    Carceii, furnicaturile, sindromul picioarelor nelinistite sunt normale in sarcina - magneziul este remediul.
    Cum te simti tu bine, nu pot sa spun...dar evita sa dormi pe spate...risc de sindrom postural...
    Eu spre exemplu n-am putut dormi deloc pe stanga, desi este recomandat pt. buna functionare a inimii...bebe incepea sa se agite rau...dormeam pe semiburta, adica intoarsa juma' pe burta, cu o mana peste sani si una sub burta si cu spijin in genunchiul drept, asa ca nu striveam nimic...sau pe spate, pe perne si cu mainile sub cap...ca sa stau de la omoplati in sus mai la 45 grade...

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Veronica e normal sa nu te poti odihni foarte bine,sarcina este destul de mare,puiutul creste pe zi ce trece.Si eu mai aveam carceii,nu puteam sa dorm,ma foiam,ma duceam la baie,etc,dar na pana la urma m-am obisnuit.Si eu eram destul de euforica pentru ca vroiam sa nasc mai repede sa imi cunosc puiul :)) Incearca cu o perna,eu am avut o perna speciala de sarcina si incearca totusi sa te odihnesti si pe timpul zilei,macar ca stai in pat si te uiti pe pereti sau rasfoiesti o carte :) trebuie sa te odihnesti cat de putin pentru ca pe urma e mai rarut somnul :)))

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Cred ca putine sunt gravidutele care nu au avut probleme cu somnul...Eu m-am chinuit de la vreo 3 luni de sarcina, la inceput din cauza pozitiei de somn, care niciodata nu era confortabila, si mai apoi din cauza caldurii excesive. Incearca sa dormi in timpul zilei, vei avea nevoie de energie dupa ce se naste bebe:)
    Eu si acum sunt chiauna de somn, desi bebelusa are 10 luni...fantezia mea suprema e sa doooooorm:)

Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    33
    buna,va multumesc tuturor de incurajari,am o multime de perne,dar cred ca si faptul ca ma gandesc tot timpul la bebe,si sunt nerebdatoare sa-l vad,nu ma lasa sa dorm linistita,sarcina mea e una usoara,fara dureri sau alte complicatii,dar se pare ca mi-am gasit nasul pan la urma,azi chiar am avut o cadere nervoasa din cauza oboselii,si mama la fel ma sfatuit sa dorm pe zi,dar nu pot,stau in pat,citesc ma uit la tv,gatesc,dar nimic,de-abia astept ziua cand o-i cadea lata,maine ma duc sa-mi caut perna asa lunga,am auzit de ea dar am zis ca nu o sa am probleme,va pupacesc pe toate

Floricica Nou Venita maiya's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2013
    Postari in forum
    37

Zambitor perna pentru burtica

Citat Postat de veronica2013 Vezi mesajul
    buna,va multumesc tuturor de incurajari,am o multime de perne,dar cred ca si faptul ca ma gandesc tot timpul la bebe,si sunt nerebdatoare sa-l vad,nu ma lasa sa dorm linistita,sarcina mea e una usoara,fara dureri sau alte complicatii,dar se pare ca mi-am gasit nasul pan la urma,azi chiar am avut o cadere nervoasa din cauza oboselii,si mama la fel ma sfatuit sa dorm pe zi,dar nu pot,stau in pat,citesc ma uit la tv,gatesc,dar nimic,de-abia astept ziua cand o-i cadea lata,maine ma duc sa-mi caut perna asa lunga,am auzit de ea dar am zis ca nu o sa am probleme,va pupacesc pe toate
    Buna,

Daca nu ti-ai luat inca perna pentru burtica, vroiam sa-ti spun ca eu mi-am luat din Ikea. Pernele de gravide mi se par prea tari, asa ca am gasit o perna burduf, foarte draguta in Ikea si la jumatate din pretul unei perne de gravide sau chiar mai putin, adica am dat 60 lei si o gasesti la sectiunea pt copii.
    In cea ce priveste somnul si eu dorm foarte greu si am numai 20 sapt. nu mai dorm cu sotul meu de la 8 sapt ca nu-mi ajungea spatiul, iar acum nu imi mai ajunge nici un pat intreg. ma chinui cu o perna sub cap, perna lunga sub burta, un pui de perna intre genunghi si unca unul pe care imi sprijin mana. si ma tot foiesc ba pe stanga ba pe dreapta, ba la un capat ba la celalalt al patului, si cand in sfarsit se face dimineata si ma bucur ca ma pot trezi ma ia un somn de as dormi si in lac dar trebuie sa plec la munca.... aia e .....nu avem ce face... cred ca merita fiecare secunda nedormita pentru minunea ce ne va lumina viata. Va pup.

Floricica Nou Venita maiya's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2013
    Postari in forum
    37
    Citat Postat de veronica2013 Vezi mesajul
    bunaa,sunt o viitoare mamica,sunt la prima sarcina,am 27saptsi 4zile,de doua saptamani incoace nu mai pot dormii noaptea,toata noaptea stau in fund,ce-i drept atipesc 30-40min,apoi tre sa ma merg la baie sau sa ma misc,imi amorteste ,cand ma pun sa dorm(numai pe partea stanga ca pe cea dreapta nu pot respira) incepe puiutul sa miste si mi-e teama sa nu-l storcosesc asa ca iar ma trezesc si ma pun in ....,of,ajutati-ma va rog,ce sa fac,pe timpul zilei sunt ca un zombi,si nici pe zi nu dorm cu speranta ca poate dorm bine noaptea.Voi cum procedati,mai sunt mamici care patesc la fel,daca da ce faceti sa va relaxati si sa dormiti bine,binisor pe timpul noptii?
    nu cum sa storcosesti bebeloiul :) el se misca cand iti muti pozitia pentru ca trebuie sa se faca si el comod...

Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    33
    maiya ce sa zic stiu cum e si chiar imi pare rau ca tu mai tre sa si muncesti,cred ca e foate obositor,cat despre perna nu mi-am luat,nu am iesit ca am fost capie de cap,si ikea aici unde stau eu e in alt oras foarte departe,am dormit binisor doua nopti,la un moment dat m-am pus pe pat si atat,m-am trezit dimineata.Inainte de culcare am facut un dus cald si nu am mai baut apa,ca sa nu mai merg des la baie,am dormit bn,da acum....am inceput sa am si contracii alt drac,deci nush cum o fi pan la sf,dar sa speram ca o sa duc sarcina cu bn.te pup si iti doresc sa ai parte de o sarcina usoara

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Veronica incearca seara la culcare sa bei o cana de lapte cald. Te relaxeaza tare bine si iti confera un somn odihnitor. Eu sincera sa fiu nu am probleme cu somnul si daca scriu la ora aceasta nu inseamna ca nu am somn ci ca ma pot odihni si la pranz macar o ora si jumatate. La prima sarcina recunosc, am fost chinuita tare cu somnul mai ales in ultima parte a sarcinii cand trebuia sa dorm aproape in fund din cauza ca sarcina apasa pe diafragma si in plus sufeream tare cu retentia de apa astfel incat pe langa faptul ca dormeam in sezut mai trebuia sa stau si cu picioarele catarate pe un morman de perne. Incearca sa iti imaginezi pozitia si o sa te amuzi nitel. :) Pe langa chestiile astea mai aveam ceva in plus greu de suportat si anume, bebe presa pe niste centrii nervosi care peste noapte imi inclestau degetele mainilor de la incheieturi si dimineata plangeam efectiv de durere incercand sa imi indrept deget cu deget. Dupa ce am nascut am scapat instantaneu de acele dureri de degete.
    De data asta, bebelusa din burtica este ma docila, momentan :D... sa vedem mai tarziu cum decurg lucrurile.
    Sper sa iti fie util sfatul meu si canuta cu lapte sa te ajute.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Aaaa si referitor la storcitul puiutului, :))) , nu ai cum asa ceva. Bebele este protejat bine acolo unde este si nu trebuie sa iti faci griji. Pana sa raman insarcinata ma culcam pe spate sau pe o parte si de cele mai multe ori ma trezeam pe burta. Acum se intampla cam asemanator, ma culc pe spate si ma trezesc pe o parte cu tendinta de sta mai pe burta. Clar nu se mai poate insa nici nu s-a intamplat nimic pentru ca bebela isi recompune spatiul fara a fi afectata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari