Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Sfaturi pentru a alina greata in sarcina

Greturile matinale sunt incercarea prin care trec toate gravidutele sau mare lor majoritate, sunt neplacute si in general apar in prima parte a zilei deci nu prea poti spune ca incepi ziua cu dreptul.

Remedii si sfaturi sunt o gramada insa nu exsita nici o metoda garatanta 100% care se sa te scapa de greturile matinale. Sunt insa cateva trucuri care se pare ca dau roade.

Doi biscuiti mancati la prima ora pe stomacul gol, portii mici de mancare (desi mese mici si dese), evitarea mancarurilor care stii ca iti fac rau, odihna si relaxare.

Pentru mine a functionat sa mananc dimineata inainte de toate cereale cu lapte, apoi dupa jumatate de ora puteam sa mananc orice altceva, in schimb daca cumva muscat dintr-o felie de paine inate sa pap cerealele era dezastru. Apoi senzatia de greata mi-o taia Schweppes Mandarin nu stiu exact de ce dar functiona si desi nu sunt recomandate bauturile carbogazoase in sarcina mie imi facea tare bine.

Voi cum ati trecut peste greturile din perioada de sarcina?

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Eu de la lapte si lactate aveam o greata si o stare de rau si voma. Am incercat sa o ignor si stiam ca e important sa mananc cat de putin si daca vars ca tot ramane ceva in organism. Pentru astfel de stari beiam ceai de menta neindulcit. Iar greata nu e doar matinala, nu este ceva anormal sa fie seara sau pe tot parcursul zilei.

Starea de greata si rau e fireasca in sarcina in primul trimestru, sau dupa vorbele babesti pana il simti pe bebe si de cele mai multe ori sunt semne ca bebe e bine.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu am avut greturi numai cand am ramas insarcinata prima data. nu suportam niciun miros si puteam manca foarte putine chestii. ma ajutau ceaiul de menta rece si biscuitii obisnuiti, mancati inainte de a ma ridica din pat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari