Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita melinda_ema's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2010
    Postari in forum
    18

Rusinos Semne ca bebe vrea sa vina

neatza burtici,sunt insarcinata in 39 sapt.si de aseara ma cam doare burtica,am incercat sa cronometrez,dar nu am reusit ca durerile sunt fie la 15 min,fie la 30min,ma doare si spatele un pic si simt ca trebuie sa merg la baie din 5 in 5 minute.la voi cum a fost inainte sa vina bebele?
    Modificata de melinda_ema; 10.11.2010 la 08:30:03.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu am recunoscut contractiile din prima. Prima contractie am banuit ca poate fi dar nu era chiar 100%, dar deja de la a 2-a am stiut ce e.
    Aveam contractii din 20 in 20 de minute la inceput, dar m-am culcat la loc, ca era 8 dimineata si n-avea rost sa ma scol. Apoi pe la 9 si ceva m-am trezit si m-am dus la baie si am avut o mica sangerare, care era data de la colul uterin care incepuse sa se dilate. Atunci am devenit si mai sigura ca e ziua cea mare.
    Apoi contractiile au fost foarte neregulate, nici nu stiam exact sa spun ca acum incepe si acum se termina. Durerile nu erau mari, erau asemanatoare cu cele de la ciclu, dar totusi nu chiar la fel. Aveam si eu senzatia ca ma preseaza ceva si ca imi vine sa merg la baie sa fac de toate... nu doar pipi. Iar dupa cateva ore am avut cateva contractii mai intense si f apropiate una de alta, moment in care am sunat doctorul si mi-am luat apoi bagajelul si am plecat la clinica sa nasc. Pe drum am facut cam o ora si ceva... aveam contractii cam al 5 minute, poate si mai des. Cand am ajuns la clinica aveam 3-4 cm dilatatie, deci am ajuns foarte bine, chiar putin devreme.

Cu travaliul iti dai seama cu certitudine ce e in timp... ai rabdare, nu te agita, odihneste-te. E bine sa mergi cat mai tarziu la spital ca sa eviti sa iti faca interventii sa te grabeasca sa nasti si in plus acasa stai mult mai confortabil... si timp pana iese bebe e berechet. Pana mai poti vorbi si iti poti distrage cu ceva atentia in timpul contractiilor esti la dilatatie mica, in travaliul latent, adica sub 3 cm. Cand contractiile o sa devina mai puternice si va trebui sa te concentrezi asupra lor atunci inseamna ca intri in travaliul activ ... contractiile se regularizeaza. Si asta este momentul cel mai bun de a merge la spital.
    Nastere usoara, bebe frumos, sanatos si voios!

Membru inregistrat la
    09.01.2010
    Postari in forum
    18
    eu nu am nici o sangerare si asta ma deruteaza,dar vad ca ma doare din ce in ce mai des burta,mai ales cand stau intinsa in pat...

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de melinda_ema Vezi mesajul
    neatza burtici,sunt insarcinata in 39 sapt.si de aseara ma cam doare burtica,am incercat sa cronometrez,dar nu am reusit ca durerile sunt fie la 15 min,fie la 30min,ma doare si spatele un pic si simt ca trebuie sa merg la baie din 5 in 5 minute.la voi cum a fost inainte sa vina bebele?
    Daca mergi la baie pentru "pipi", e posibil sa se fi fisurat membranele si sa pierzi lichid amniotic. Pregateste bagajul (daca nu e gata), e posibil sa se declanseze travaliul. Incearca sa cronometrezi in continuare durerile. Daca se intensifica, chiar daca nu sunt regulate, n-ar fi rau sa mergi la spital pt un control. Sangerarea nu e obligatorie la inceputul travaliului, eu nu am avut la nici unul din copii.

Membru inregistrat la
    09.01.2010
    Postari in forum
    18
    bagajul l-am pregatit de ieri,durerile sunt scurte si suportabile cat de cat,am uitat sa zic mai devreme am o stare de somnolenta si epuizare si nu am facut nimic,am stat in pat doar(o fi si de la asta!?)...

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Eu zic sa mergi Urgent la spital, nu vreau sa te speri sau panichez, dar mai bine sa fii sub observatie medicala si sa fii acolo pentru nimic decat sa astepti tu....cand vine bebe.Dupa cate am inteles esti la prima nastere, nu stii ce si cum, poate nu bagi in seama unele detalii.Daca a inceput sau nu travaliul nu iti putem spune noi aici pe forum.....iar daca la mine a durat 8 ore , la tine poate fi 1 ora jumate.....Nu mai sta pe ganduri, gandeste-te ca ai 39 saptamani....Iti tinem pumnii, si asteptam vesti.....

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Cel mai bine mergi la spital si verifica medicul ce dilatatie ai, daca ai, daca s-au rupt membranele (se pot fisura doar, si sa nu iti dai seama) si eventual sa monitorizeze putin contractiile sa vada daca a venit momentul sau nu.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Nu e obligatorie sangerarea.
    Dar eu nu vad nici o urgenta sa ajungi la spital. Si nu inteleg de ce este asa o conceptie ca nasterea e periculoasa, ca trebuie rapid sa ajungi la spital, sa vada aia ce si cum, ca tu nu stii. Ba stii foarte bine, si organismul tau te ghideaza perfect sa nasti, trebuie doar sa il asculti. Tocmai ca frica, panica, nehotararea nu te ajuta deloc. Cel mai bine este sa fi linistita si sa lasi natura sa isi faca treaba, ca femeile nasc de mii de ani si nu au avut nevoie de doctori sa le zica ce sa faca. E bine ca nasterea sa fie asistata in caz ca apar niste probleme, ca doar din aia avem doctori. Deci daca tu te simti linistita sa mergi la spital si sa stai acolo, sa vina sa te controleze periodic o asistenta sau un medic, sa ti se spuna ce ar trebui sa faci, atunci du-te la spital. Eu una m-am simtit mult mai bine acasa si nu mi-a convenit deloc la spital cand in loc sa ma pot plimba cand aveam dureri si asa mai imi trecea, tot veneau alea sa ma intrebe tot felul de nimicuri. Sa nu mai zic ca si controlalele interne nu erau tocmai o placere. Si cireasa de pe tort a fost perfuzia de dilatatie... cica ma ajuta... de unde? ma ajuta sa ma doara mai tare... si ii ajuta pe ei sa se scape mai repede de mine. Eu m-am dialatat chiar repede si tot le-a trebuit sa ma "ajute".
    Dei fa asa cum iti dicteaza inima... asculta-ti organismul si totul o sa fie bine.

Membru inregistrat la
    09.01.2010
    Postari in forum
    18
    nici mie nu imi place sa stau in spital,prefer sa stau linistita acasa,dar fiind prima sarcina si neavand "experienta" mie putin teama,si incerc sa nu ma panichez din orice,am incercat sa cronometrez durerile,contractiile,ele sunt f scurte si apar acum cam la 3-5 min....cred ca ar fi cazul sa am pregatesc de spital,nu?

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de melinda_ema Vezi mesajul
    nici mie nu imi place sa stau in spital,prefer sa stau linistita acasa,dar fiind prima sarcina si neavand "experienta" mie putin teama,si incerc sa nu ma panichez din orice,am incercat sa cronometrez durerile,contractiile,ele sunt f scurte si apar acum cam la 3-5 min....cred ca ar fi cazul sa am pregatesc de spital,nu?
    Da, du-te la spital, nu mai astepta!

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Repejor la spital....si te asteptam cu vesti bune.....Nastere usoara!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari