Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Scaun de masina, de care?

Scaunul de masina are un rol extrem de important pentru siguranta bebelusului si a copilului si nu trebuie neglizat acest aspect. Insa si aici intrevine intrebarea parintilor incepatori: ce fel de scaun de masina sa aleg? Dupa ce criterii? Ce trebuie sa urmaresc atunci cand aleg scaunul de masina?

Pentru bebelusii mici mici care nu stau singuri in fundulet pentru masina este recomandata scoica pentru ca forma sa nu forteaza coloana bebelusului, il face sa stea confortabil si ii ofera protectie in timpul calatoriei cu masina.

Exista pe piata o serie de scaune de masina pe care scrie ca sunt de la 0 luni insa nu e chiar asa, pentru 0 luni trebuie sa se lase foarte mult pe spate spatarul scaunului ceea ce nu prea se intampla, deci recomandate pentru prima periaoda sunt scoicile.

Apoi dupa ce bebelusul a crescut si sta bine in fundulet si nici nu mai incape in scoica pentru ca s-a facut mare scoica va fi inlocuita cu scaunul de masina. Si aici vin iar seria de intrebari: ce tip de scaun, ce trebuie sa "stie sa faca", ce trebuie sa urmarim cand cumparam un scaun de masina?

Noi cand am ales scaunul de masina pentru Edi am cautat prima data grupa de varsta si/sau nr de kg de la si pana la care poate fi folosit. Noi l-am schimbat destul de tarziu pe la 8 sau chiar 9 luni deci am cautat sa il putem folosi pana la o varsta/ nr de kg mai mare. Apoi am cautat sa aiba suport pentru cap, centuri de siguranta in 5 puncte si spatarul scaunului sa fie cat de cat rabatabil ca sa ii permita un somn cat de cat confortabil in timul calatoriei.

Floricica Novice oana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2008
    Postari in forum
    354
    Si cand exista cel putin un topic asemanator(identic), eu nu pot sa imi dau seama de ce mai deschizi altul? si nu numai cu scaunul, ci multe altele.
    sau doar un moderator are voie sa faca asta? ca de altfel stergeti imediat un topic deschis de o alta persoana. daca moderatorii nu cunosc regulamentul, atunci ce sa mai astepti de la altii?

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Cele mai bune scaune de masina sunt cele prevazute cu ham in 5 puncte, cu curele care trec peste fiecare umar, sold si intre picioare.

Gabitzza, ai auzit de scaunele cu aparatoare de protectie din plastic? Pot fi perioculoase?

Care este cel mai sigur loc pentru copil? Ma gandesc ca pe bancheta din spate, in partea centrala.

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Citat Postat de oana20 Vezi mesajul
    Si cand exista cel putin un topic asemanator(identic), eu nu pot sa imi dau seama de ce mai deschizi altul? si nu numai cu scaunul, ci multe altele.
    sau doar un moderator are voie sa faca asta? ca de altfel stergeti imediat un topic deschis de o alta persoana. daca moderatorii nu cunosc regulamentul, atunci ce sa mai astepti de la altii?
    De acord. Ma simt spamat ;) .........
    Modificata de k3loo; 03.09.2010 la 00:57:09.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari