Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Georgiana_emilia's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2012
    Postari in forum
    380

Sarcina nesperata

buna,am nevoie de ajutorul vostru.am nevoie de a vorbi cu cineva pentru ca altfel simt ca o iau razna.in urma cu 2 am fost gasita cu amandoua trompele infundate singura metoda d a avea un bebe fiind prin vitro,acum sunt gravida cum sa intamplat asta?cum poate fi posibil asa ceva?

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    sa inteleg ca te bucuri sau nu?oricum s-ar fi intamplat,e un miracol de la cel de sus!sa ai parrte de o sarcina usoara si un bebe sanatos!

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de stefania_daria Vezi mesajul
    buna,am nevoie de ajutorul vostru.am nevoie de a vorbi cu cineva pentru ca altfel simt ca o iau razna.in urma cu 2 am fost gasita cu amandoua trompele infundate singura metoda d a avea un bebe fiind prin vitro,acum sunt gravida cum sa intamplat asta?cum poate fi posibil asa ceva?
    Buna! Nu stiu la cati dr ai fost, poate ca cel care a pus diagnosticul s-a inselat! Poate ca aveai doar o trompa infundata...sau poate nu era acesta diagnosticul corect! Oricum, exista tratamente pentru desfundarea trompelor, asa ca nu inteleg de ce s-a grabit dr respectiv sa iti zica ca singura varianta de a ramane insarcinata este fertilizarea in vitro.... Insa important este faptul ca acum esti insarcinata, nu? Nu cred ca mai conteaza "cum poate fi posibil asa ceva" cum zici tu...:) Bine ca s-a putut!:) Felicitari pentru sarcina, iti doresc sanatate multa tie si bebelusului!
    Modificata de julay; 11.07.2012 la 14:39:15.

Membru inregistrat la
    10.07.2012
    Postari in forum
    380
    imi doresc enorm de mult acest bebe dar problema e tatal acestui bebe nu-l iubesc,cum as putea sta cu un om pe care nu-l iubesc doar pt bebe,pt ca imi e frica daca o sa fac avort nu o sa mai pot avea copii,voi ce sfat imi dati?cum e mai bine?

Floricica Avansata monicor12384's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    1.296
    Stefi ai innebunit?..ce conteaza tatal?daca il iubesti sau nu...important e sa iti iubesti bebele,sa il vrei cu tine si langa tine....sunt multe mamici singure...a mai fost un caz pe forum care voia sa il dea spre adoptie si in final a inteles ca lui bebe i-ar fi mai bine langa ea indiferent de lipsuri...nu te pune nimeni sa stai cu tatal copilului

Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Stefi...m-ai bagat in ceata total!!! Din prima ta postare intelegeam ca ai fost disperata cand ai aflat diagnosticul dat de medic, conform caruia SINGURA ta sansa de a fi mama este fertilizarea in vitro. Apoi am avut senzatia ca esti disperata tocmai pentru ca ai ramas insarcinata foarte usor ...Dar am crezut ca doar mi se pare mie....Acum zici ca problema este tatal copilului...Eu sincer sunt un pic confuza.... Spui ca il iubesti pe bebe dar ca nu-l vrei pentru ca e facut cu un barbat pe care tu nu il iubesti...Nu te judec , pot insa sa iti dau un sfat! Citeste topicul aspirantelor si apoi gandeste-te serios la "problema" ta! Un copil este o minune, un dar, o sansa data noua de catre Dumnezeu pentru a fi mai buni, mai drepti....mai fericiti! Sa te ajute Dumnezeu sa iei decizia cea mai buna!
    Modificata de julay; 11.07.2012 la 16:52:45.

del
    del este offline.
    Floricica Nou Venita del's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2012
    Postari in forum
    224
    Stefi nu stiu ce sa-ti spun...eu sunt una dintre aspirante care se chinuie de 2 ani sa faca un copil.si eu am avut probleme cu trompele, una am pierdut-o in urma laparoscopiei, una e ok .sper...ca tot astept...gandeste-te ca e posibil sa nu mai ramai niciodata insarcinata, si sa-ti doresti mult, mult un bebelus si atunci e posibil sa nu mai vina...stii ce inseamna sa plangi in fiecare luna cand vine? stii ce inseamna sa faci sex acum k sunt fertila? stii cata durere ai in suflet cand vezi bebelusi si nu sunt ai tai? stii ce inseamna sa ti se para mereu ca ai simptome si crezi ca ai ramas? stii ce inseamna sa faci teste in fiecare luna si sa te obisnuiesti sa fie negative? Nu cred si nici nu-ti doresc...deci te rog sa te gandesti daca vrei sa renunti la acest copil la acesti 2 ani prin care am trecut eu...am langa mine barbatul iubit, dar nu suntem impliniti. cheltuim toti banii prin dr si asteptam cu speranta si teama in fiecare luna...te rog nu renunta la bebe, o sa intalnesti si barbatul potrivit cu tot cu bebelus.ai primit o minune de la Dzeu, mai tarziu o sa ti-o doresti si e posibil sa nu o mai primesti

Membru inregistrat la
    10.07.2012
    Postari in forum
    380
    stiu cum e sa plangi in fiecare lume,pt ca din acest motiv crezand k numai pot face copii am inderpartat omul pe care il iubesc d langa mine,acum sunt cu acest baiat d 3 ani,si dupa 3 ani am ramas,de asta sunt suparata pt ca dxEU nu mi-la dat pe bebe cand vroiam cand ma rugam in fiecare seara,oricum am sa-l pastrez,pt ca bebe nu are nici o vina,pe 24 sunt programata la consult,am cateva sa-i zic la medicu ginecolog care mi-a zis k nu mai prin vitro pot face bebe,a si bebe o sa vina pe lume de ziua mea

Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de del Vezi mesajul
    Stefi nu stiu ce sa-ti spun...eu sunt una dintre aspirante care se chinuie de 2 ani sa faca un copil.si eu am avut probleme cu trompele, una am pierdut-o in urma laparoscopiei, una e ok .sper...ca tot astept...gandeste-te ca e posibil sa nu mai ramai niciodata insarcinata, si sa-ti doresti mult, mult un bebelus si atunci e posibil sa nu mai vina...stii ce inseamna sa plangi in fiecare luna cand vine? stii ce inseamna sa faci sex acum k sunt fertila? stii cata durere ai in suflet cand vezi bebelusi si nu sunt ai tai? stii ce inseamna sa ti se para mereu ca ai simptome si crezi ca ai ramas? stii ce inseamna sa faci teste in fiecare luna si sa te obisnuiesti sa fie negative? Nu cred si nici nu-ti doresc...deci te rog sa te gandesti daca vrei sa renunti la acest copil la acesti 2 ani prin care am trecut eu...am langa mine barbatul iubit, dar nu suntem impliniti. cheltuim toti banii prin dr si asteptam cu speranta si teama in fiecare luna...te rog nu renunta la bebe, o sa intalnesti si barbatul potrivit cu tot cu bebelus.ai primit o minune de la Dzeu, mai tarziu o sa ti-o doresti si e posibil sa nu o mai primesti
    Buna! Citind postarea ta am retrait cei trei ani de asteptare prin care am trecut si eu...Imi aduc aminte ca aproape in fiecare luna eram convinsa ca am ramas insarcinata in sfarsit, mi se parea ca am toate simptomele de gravida, imi aduc aminte cum intorceam capul dupa fiecare graviduta, dupa fiecare bebe pe langa care treceam....Imi aduc aminte de prima sarcina (pe care oricum nu o voi uita niciodata) care s-a oprit in evolutie , imi aduc aminte de toata disperarea din acea perioada!!! Imi aduc aminte de luna august 2010, luna in care am hotarat ca este ultima in care mai incercam sa raman insarcinata ( eram atat de obosita si lipsita de speranta) ... Si as putea umple pagini intregi povestind toate emotiile, trairile, sperantele si disperarea care incoltiseara de-a lungul anilor in sufletul meu...A fost ultima luna de incercari pentru ca atunci a hotarat Dumnezeu sa imi trimita copilul pe care mi-l doream atat de mult!
    iti scriu tie Del aceste randuri pentru ca vreau sa nu iti pierzi speranta si increderea ca in viitor acest vis va deveni realitate! Si crede-ma, tot zbuciumul va fi uitat in clipa-n care iti vei vedea puiul in brate! :) Iti doresc sa ai putere , credinta , sanatate si sa nu te dai batuta!:)

Membru inregistrat la
    10.07.2012
    Postari in forum
    380
    va multumesc pentru sfaturi..pe bebe am sa-l pastrez..pentru ca voi mi-ati amintit prin ce am trecut cand nu venea bebe...cu toate ca nu-mi vine sa cred ca am pe bebe..sincer nici nu ma pot bucura..pana nu spune doctoru ca sunt gravida..testu a iesit pozitiv ..dar totusi....pe 24 am programare la doctor sper sa fie totul bine...si sa il am pe bebita...nu va pierde-ti speranta..daca eu cu 2 trompe infundate am ramas fara tratament fara nimic..se poate intampla si la voi minunea..exact cand nu va asteptati :)

Membru inregistrat la
    10.07.2012
    Postari in forum
    380
    am uitat sa va spun ca mai am o fetita de 10 ani..si pe ea la fel am crescut-o singura...sincer e tare fericita ca mai are un fratior...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari