Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andraaaw's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2014
    Postari in forum
    13
    La 48 de ore, fix! + sau - 15 minute. Nu e ok valoarea?

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de andraaaw Vezi mesajul
    La 48 de ore, fix! + sau - 15 minute. Nu e ok valoarea?
    Andra, avand in vedere faptul ca trebuie sa se dubleze la 48-72 de ore eu spun ca este ok chiar daca nu s-a dublat caci daca o faceai la 72 de ore sigura se dubla.
    uite ce am gasit:

Beta hCG Doubling Calculator | Countdown to Pregnancy

Am introdus datele furnizate de tine si a iesit ca esti in limite normale.
    Modificata de luss; 19.02.2014 la 09:16:17.

Membru inregistrat la
    12.02.2014
    Postari in forum
    13
    N-am știut ca trebuie repetat la 72 de ore. Toată lumea mi-a zis sa-l fac la 48. Iți mulțumesc mult pentru informație. Acum, în sfârșit, stau si eu mai liniștită. Sa înțeleg ca nu se pune problema de sarcina extrauterina ?

Am o întrebare pentru mămici : V-ați lovit vreodată de senzația de "sufocare" la începutul sarcinii ?

Va pup

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Andra eu nu sunt medic, iti spun doar din experienta mea. Am avut si sarcini oprite in evolutie si o extrauterina....Eu ti-am scris asa cum as interpreta lucrurile daca as face-o pentru mine...Desigur, medicul iti va da mai multe informatii.
    Cand ai programare la medic?
    Eu cred ca la aceasta valoare de hcg sarcina ar trebui sa se vada oriunde ar fi ea (intra sau extrauterina).

Multa sanatate iti doresc!

Membru inregistrat la
    12.02.2014
    Postari in forum
    13
    Joia viitoare am programare. Nu prea pot sa aflu nimic pana atunci.. Oricum, tu cand ai simtit ca e extrauterina? Ti-a confirmat-o la ecografie?

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Joia viitoare am programare. Nu prea pot sa aflu nimic pana atunci.. Oricum, tu cand ai simtit ca e extrauterina? Ti-a confirmat-o la ecografie?
    Mie nu mi-a mai crescut HCG. am avut dureri menstruale si sangerari la inceput maronii si apoi un sange destul de curat. Eu nu am vrut sa mai merg la doctor pentru ca ma gandeam ca poate iar s-a oprit sarcina in evolutie si pseram sa se elimine singura...Doctorul mi-a spus sa merg neaparat la consult si a descoperit-o ecografic(este ciudat pentru ca la eco mi-a spus ca e pe stanga, iar dupa operatie pe dreapta, dar eu aveam beta foarte mic)..eram in sapt 5 de sarcina. La tine trebuie sa se vada sarcina indiferent de unde este.

Sper sa fie totul ok.

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Buna andraaw!Ce mai faci?
    Cum te simti? Sper ca este totul ok si ca ai primit la medic confirmarile de care aveai nevoie.
    O zi buna!

Floricica Nou Venita bella_n's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2011
    Postari in forum
    20
    Buna ziua tuturor,

Pe data de 4 Februarie 2014 am făcut un test de sarcina și am aflat ca sunt însărcinata! Mi-am făcut programare la medic pentru ecografie o săptămână mai târziu, asta însemnând pe 11 ianuarie. Medicul mi-a confirmat ca tocmai împlinisem 5 săptămâni de sarcina, dar nu își poate da seama dacă sarcina este extrauterina sau nu. Uitându-se mai bine, mi-a spus si faptul ca s-ar putea sa am un ovar mărit. Sarcina s-a confirmat si s-a văzut la ecografie, dar, repet, medicul nu a putut spune dacă este extrauterina sau nu. A doua zi mi-am făcut toate analizele + BHCG, urmând ca vineri sa-mi fac al doilea test BHCG.
    Mi-am făcut o alta programare peste 2 săptămâni la un alt medic, doar ca sunt foarte neliniștita. Imi puteți da un sfat ? Menționez faptul ca nu am absolut niciun simptom de extrauterina. Ma simt foarte bine, cu excepția puținelor crampe pe care le am, sânilor putin dureroși si nevoia putin mai sporita de a merge la toaleta.
    Buna...eu am avut o sarcina extrauterina si pot spune ca nu ai siptome de extrauterina...la mine singurele simptome au fost ca am inceput sa am sangerari cand deja era prea tarziu ca sa fac ceva...si sa stii ca la eco, daca vede sarcina ar trebui sa vada si unde este localizata: in uter sau in afara acestuia...eu te sfatuiesc sa megri la alt dr si daca zice ca e extrauterina sa te programezi ptr operatie! eu nu am stiut ca am extrauterina si am ajuns la spital in stare critica ...am avut noroc ca acum mai sunt! si ii multumesc lui Dumnezeu ca dupa extrauterina am avut o sarcina normala fara probleme si am nascut o fetita acum in varsta de 2 ani si 6 luni si acum sunt iar insarcinata cu baietel :)
    Asa ca orice ar fi, trebuie sa mai consulti un dr si sa nu iti pierzi speranta!! Multa sanatate !!

Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de bella_n Vezi mesajul
    Buna...eu am avut o sarcina extrauterina si pot spune ca nu ai siptome de extrauterina...la mine singurele simptome au fost ca am inceput sa am sangerari cand deja era prea tarziu ca sa fac ceva...si sa stii ca la eco, daca vede sarcina ar trebui sa vada si unde este localizata: in uter sau in afara acestuia...eu te sfatuiesc sa megri la alt dr si daca zice ca e extrauterina sa te programezi ptr operatie! eu nu am stiut ca am extrauterina si am ajuns la spital in stare critica ...am avut noroc ca acum mai sunt! si ii multumesc lui Dumnezeu ca dupa extrauterina am avut o sarcina normala fara probleme si am nascut o fetita acum in varsta de 2 ani si 6 luni si acum sunt iar insarcinata cu baietel :)
    Asa ca orice ar fi, trebuie sa mai consulti un dr si sa nu iti pierzi speranta!! Multa sanatate !!
    Felicitari Bella!!!
    Doamne! Ma bucur ca exista si situatii fericite....eu dupa SEU ma tem de o alta extrauterina...sau de faptul ca am trompele infundate dupa operatie...nu mai stiu nici eu :( ce s-a intamplat, dar este clar ca n-am mai ramas gravida.
    Nu stiu ce s-a mai fi intamplat cu Andraaw...sper ca totul sa fi fost ok pana la urma..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari