Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andraaaw's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2014
    Postari in forum
    13

Nelamurit Sarcina extrauterina sau nu?

Buna ziua tuturor,

Pe data de 4 Februarie 2014 am făcut un test de sarcina și am aflat ca sunt însărcinata! Mi-am făcut programare la medic pentru ecografie o săptămână mai târziu, asta însemnând pe 11 ianuarie. Medicul mi-a confirmat ca tocmai împlinisem 5 săptămâni de sarcina, dar nu își poate da seama dacă sarcina este extrauterina sau nu. Uitându-se mai bine, mi-a spus si faptul ca s-ar putea sa am un ovar mărit. Sarcina s-a confirmat si s-a văzut la ecografie, dar, repet, medicul nu a putut spune dacă este extrauterina sau nu. A doua zi mi-am făcut toate analizele + BHCG, urmând ca vineri sa-mi fac al doilea test BHCG.
    Mi-am făcut o alta programare peste 2 săptămâni la un alt medic, doar ca sunt foarte neliniștita. Imi puteți da un sfat ? Menționez faptul ca nu am absolut niciun simptom de extrauterina. Ma simt foarte bine, cu excepția puținelor crampe pe care le am, sânilor putin dureroși si nevoia putin mai sporita de a merge la toaleta.
    Modificata de andraaaw; 12.02.2014 la 15:12:40.

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Citat Postat de andraaaw Vezi mesajul
    Buna ziua tuturor,

Pe data de 4 Ianuarie 2014 am făcut un test de sarcina și am aflat ca sunt însărcinata! Mi-am făcut programare la medic pentru ecografie o săptămână mai târziu, asta însemnând pe 11 ianuarie. Medicul mi-a confirmat ca tocmai împlinisem 5 săptămâni de sarcina, dar nu își poate da seama dacă sarcina este extrauterina sau nu. Uitându-se mai bine, mi-a spus si faptul ca s-ar putea sa am un ovar mărit. Sarcina s-a confirmat si s-a văzut la ecografie, dar, repet, medicul nu a putut spune dacă este extrauterina sau nu. A doua zi mi-am făcut toate analizele + BHCG, urmând ca vineri sa-mi fac al doilea test BHCG.
    Mi-am făcut o alta programare peste 2 săptămâni la un alt medic, doar ca sunt foarte neliniștita. Imi puteți da un sfat ? Menționez faptul ca nu am absolut niciun simptom de extrauterina. Ma simt foarte bine, cu excepția puținelor crampe pe care le am, sânilor putin dureroși si nevoia putin mai sporita de a merge la toaleta.
    eu nu prea inteleg cum a vazut sarcina la echo si a si confirmat-o dar nu poate spune daca e extrauterina... pai daca a vazut-o inseamna ca stie unde a vazut-o, nu? iar din ce stiu eu aia extrauterina nu se vede la echo... sper sa nu zic prostii... parerea mea e ca nu e extrauterina, sa urmaresti betaHcG. La sarcina sanatoasa trebuie sa se dubleze valoarea la 48 de ore. Pentru linistea ta mai cere o parere de la alt medic... Numai bine iti doresc !

App... felicitari pentru sarcina, sa dea Dumnezeu sa ai sarcina usoara si bebe sanatos la termen!

Membru inregistrat la
    12.02.2014
    Postari in forum
    13
    Mi-a zis ca nu este dezvoltata sarcina si nu poate sa-si dea seama deocamdată. Mi-a mai zis ca trebuie sa ma intorc peste 2 săptămâni pentru a face o alta ecografie. Am uitat sa menționez si faptul ca aceasta ecografie a fost intra-vaginala. Doctorul este foarte bun ( din spusele unor persoane si după anumite apariții TV ), dar, după treaba asta, nu stiu ce sa mai cred..

Iti mulțumesc foarte mult pentru urări! Sa dea Bunul Dumnezeu sa fie sănătos.

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    "eu nu prea inteleg cum a vazut sarcina la echo si a si confirmat-o dar nu poate spune daca e extrauterina... pai daca a vazut-o inseamna ca stie unde a vazut-o, nu? iar din ce stiu eu aia extrauterina nu se vede la echo... sper sa nu zic prostii..."

Asa cum spune si Astrid....daca a vazut-o in uter cum de nu a putut sa confirma faptul ca este intrauterina???
    In plus daca in 4.01.2014 ai aflat ca esti insarcinata..acum ai cam 8 saptamani, daca nu chiar 9..eu zic ca ar trebui sa se vada sarcina oriunde ar fi ea.
    Din cate stiu sarcina extrauterina se manifesta la 6 saptamani, adica atunci este momentul critic cand se poate rupe si atrage toate consecintele....la 8 saptamani...ar cam trebui sa se stie.
    Mie mi-au confirmat extrauterina la 5 saptamani..Nici n-am apucat sa aflu ca-s gravida ce deja eram operata.
    Da, BHcg facut la distanta de 48 de ore va confirma evolutia sarcinii.

Membru inregistrat la
    12.02.2014
    Postari in forum
    13
    Scuze. Am gresit eu cand am tastat! pe 4 Februarie am aflat ca sunt insarcinata. Pe 4 Ianuarie am avut ultima menstruatie. Deci, dupa spusele doctorului, am 5 saptamani!

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de andraaaw Vezi mesajul
    Scuze. Am gresit eu cand am tastat! pe 4 Februarie am aflat ca sunt insarcinata. Pe 4 Ianuarie am avut ultima menstruatie. Deci, dupa spusele doctorului, am 5 saptamani!
    Buna seara Andra!
    Acum inteleg. Recomandarea mea ramane aceeasi: repeta Bhcg la 48 de ore. Asta te va ajuta sa afli daca sarcina este in evolutie. Acum imi dau seama ca ce vedea dr. probabil era uter marit asa ca pentru o sarcina de 5 saptamani. NU te speria...este posibil sa nu se vada inca. Desigur, daca dublarea Bhcg la 48 de ore confirma evolutia sarcinii faptul ca aceasta este o sarcina intrauterina se va confirma doar ecografic si se poata face atunci cand Bhcg trece de 1000.
    Iti doresc sanatate si o sarcina usoara si frumoasa si poate te alaturi fetelor de la "discutii libere......".

Floricica Senior cami29's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    3.920
    Citat Postat de Astrid22 Vezi mesajul
    eu nu prea inteleg cum a vazut sarcina la echo si a si confirmat-o dar nu poate spune daca e extrauterina... pai daca a vazut-o inseamna ca stie unde a vazut-o, nu? iar din ce stiu eu aia extrauterina nu se vede la echo... sper sa nu zic prostii... parerea mea e ca nu e extrauterina, sa urmaresti betaHcG. La sarcina sanatoasa trebuie sa se dubleze valoarea la 48 de ore. Pentru linistea ta mai cere o parere de la alt medic... Numai bine iti doresc !

App... felicitari pentru sarcina, sa dea Dumnezeu sa ai sarcina usoara si bebe sanatos la termen!
    Din ce stii tu?Pai vb din experienta sau din auzite?Cate ectopice ai avut de zici ca nu se vade la eco o ectopica?....si de ce sa nu se vada,e cumva invizibila? haha inducere in eroare postare ta

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Citat Postat de cami29 Vezi mesajul
    Din ce stii tu?Pai vb din experienta sau din auzite?Cate ectopice ai avut de zici ca nu se vade la eco o ectopica?....si de ce sa nu se vada,e cumva invizibila? haha inducere in eroare postare ta
    Draga Cami 29... am specificat ca "sper sa nu zic prostii" iar din care experienta vorbesc eu nu ai de unde sa stii ca nu ma cunosti, asa ca am rugamintea sa imi "vorbesti" civilizat si sa nu imi sari in gat. Iti doresc numai bine si sanatate.

Floricica Senior cami29's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    3.920
    Andraaw,daca era extrauterina s-ar fi vazut clar locatia sa in extremitati,beta creste lent in aceste cazuri,simptomele sarcinii sunt ca a unei sarcini normale dar diferenta o fac intepaturile in zona unde sa implantat bb,plus aparitia scurgerilor maronii.

Membru inregistrat la
    12.02.2014
    Postari in forum
    13
    Va multumesc pentru tot! Am facut beta ieri, 12.02.2013 si o sa repet analiza vineri, 14.02.2014. Am vorbit cu un medic si m-a linistit, spunandu-mi ca sarcina e foarte mica, iar daca as fi avut extrauterina, ar fi aparut simptomele pana acum! Va tin la curent. O zi placuta

Membru inregistrat la
    12.02.2014
    Postari in forum
    13
    Apropo, nu am nici scurgeri maronii si nici intepaturi in anumite zone. Mi-am mai facut o programare la eco peste 2 saptamani.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari