Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreea.budica's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2012
    Postari in forum
    6

Nefericire Sa iau sau sa nu iau haine pentru bebe?

eu inca nu sunt graviduta..dar ne dorim foarte mult un bebe...si o sa incepem curand sa ne pregatim ca sa-l concepem p bebe...iar eu pt k-mi plac foarte mult hainutele de copii am inceput sa mai cumpar ce-mi iese in cale de bebe si-mi place..un body,o baveta,un prosopel de baie..chesti marunte..culori care sa mearga si pt o fetita si pt un baietel..am mai auzit prietene ca nu este bine sa iei inainte?voi ce parere aveti?

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Draga mea, eu nu sunt de parere ca nu este bine sa iei hainute si alte lucruri necesare pentru bebe inainte de a se naste. In primul rand cataloghez aceasta "temere" ca fiind stupida...daca nu cumperi din timp putin cate putin (mai ales cand esti la primul copil sau nu ai alte surse sa mai primesti) te doboara financiar cheltuielile. In al doilea rand aceasta superstitie consider ca a luat fiinta cand nu se gaseau prea multe de cumparat. In al treilea rand , ca mama, nu as vrea sa ratez placerea de a cumpara pentru bebelus doar de frica unei superstitii .
    INSA, nu sunt de parere ca e chiar in regula sa achizitionezi hainute, accesorii , etc inainte de a concepe un copil. Asta mi se pare total aiurea. Nu as adanci subiectul cu parerea mea despre acest lucru ca as putea parea mult prea acida. Sfatul meu sincer si prietenesc este sa va concentrati asupra conceperii bebelusului mult dorit si sa amanati achizitionarea hainutelor ce risca sa se ingalbeneasca de sedere in dulap.

Floricica Nou Venita andreea.budica's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2012
    Postari in forum
    6
    ms pt raspuns...acum sa nu se inteleaga ca am cumparat zeci de lucruri...am luat prima data un prosopel d baie pt k mi-a placut f mult si am zis k poate mai vine si fetita nasilor p la noi si poate il foloseste si ea..se intampla sa vina p la noi are un an jum..si p unele din ele o sa le mai si fac cadou la prietene..dar am oprit una,2 pt mine..si mi-au zis fetele k nu este bn..si k cel mai bn ar fii sa iau atunci in apropiere sau dupa ce nasc..nu sunt superstitioasa din fire..oricum cand o sa fie sa am un bebe o sa incep sa cumpar majoritatea lucrurilor imediat dupa c aflu c voi stii c este..pt k asa nici eu nu vreau s pierd placerea de a lua pt bebe ce-mi place mie si in plus nu prea am d unde sa primesc atat de mult incat s zic k o s primesc la nastere foarte multe si plus k este vb si de cheltuieli...

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Mult succes Andreea! Bucurati-va de momentul testului de sarcina pozitiv fara sa ardeti etape. Mai intai consultati un medic bun si incepeti cu niste seturi de analize. Sunt lucruri reale care trebuiesc facute pentru a obtine o sarcina. Inversarea etapelor sau mai bine zis limitarea la visare poate aduce uneori mari , mari dezamagiri.O spun din proprie experienta de femeie care nu a ramas insarcinata usor (la primul bebe) ci cu multe esecuri, tratamente etc.

sadia
    Guest
    Eu nu am cumparat nimic pana cand s-a nascut....eu eram in sala de travaliu si barbatimiu fc cumparaturi(pusesem bani deoparte deci in criza n-ai cum sa fii daca fc asa)........dar de cumparat acum,cand nici macar nu-i conceput....nu sunt foarte pro....

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    si eu am cumparat 2 bluzite de bebe care mi-au placut foarte mult si nici nu ma gandeam la momentul acela sa raman insarcinata.Nu cred in astea ca nu e bine sa cumperi inainte sa se nasca...eu sunt genul care cumpara din timp,nu imi place sa raman pe ultima suta de metrii.Multa bafta sa iasa testul pozitiv,Doamne Ajuta!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    eu am cumparat lucruri pentru bebe inainte de a se naste. Am luat ce am crezut ca e necesar si mi-a prins foarte bine. Dupa nastere oricum esti euforica (cel putin eu asa am fost) si nu cred ca ai chef sa umbli dupa cumparaturi si e posibil sa nu-ti convina ce-ti cumpara altii. Fetita mea e acum mare si sanatoasa, deci sunt doar superstitii in care eu nu cred!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna si mult succes.si eu am luat,nu kiar asa devreme,dar inainte sa nasc.fii sigura ca doamne doamne o sa vada cat de mult iti doresti un bebe si o sa vina in curand.daca vrei sa iti fie mai usor poti pune banuti deoparte pt nastere,coantroale,un patut pt bebe,paturele,un scaun de masa,sunt multe care trebuiesc cumparate.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Si eu i-am cumparat lucrusare si absolut tot ceea ce avea nevoie , pot spune ca in maternitate daca nu ii luam eu hainute era dezbracat:))) unde am nascut eu la cf2 copii sunt imbracati in hainutele luate de tine, si un alt lucru absolut toate toate hainutele primite erau groaznic de mari pentru el doar ce am luat noi a fost perfect. si nici nu am mai stat dupa nastere sa alerg de nebuna dupa cele necesare numai de asta nu ai chef

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    eu haine nu am luat inainte, am primit o gramada...nu cred in superstitii dar totusi nu cred ca e bine sa iei haine inainte de a fi gravida...o sa te stresezi mai mult daca bebe nu vine din prima...o sa iti fie mai greu...nu cobesc si nimic de genul...dar ai cerut o parere... mai bine asteapta pana esti gravida si dupa poti linistita sa iei hainute...ai 9 lunieu am asteptat 3 ani dupa bebe de multe ori am fost tentata sa cumpar hainute, le adoram dar acum ma gandesc ca daca le-as fi avut luate inainte de a ramane gravida ar fi fost 3 ani in care probabil nu plangeam doar cand vedem car iar mi-a venit, probabil as fi plans de fiecare data cand vedeam lucrusoarele....
    sa dea Doamne Doamne la voi bebe sa vine repede repede si sa fie toate bine!

Floricica Nou Venita Silvia.Lupu264's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2013
    Postari in forum
    16
    u poti face cum vrei....ca nu e bn sa iei hainute inainte d a naste sunt doar superstitii...insa sunt de acord cu fetele care au scris inaintea mea mai bn astepti sa ramai insarcinata si te apuci dupa aceea sa cumperi, ai timp destul 9 luni de zile...eu una am cumparat doar 5 body (pt spital) ca in rest am primit deja foarte multe hainute (mai am o luna pana nasc) si daca ii mai cumpar si eu risc sa nu apuc sa i le dau pe toate...pupici si sper sa ajunga si bebele cat mai repede

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari