Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita andra.z's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.12.2008
    Postari in forum
    31
    Buna!

Numele meu este Andra si sunt mamica unei fetite de 1 an si jumatate. De cateva luni m-am intors in campul muncii si activez intr-o companie care se ocupa cu recoltarea celulelor stem din sangele din cordonul ombilical. Din ceea ce am observat pe piata, informatiile privitoare la procesul de recoltare, testare si stocare a celulelor stem din sangele din cordonul ombilical sunt foarte trunchiate si uneori eronate, de aceea am decis sa ofer un sprijin informational tuturor mamelor care sunt interesate de acest subiect. In acest sens, va stau la dispozitie cu raspunsuri la intrebarile voastre.

Va multumesc si sper din tot sufletul sa va fiu de folos!

O zi buna va doresc!

Cu drag,

Andra

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Buna, Andra, si bine ai venit in comunitatea Copilul.ro. Eu una sunt foarte incantata de aceasta descoperire si parerea mea este ca investitia (pentru ca stiu ca aceasta recoltare costa ceva...) merita pe deplin. Ce poate fi mai important decat sanatatea copilului tau?

Pentru inceput eu as fi curioasa sa aflu daca se fac ceva analize in timpul sarcinii? stiu ca se semneaza si un contract... eventual sa ne dai cateva detalii... tehnice, ca sa le spun asa.

Multumim mult pentru disponibilitatea de a ne oferi mai multe detalii. Asteptam ca si burticile si aspirantele sa-si faca curaj si sa intrebe ce le intereseaza.

Membru inregistrat la
    18.12.2008
    Postari in forum
    31
    Buna, Kiddo!

Multumesc pentru primirea calduroasa. Sper sa fiu de folos viitoarelor mamici cu cat mai multe informatii despre acest subiect.

Sa stii ca, intr-adevar, celulele stem din sangele din cordonul ombilical pot fi privite ca pe o investitie in sanatatea copilului si, de ce nu, ca pe o asigurare de viata. Punand in paralel costurile, investitia facuta la nastere reprezinta cam cam 2.5% din suma care ar trebui cheltuita pentru achizitionarea unei mostre de celule stem, in caz de nevoie. Ca o concluzie, eu zic ca merita aceasta investitie, mai ales ca aceste celule pot fi compatibile cu rude apropiate gen sora/frate, mama/tata, var/verisoara.

In ceea ce priveste pasii care trebuie urmati in aceasat procedura, voi detalia mai jos fiecare etapa in parte.

1. Pt inceput, parintii trebuie sa aleaga compania cu care vor sa colaboreze. La noi in tara sunt cateva companii care au ca si obiect de activitate acest domeniu, deci sfatul meu este ca viitori parinti sa ia la cunostinta despre toate firmele existente, sa se informeze si apoi sa decica cu care dintre companii va colabora.

2. Dupa ce s-au decis asupra unei companii de profil, parintii vor semna un contract de colaborare cu banca de celule stem si vor primi kit-ul re recoltare, pe care trebuie sa il predea la nastere doctorului care va realiza procedura de recoltare.

3. La nastere, doctorul recolteaza sange din cordonul ombilical al nou-nascutului si ii recolteaza si mamei sange pentru analize medicale.

4. Probele de sange sunt trimise catre banca de celule stem, unde sunt supuse unei serii de teste medicale. Daca testele sunt ok, celulele stem vor fi stocate in nitrogen lichid, la -196 de grade Celsius.

5. Dupa testare, rezultatele analizelor sunt trimise acasa, parintilor. Daca analizele sunt ok, parintii vor primi o factura cu o serie de tarife ( pt recoltarea, testarea si stocarea celulelor stem) pe care parintii trebuie sa le platesca. Daca testele medicale nu sunt ok, parintii vor fi scutiti de orice taxa, iar contractul se va anula.

6. Cand copilul va deveni major, acesta va deveni titular de contract.

Cam astia ar fi pe scurt pasii pe care ii vor urma viitorii parinti.

Andra

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Super Andra!
    Foarte la subiect explicatiile tale si pe mine, cel putin, ma ajuta sa inteleg mai bine tot procesul.

Tot eu mai vin cu ceva intrebari, nelamuriri:

Daca pe parcursul vietii, copilul sau o ruda apropiata, cum ai spus tu, are nevoie de aceste celule, acolo ramane o "rezerva" si pentru cazuri viitoare? Aceste celule sunt inmultite cumva si pot fi folosite de oricate ori e nevoie sau o data si gata?

Si inca o problema din ce am mai auzit eu ar fi aceea a stocarii celulelor: am inteles ca nu toate clinicile/companiile care se ocupa de recoltare au posibilitatea de a pastra aceste celule. Ce ne poti spune despre acest lucru?

Membru inregistrat la
    18.12.2008
    Postari in forum
    31
    Kiddo, ma bucur ca vii cu noi intrebari pentru ca in felul asta putem raspunde in avans la o serie de intrebari pe care viitoarele mamici cu siguranta si le pun.

La nastere, din mostra de sange recoltata din cordonul ombilical se obtine o mostra de celule stem. Aceasta mostra, momentan, poate fi folosita doar o singura data, la un singur transplant. Este cert faptul ca o serie de studii au aratat ca s-a reusit multiplicarea ( NU clonarea, ci multiplicarea) celulelor stem in laborator. Asta inseamna ca pe viitor numarul celulelor stem recoltate la nastere poate fi multiplicat inainte de criogenare si atunci exista posibilitatea stocarii mai multor mostre de celule stem.

In ceea ce priveste stocarea, fiecare companie care se ocupa cu recoltarea celulelor stem din sangele din cordonul ombilical TREBUIE sa aiba in spate o banca de celule stem acreditata, altfel nu are drept de functionare. Poate fi vorba de un acord de colaborare sau poate fi vorba de o companie care detine atat firma de recoltare, cat si banca de stocare celule stem.
    Mai mult, trebuie stiut faptul ca exista doua tipuri de banci de celule stem: publice ( cum e cea de la noi din tara) si private. In bancile publice, mostrele sunt donate de catre parinti si vor fi folosite in scop public. Mai clar, la aceste banci pot apela pacienti din intreaga lume, iar in cazul in care pacientul gaseste o mostra compatibila, plateste pentru a o achizitiona.
    In bancile private, parintii isi pot stoca propria mostra de celule stem, la care pot apela oricand e nevoie. Nu exista riscul ca mostra de sange sa fie folosita de catre altcineva, deoarece folosirea mostrei se face in baza unui dosar medical si a unei scrisori din partea parintilor, precum si in baza contractului incheiat la inceputul colaborarii dintre parinti si banca de celule stem.

Sper sa fi fost clara in explicatiile de mai sus.

O zi buna!

Andra

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Opa! Stai ca m-ai pierdut si daca e asa cum am inteles eu nu-mi mai place...
    Adica acum la noi in tara nu exista decat bancile publice de celule stem? Pentru ca daca oricine poate folosi, contra cost, celulele stem recoltate la nasterea copilului X, insemna ca copilul X nu are 100% sanse sa foloseasca in caz de nevoie propriile celule... nu? adica daca ele au fost deja cumparate... la revedere, celule...

Vreau sa cred ca am inteles eu gresit!

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Am si eu o intrebare Andra, eu platesc o anumita suma cand se recolteaza ,dupa aceia mai e nevoie in fiecare an sa platesc bani sau in suma platita iti acorda sa zice 20 de ani in care nu mai platesti nici un leu?Tu cunosti bancile din Romania care stocheza celulele stem?

Membru inregistrat la
    18.12.2008
    Postari in forum
    31
    Kiddo, in Romania nu exista decat o singura banca de celule stem, care este publica. In aceasat banca oricine poate dona celulele stem si nu exsta nici o implicatie financiara din partea donatorului.

Firmele care se ocupa de recoltarea celulelor stem in Romania colaboreaza sau sunt reprezentate ale unor banci private din afara tarii noastre. Deci toate aceste companii recolteaza si stocheaza contra cost, in banci private din afara Romaniei,iar mostra este a familiei care a contractat acest tip de procedura. Mai clar, oricine face un contract cu o banca privata, este unicul detinator si posibil utilizator al mostrei, deoarece plateste pentru recoltare, testare si stocare.

O zi buna!

Andra

Membru inregistrat la
    18.12.2008
    Postari in forum
    31
    Annee, exista 2 modalitati de plata si anume: plata in rate sau toata suma odata.

La plata in rate, costurile de recoltare si testare sunt platite imediat dupa nasterea copilului, iar taxa de depozitare se plateste anual, timp de 18/20 ani.

In cea de a doua varianta, mama primeste dupa nastere o factura in care sunt incluse toate taxele: recoltare, testare si depozitare pe 18/20 ani. In acest caz, mama nu mai plateste absolut nimic pana la terminarea celor 18/20 de ani pentru care a achitat toate taxele.

Asa cum am scris si mai sus, stiu ca in Romania nu exista decat o banca publica. Absolut toate firmele care au ca domeniu de activitate recoltarea celulelor stem din sangele din cordonul ombilical depoziteaza mostrele de sange la banci private de celule stem din afara Romaniei. Singura banca pe care am vazut-o este cea pentru care lucrez, de aceea nu iti pot da detalii despre celelalte banci.

O zi buna iti doresc!

Andra

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Pe la ce varsta a sarcinii ar trebui contactata firma?
    Daca ai cunostinte de nume concrete de firma care functioneaza la noi ijn tara poate le enumeri sa gasim informatii pe net despre ele.Sau poate stiu fetele. Eu am gasit pe net despre CordBloodCenter o firma din Cluj.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Am maicitit undeva ca in marea majoritate a cazurilor cantitatea de celule recoltate sunt suficiente ptr un eventual tratament doar in copilarie/adolescenta...deoarece apoi aceasta este "putina". Sper ca intelegi ce vreau sa spun. Este adevarat? Adica dupa adolescenta aceasta nu mai e utila in cazul unei boli?

+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari