Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    spun din ploiesti pt ca aici stiu sigur ca exista asa ceva!

acum 3 luni si jumatate, am fost in maternitatea din ploiesti si am nascut prin cezariana.dupa operatie si dupa perioada de stat la reanimare te duce o infirmiera la salonul de lauze.Atunci am avut un noroc chior, adica, m-a intrebat infirmiera dc vreau sa ma duca in rezerva "MAMA SI COPILUL?" , asta pt ca stii, stai cu bebelusul tau si cu inca o mamica cu bebelusul ei! Iar eu normal ca am spus ca vreau sa merg, i-am si multumit , normal! Dar, dc cumva nu stiti de aceste rezerve, am vrut sa va informez, eu una nu stiam de ele!

Partea pozitiva este ca esti cu bebelusul tau si are patutul fix langa al tau, cand iti vine sotul la tine in vizita, isi poate lua copilul in brate, iti poti desfasa copilul sa ii numeri degetelele si tot asa..., iar la bebelus vin asistentele bebelusului si il schimba, il spala, ii aduc laptic, dar poti sa ii dai lapte de la tine, la cerere, cand plange, pac ai rezolvat problema, plus cate sfaturi primesti de la asistente, vezi cum lucreaza cu bebelusul tau, il alaptezi pe bebelus, de cand esti in rezerva, stai cu el si langa el si dc il pune la lampita de icter, adica dc patul tau este lg al lui si ii pun lampita de icter,deasupra patului, normal ca esti lg el.

Partea negativa, dc se poate spune asa ceva, este ca poate nu dormi asa de linistita ca intr-un salon, ca bebelusul tau sau al colegei de rezerva poate plange, dar fata de cate avantaje ai, acesta este cam mic!

In plus, mai ales, dc esti ca si mine la primul bebelus, aflii cam tot ce poti sa folosesti cu bebelusul tau, din maternitate, de la ce sa-i pui pe bontul ombilical, pana la baita sau curatat nasucul...

Ce sa mai zic, ca stai doar cu inca o mamica, nu cu mai multe mamici intr-un salon si sa iti fie frica sa nu iti fure cineva ceva...

Cam atat, ma gandesc ca o sa va prinda bine aceasta informatie!

Nastere usoara!

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    inca ceva, dc nasti normal, nu stiu dc poti ajunge la rezerva "Mama si copilul"

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    ma gandesc ca poate sunt si in alte orase dar sincera sa fiu, nu stiu, eu una nu stiam nici ca in ploiesti la noi, este asa ceva!

Floricica Senior alynutza4you's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2009
    Postari in forum
    3.970
    iona ai eu sunt din plouesti. . . eu nasc in august am doar 14 sapt! tin sa zic k mie o smi fie frik de maternitatea din ploiesti pt k de la mai multe mame am auzit k este f multa mizrie etc. . . aqm nustiu cum este pt ca nu am mai nascut este primul copil si am doar 19 ani!

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    sa stii ca eu am fost in salon de gravide, oricum, nu este ca si acasa... esti la spital, iar mancarea este buna! sa stii ca nu am luat nimic de acolo, se dasi cu domestos in fiecare zi la bai, in saloane tot asa se spala... nu este de speriat.
    pe urma, ti-am zis am fost la reanimare si acolo totul este ireprosabil! iar dupa reanimare am fost la rezerva mama si copilul asa ca in salon de lauze nu stiu cum este! dar sa stii ca ma batea gandul sa nasc intr-o clinica particulara dar noi dam o contributie la stat si nici banii sa ii arunc nu i-as fii aruncat, am preferat sa nasc in maternitate si nu regret, al II-lea tot aici o sa-l nasc!

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    si sa stii ca oricum, la reanimare toate asistentele si infirmierele se ocupa de tine!dc nasti normal, nu am de unde sa stiu, dar din auzite am auzit ca dr tau ginecolog nu prea vine la nasteri, asa fac toti, isi suna colegul dr d garda si la randul lor, cand vor fi si ei de garda, o sa intoarca favorul.

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    inca ceva, sotul tau poate sa isi ia de la stat o sapt de concediu iar dc merge la medicul de familie cu adeverinta sau cererea de puericultura si i-o semneaza, mai primeste inca 2 sapt.
    si una este sa stea acasa si sa te ajute o saptamana si alta este sa stea acasa si sa te ajute 3 sapt!
    medicul de fam ar trb sa aibe cererea de puericultura, este o cerere care atesta ca a urmat un curs la medicul lui de familie despre cum sa schimbe un scutec... dc nu o are dr de fam, vezi ca o gasesti si pe net! o printezi si gata, merge cu ea la medic!
    cam atatea noutati mai am pt voi, sper sa va fie de folos...

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    Nastere usoara!

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    poti sa vb cu dr ta ginecolog, sa o rogi sa te cheme intr-o zi la maternitate sa vezi si tu cum este, asa este cel mai corect si sa stii ca am mai auzit ca au avut si unii dr initiativa aceasta, asa ca poti sa il / o rogi sa iti faca un tur de maternitate si sa ii ceri sa iti arate si rezervele de la" mama si copilul" sa vezi ce fericite sunt mamicile ca stau langa bebelusii lor!
    cred ca te-ar ajuta mult, ca banuiesc ca nu stii nici tu cum sa manevrezi un bebelus si sa ii cureti nasucul, sa il dai la bont si tot asa...

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    fara rusine, este ma ibine sa vezi inainte si gata, dar sa stii ca mie mi s-a parut ok! ca mai sunt si oameni necivilizati, asta stii si tu...
    mai bine vezi si pe urma te hotarasti!
    ca sa stii ca este cel mai bine sa nu ai niciun dubiu si sa nu te macine ceva, mai ales cat esti gravida...

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    Iar pt internarea in spital, adica in maternitate, nu uitati, va trebuie o adeverinta de la servici ca sunteti salariata si ca firma la care lucrati a platit contributia de sanatate, cnsas-ul si aceasta trb vizata pe praga! Nu uitati, dc nu o aveti la voi, o sa alerge sotul sau parintii vostri dupa ea!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari