Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita otilik86's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2013
    Postari in forum
    4

Probleme sarcina 29 de sapt

Sunt insarcinata in 29 de sapt si la ultima vizita la ginecolog mi s a zis ca fatul are femurul prea mic?!!LF-49.9mm (25 de sapt si 5zile), pt 28 de saptamani cat avea sarcina atunci.

A mai avut cv asa???? Medicul m a speriat f tare,acu ma gandesc daca bebele nu are vreo malformatie:((

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu zic sa repeti ecografia. Depinde si ce fel de ecograf avea medicul. Era din acela 3 D? Eu stiu ca la ecografie pot aparea erori in privinta greutatii bebelusului, acum nu stiu daca e valabil si pentru celelalte masuratori.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Otilika eu zic sa stai linistita ecograful da des gres iar tu este posibil sa ai mai putine sapt de sarcina si atunci corespunde rar se intampla sa dea ecograful exact in cate sapt esti...eu zic sa te linistesti si sa repeti ecografia si la alt medic preventiv.

Membru inregistrat la
    02.07.2013
    Postari in forum
    4
    Multumesc pt raspuns...nu era 3 D ecograful, in Botosani nu este asa cv:),ecografie normala mi a facut.....am fost la Iasi pt 4D,3D acu o luna ,atunci medicul mi a zis ca totul e normal,desi FL tot in urma era cu 2 saptamani fata de sarcina.

Membru inregistrat la
    02.07.2013
    Postari in forum
    4
    E posibil sa ai dreptate Cryssa,m am mai linistit,multumesc! Problema e ca nu ma pot duce din nou la Iasi acum, mi a recomandat medicul sa stau in pat..ca am colul deschis si sa nu nasc prematurl. In Botosani nu este ecografie 3D:(.Doar sa merg la alt medic dar nu stiu cat as rezolva,cam toti medicii is la fel aici,e un oras mic cu o singura maternitate.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Pai vezi daca la eco 3 d a iesit cu 2 sapt in urma inseamna ca ai ovulat mai tarziu...doct oricum pun 2 sapt in plus..dar fiecare femeie ovuleaza diferit si daca nu ai nici cm regulat....deci linisteste-te si stai in pat .

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Nu intra in panica! Totul va fi bine, trebuie sa ai incredere in acest lucru , sa fii linistita si sa te odihnesti:) Vei avea nevoie de energie pentru a-ti ingriji puiutul:)

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Se masoara femurul pentru a se stabili varsta reala a sarcinii. Repeta ecografia, daca va fi ceva in neregula, va persista dimensiunea mica a femurului. Unii copii au unele intarziere de crestere intrauterina, asa cum uneori au si boom-uri de crestere. Nu trebuie sa iti faci griji inca. Vorba cryssei, e posibil sa fi avut ovulatie mai tarziu. Andrei al meu era nitel mai inainte cu dezvoltarea decat imi facusem eu calculele, ceea ec inseamna ca eu am avut ovulatia chiar dupa menstruatie, ceea ce mi se pare cam tras de par. Tocmai asta vreau sa zic, bebii se dezvolta cum vor ei in burtica..

Membru inregistrat la
    02.07.2013
    Postari in forum
    4
    Astept acu in iulie sa repet eco..sper sa fie bn....multumesc pt raspunsuri

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Vazand subiectul chiar m-am uitat de curiozitate peste ecografiile facute de mine pe perioada sarcinii si la 25 saptamani al meu avea 4,6 femurul deci mai putin decat ti-a spus tie doctorul ca e normal pt 25 saptamani. Mie nu mi-a spus medicul niciodata nimic legat de chestia asta, la 36 saptamani avea 7 cm, s-a nascut perfect sanatos cu 50 cm lungime si 3 kg. Deci eu zic sa nu-ti faci probleme, stai linistita!

liviapopescu201
    Guest
    Noi pentru a evita eventuale probleme sicomplicatii am apelat la recoltarea de celule stem si acum suntem mult mai linistiti.Le recomamand tuturor viitoarelor mamici sa faca acelasi lucru pentru sanatateabebelusilor lor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari