Ultimele discutii din forum
    syg
    syg este offline.
    Floricica Nou Venita syg's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27

Zambitor Pozitie de somn la gravide

buna mamici!va rog sa ma lamuriti si pe mine intr o problema".ieri am fost la dr si mi a spus ca bebe are 31sapt ,cantareste 1900grame si are 36cm , si s a pozitonat culcat .cu capul in stanga si piciorusele in dreapta .sfatuiti ma va rog cum sa mai dorm ca el sa se simta bine ?

Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55
    Dar de ce crezi ca nu se simte bine acum?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Syg, ai reusit sa ma faci sa zambesc...

Cand bunica ta a fost insarcinata cu mama ta (si nu existau ecografiile) oare cum dormea???!
    Come on... sarcina este cel mai firesc lucru din lume, nu e matematica... nu e nevoie sa faci acrobatii doar pentru ca asa crezi tu ca se simte bebelul bine in burtica. Poarta-te firesc, el se simte bine oricum in burtica ta.
    Cand o sa se mute cu capul in jos ce o sa faci ca sa impiedici gravitatia... o sa mergi in maini? :))))

Mai ai inca 2 luni de sarcina, timp in care fatul va creste foarte mult... nu o sa mai aiba prea mult loc in burtica ta... nu iti bate capul cu faptul ca poate n-are loc sa joace fotbal. Important e ca bebelusul sa creasca cum trebuie, sa nu aiba cordonul ombilical in jurul gatului, sa aiba suficient lichid amniotic, placenta sa functioneze cum trebuie iar cordonul sa il alimenteze cum trebuie... Iar tu, sa fii relaxata si sa te bucuri cat mai mult de perioada asta.

Apropo: pentru mine ultimele 2 luni de sarcina au fost cele mai frumoase!

mada_lyna
    Guest
    esti o draguta.... si ca sa iti raspund si eu, zic asa: fii pe pace ca isi face singur/a loc asa incat sa ii fie bine,chiar daca nu iti va fie TIE bine(un piciorus intr-o coasta de-a ta,sau cine stie cum altfel). si bebeii sunt asa de flexibili,oscioarele lor sunt mai m ult cartilagii cand sunt in pintec,asa ca fii linistita. sarcina usoara in continuare!

syg
    syg este offline.
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    sincer,cat timp nu am stiut cum este el asezat nu ma stresam,acum am impresia ca daca ma asez intr un fel anume el sta incomod :)))))

syg
    syg este offline.
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    iti multumesc din inima.....la mine este primul meu bebe dupa aproape 7 ani de tratamente.m am bucurat si am trait fiecare moment din aceasta perioada .poate din cauza asta am ajuns sa gandesc la extreme ,sa nu l deranjeze pozitia mea,sa nu stea incomod ...il iubim din toata inima ....te pup

syg
    syg este offline.
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    multumesc frumos draga mea .dr meu ieri a spus ca s ar putea sa vina mosul cu un bebe mic :)))

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de syg Vezi mesajul
    multumesc frumos draga mea .dr meu ieri a spus ca s ar putea sa vina mosul cu un bebe mic :)))
    ia uite ce chestie.... de Craciun...ce frumos.un cadou asa de mult asteptat,7ani,si tocmai de Craciun. ce sa mai.... mult noroc...sa imi trimiti poze cu el/ea dupa ce nasti.

syg
    syg este offline.
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    da scumpa mea ....il asteptam cu drag ,apoi iti voi trimite poze cu puiutzu meu mic.pupici

syg
    syg este offline.
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    buna !daca esti amabila sa ma sfatuiesti si pe mn ...bebitza al meu noaptea nu doarme si bate groaznic in toate directiile,mentionez ca mananc sanatos,nu inteleg de ce nu doarme.eu nu pun geana pe geana iar daca adorm putin simt loviturile lui si ma trezesc ...este normal ???se presupunea ca bebe dupa 32 de sapt nu prea mai are loc sa se dantuie ...iti multumesc frumos.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari