Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Parul de pe butica in sarcina

Multe viitoare mamici se confrunta cu aparitia parului pe burtica in perioada de sarcina. Parul de pa burtica apare in general datorita schimbarilor hormonale specifice sarcinii si dispare dupa nastere fara ca mamicile sa fie nevoite sa intervina.

Parul de pe burtica este doar inestetic insa multe viitoare mamici se intreaba cum pot scapa de acesta, inca din timpul sarcinii, ce produse pot folsi pentru indepartarea parului de pe burtica, astfel incat sa nu dauneze bebelusului si sa nu aiba probleme cu sarcina.

Se pare ca, de exemplu, epilatul in timpul sarcinii trebuie sa fie facut cu mare precautie deoarece sensibilitatea viitoarei mamici creste si durerea provocata de epilarea cu ceara poate provoca contractii.

Medicii in general recomanda sa nu se umble la parul de pe burtica deoarece oricum acesta dispare dupa nastere.

Eu personal nu m-am confruntat cu aceasta problema, nu mi-a crescut decat foarte putin parul de pe burtica si era extrem de blond asa ca nici nu era sesizabil. Asadar as vrea sa intreb mamicile si burticile care se confrunta cu acesta problema ce solutii au gasit si ce metode de indepartare a parului de pe burtica au adoptat.

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    eu am avut par pe burtica.. dar era asa mai mult puf ca par:)......
    am vrut sa nasc normal dar nu s-a putut si a trebuit cezariana....cand am vazut ca vine sa ma rada cu lama pe burtica.... asa frica mi-a fost ca o sa imi creasca la loc si mai gros:)....... dar nici vorba.. dupa ce am nascut ca prin minune a dosparut... prima saptamana fiind operata nu am putut sa-mi tot analizez burtica dar ulterior am vazut ca a trecut...
    deci.. eu nu as fi indepartat nici cum parul pentru ca imi era frica ca va creste mai gros si il voi avea si dupa.. desi stiam ca trece... :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari