Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Pana cand ati condus in sarcina?

Din cate stiu eu consudul la masinii nu are contraindicati in timpul sarcinii si daca viitoarea mamica se simte bine poate conduce pana in ultima zi de sarcina.

Am multe prietene care nu au avut nici o problema cu condusul pe periaoda de sarcina si au condus pana aproape de nastere. Una dintre ele chiar a mers singura la spital in ziua in care a nascut (asta a fost conjunctura ca a trebuit sa conduca singura insa nu aa avut nici un fel de probleme).

Stiu ca pentru gravidute nu este recomandat sa fie purtata centura de siguranta si este recomandat ca airbag-ul sa fie dezactivat pentru ca in cazul in care se declaseaza poate leza bebelusul din burtica.

Eu nu am condus in timpul sarcinii si nici dupa insa as vrea sa va intreb pe voi cum a fost condusul pe perioada sarcinii? Pana cand ati condus? Ati intampinat dificultati la condus?

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    :) Eu mi-am luat permisul in saptamana 37 de sarcina (era sa lesine instructorul cand i-am zis ca eu pot naste in orice clipa).
    M-am simtit super "tare" la volan!

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    si eu am condus pana inainte de nastere cam cu vreo 3 zile sa zic. dr mereu ma intreba daca vin cu sotul eu "DAAAA" da de unde:)) imi era greu sa ii car si pe ei dupa mine. trebuia sa ii stric programul copilului.
    iar dupa ce am nascut la 5 zile am condus iar... tot la dr ca doar stiam drumul.:))
    nu am avut probleme, nu am purtat centura insa si nu mi-am miscat scaunul deloc, pentru ca nu am avut burta prea mare.

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Şi eu am condus pīnă īnainte cu o zii să nasc , am fost la eco, şi m-au programat la cezariană pt a doua zii , atunci evident am venit īnsoţită de tati ......

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Si eu am condus pana in ziua in care m-am dus la spital.Si m-am simtit minunat.Si am condus foarte mult si oras si exterior in timpul sarcinii

Floricica Senior violett24's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    3.323
    buna
    si eu am condus din prima zi cand am ramas insarcinata si pana am nascut
    nu m-a deranjat deloc
    chiar mi-a facut placere si beblina mea adoarme mereu cand o plimb cu masina
    ii place la nebunie

stefaniajohansson
    Guest
    si eu am condus pana am nascut. si am nascut la 42 de saptamani si 2 zile :P dadeam scaunul mai pe spate. probleme erau doar cand trebuia sa dau inapoi si sa ma uit prin luneta..era greu sa ma intorc. si am purtat si centura. insa am cumparat o chestie speciala pt gravide la volan, care se aplica pe centura astfel incat centura sa nu apese pe burta.

Floricica Nou Venita natally_palincas's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2009
    Postari in forum
    1
    Cand am aflat ca sunt insarcinata am fost ff bucurosi. Ne doream cu ardoare un bb al nostru! Eu am hotarat sa conduc pana in momentul in care ar trebui sa mut scaunul soferului ( asta in situatia in care mi-ar fi permis sarcina .... si asa a fost). Din fericire pentru mine, care ador sa conduc, am condus pana in ultima luna si chiar si in aceasta ultima luna de sarcina am mai manevrat volanul .... asa pe distante mici. Sotul era mai reticent in aceasta privinta. Fetita noastra in varsta acum de 2 anni si 9 luni iubeste plimbarile cu masina .... si vrea si ea la volan :):).

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Si eu am condus in timpul sarcinii, dar pe la sfarsit preferam sa conduca altcineva... si nu din cauza burticii, ci pentru ca mi se parea ca mi-e destul de greu sa ma concentrez la volan, mai ales in trafic prin oras cand trebuie sa te uiti in toate directiile. In schimb in lunile mai mici chiar am facut naveta. Eu am citit ca este mai indicat sa porti centura de siguranta si o puneam jos sub burtica si peste piept. Doar cand am avut burtica mare mare si mergeam doar putin cu masina nu o mai puneam. Iar dupa ce am nascut nici n-a fost nevoie sa conduc imediat, dar si cu epiziotomia nu cred ca as fi putut sta imediat prea bine in scaun.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari