Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita guzmania's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2011
    Postari in forum
    13

Opinii despre utrogestan

buna fetelor,

doctorul mi a prescris utrogestan 3 ovule/100 intravaginal pe zi, pana in sapt 12-13. Insa daca imi pun in timpul zilei ma simt f nasol...molesita si cu continua pofta de somn. Si aproapre nu rezist sa stau in picioare.

Voi cum v ati descurcat cu ele?

mercik

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    eu am luat 6 pe zi oral si la fel ma simteam molesita tot timpul!nu ai ce face asta e reactia medicamentului,la un moment dat te vei obisnui cu ele,eu le-am luat de la 5 saptamani pana la 24 de saptamani

mada_lyna
    Guest
    si eu am luat,tot cam asa cate 3 dimineata si 3 seara.dar oboseala am pus-o pe seama sarcinii. acuma,fiecare organism raspunde intr-un anumit fel la diverse medicamente.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    si eu am luat cate doua pe zi ( dimi/seara) dar nu m-am simtit rau parca asa imi aduc aminte

Floricica Nou Venita com_nicolle's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2011
    Postari in forum
    167
    eu iau Duphaston 2 pastile seara. E tot un progesteron si e adevarat ca da ceva somnolenta dar mie mi-e somn oricum si inainte sa il iau, de ex. ma ia somnul rau la servici pe 1 sau 2, iar pastilele le iau la 8 seara...

Floricica Nou Venita dizica's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2010
    Postari in forum
    13
    Buna ziua fetelor,
    Si mie mi s-a prescris utrogestan 2 /zi dar nu le-am putut lua. Pe cea de dimineata trebuia sa o iau oral dar dupa 10 minute vomitam tot, iar seara trebuia s-o iau vaginal ... dar si asa aveam niste ameteli cumplite de se invartea toata camera cu mine.
    Asa ca dr. mea mi-a spus sa nu le mai iau :))

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Eu nu am am mai avut probleme cu utrogestanu, doar ca il luam vaginal.Nu am avut nimic de la el..

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    buna mamici! eu era sa-l pierd pe bebe la 2 luni jumate si am luat utrogestan cate 200mg de 3 ori pe zi(2 oral, seara vaginal) apoi l-am redus treptat. acum nu mai iau, bebe are 22 sapt si e bine. Nu am avut probleme, o singura data le-am varsat dimineata, dar din vina mea ca am baut prea multa apa si cand m-am intins in pat mi-au venit inapoi. In rest nu am avut probleme de la ele, dimpotriva ca eu nu prea am putut sa dorm, nu stiu daca are vreo legatura cu utrogestanul.

Floricica Nou Venita silviaf's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2014
    Postari in forum
    1
    Buna, iau si eu de o saptamana utrogestan si ma simt ffff obosita, ma simt epuizata, nu stiu daca din cauza sarcinii sau din cauza medicamentului... Nu stiu cum sa-i fac afta?Nici nu as renunta la el ca sa fiu sigura ca bebe o sa fie bine!!!

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de silviaf Vezi mesajul
    Buna, iau si eu de o saptamana utrogestan si ma simt ffff obosita, ma simt epuizata, nu stiu daca din cauza sarcinii sau din cauza medicamentului... Nu stiu cum sa-i fac afta?Nici nu as renunta la el ca sa fiu sigura ca bebe o sa fie bine!!!
    Buna ziua, Silvia!
    Daca iei Utrogestan pe care orala sunt normale manifestarile si ti-as recomanda sa-l administrezi vaginal. Totusi, oboseala poate fi pusa si pe seama sarcinii. Oricum ar fi, nu renunta la el. Medicul ti l-a recomandat pentru sustinere.

Floricica Nou Venita anca88ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2015
    Postari in forum
    1

Rusinos

Buna mamici
    Mie mi-a recomandat dr sa i-au utrogestant 100 mg/2 zi(1-dimineata si 1 seara) si imi creaza stari de somnolenta dar in rest nu am nimic
    Sarcina usoara tuturor viitoarelor mamici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari