Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239

Numele pe care il porti iti poate influenta destinul

Topicul este raspuns la articolul Numele copilului ii poate influenta viitorul

Nu prea se confirma in realitate cele spuse aici.

alexys
    Guest
    nu, nu cred asta
    e doar perceptia fiecaruia in jurul unui nume ce i-a fost dat
    ex: doi bebelusi primesc nume identice( sa zicem adrian) .unul reuseste in viata, celalalt nu... destinul lui nefiind influientat in mod semnificativ de nume. doar persoanele excesiv de sensibile invoca numele, ca motiv al esecurilor proprii .

Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Buna!

Articolul a fost scris cu intentia de a fi distractiv de citit...nu exista reguli generale sau dovezi care sa ateste sau conteste informatiile de mai sus. Sunt diferite credinte si traditii...nu sunt litera de lege. Acelasi lucru este valabil si pentru Nume Norocoase :) Nume cu noroc Enjoy!

Floricica Nou Venita geana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    3
    DESTINU TI E SCRIS DE D zeu SI NU CONSTA IN NUME

Floricica Novice alinatxxx's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2010
    Postari in forum
    349
    Destinul este o ca o linie intrerupta careia ii lipseste o multime de puncte. Acele puncte sunt contributia ta proprie la linia destinului si ele pot face diferenta intre 2 oameni cu acelasi nume.

Floricica Novice ralukrissty's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2007
    Postari in forum
    306
    Vad ca nu prea a mai intrat nimeni pe subiectul acesta. Vreau sa intreb si eu ceva: nu vi s-a intamplat niciodata sa vedeti o persoana pentru prima data si cand aflati cum o cheama sa va ziceti ca i se potriveste numele?/ sau nu i se potriveste? Mie da, mai mereu. Sau daca auziti ca pe cineva cheama intr-un fel, sa va imaginati cum arata acea persoana? Pentru mine e o dilema: numele influenteaza personalitatea persoanei? Pentru ca stiu parinti care atunci cand si-au vazut prima data bebelusul nou-nascut, au zis ca nu i se potriveste numele pe care-l alesesera si au gasit altul. Va spune cineva ca la petrecere va mai veni cu, de exemplu, Mihai, Gheorghita, Maria, Roberto, Ilie, Catalina, Marioara etc. Nu v-ati facut deja o idee despre cum ar arata fiecare? Deja mintea noastra a facut, involuntar, selectia, poate si prin asocieri cu persoane cunoscute sau, pur si simplu, rezonanta pe care o are numele si care a fost perceputa de mintea fiecaruia. Degeaba negam, numele are o importanta f mare in viata unui om, de cum va fi perceput el inca inainte de a-l cunoaste. Ca prima impresie, la o persoana, remarci intai fizicul si cu ce e imbracat. Dupa care isi spune numele si completeaza prima impresie, alaturi de felul de a vorbi, cuvintele pe care le foloseste si multe altele. Orice am spune, haina, clar, face pe om, mai ales in zilele noastre, dar si numele. Intre un Bartolomeu si un Alexandru, pe cine credeti ca ar alege cineva? (fara referiri religioase, asa, in viata de zi cu zi, avand in vedere ca toti trecem prin copilarie alaturi de alti copii, pusi mereu pe sotii...). Eu acum chiar sunt intr-o mare dilema: am aflat de curand ca vom avea baietel- si nu fetita, cum presimteam eu. Ii gasisem si numele. Acum trebuie sa ne gandim la nume de baietei, cu rezonanta, zic eu, sa sune bine si cand e mic si cand creste. Pentru el as vrea un nume masculin, consonantic (asa vad eu numele masculine), ceva gen Albert. Pe primul baiat il cheama Robert. Dar mai vreau neaparat si un nume de sfant, ca sa-l protejeze pe parcursul vietii. Eu cred ca orice lucru cat de mic iti influenteaza destinul, inclusiv unde locuiesti, unde dormi, unde te desfasori in viata de zi cu zi, cei care te inconjoara etc.

iubytzik22
    Guest
    Este o mare aberatie acest articol am scris Andrei si a zis ca e un nume nenorocos apoi am scris Andreea cum ma cheama pe mine si e norocos...In fine eu cred c inca de cand ne nastem ne asteapta un viitor frumos pe toti...insa deciziile pe care noi le luam pe parcursul intregii vieti influenteaza fff mult...destinul nostru

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari