Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268

Nefericire Nu pot sa mai astept !!!

Buna mamici! Vi s-a intamplat vreodata cand ati fost insarcinate sau acum ca sunteti insarcinate sa numai puteti sa asteptati venirea lui bebe?Ei bine,mie asa mi se intampla Pentru prima data in viata mea nu pot astepta.Asteptarea asta simt ca ma omoara si partea proasta este ca nu ii gasesc niciun remediu Nu sunt o persoana careia ii place sa astepte foarte mult si de felul meu am facut tot posibilul sa ajung la ceea ce mi-am dorit intr-o perioada foarte scurta.Insa acum clar nu am ce face,stiu ca trebuie sa astept 9 luni ca fetita mea sa se nasca ( recent am aflat de la eco ca e fetita,sper sa nu se schimbe ) ,dar numai pot . Ma visez noaptea cu ea,ba ca sunt in sala de nasteri,ba ca o plimb,etc.Nici la munca si la sesiune nu ma pot gandi,sunt trista mai tot timpul
    Daca si voi ati trecut prin asa ceva ce ati facut sa va treaca timpul mai repede?sau cum ati procedat?
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri

Floricica Nou Venita delia100's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2012
    Postari in forum
    120
    Citat Postat de ssinziana Vezi mesajul
    Buna mamici! Vi s-a intamplat vreodata cand ati fost insarcinate sau acum ca sunteti insarcinate sa numai puteti sa asteptati venirea lui bebe?Ei bine,mie asa mi se intampla Pentru prima data in viata mea nu pot astepta.Asteptarea asta simt ca ma omoara si partea proasta este ca nu ii gasesc niciun remediu Nu sunt o persoana careia ii place sa astepte foarte mult si de felul meu am facut tot posibilul sa ajung la ceea ce mi-am dorit intr-o perioada foarte scurta.Insa acum clar nu am ce face,stiu ca trebuie sa astept 9 luni ca fetita mea sa se nasca ( recent am aflat de la eco ca e fetita,sper sa nu se schimbe ) ,dar numai pot . Ma visez noaptea cu ea,ba ca sunt in sala de nasteri,ba ca o plimb,etc.Nici la munca si la sesiune nu ma pot gandi,sunt trista mai tot timpul
    Daca si voi ati trecut prin asa ceva ce ati facut sa va treaca timpul mai repede?sau cum ati procedat?
    Draga mea,mai ai atit de putin.Ai trecut de jumatate,deci de acum incolo iti dau un sfat: bucura-te de burtica, de miscarile fetei si de piciorusele si minutele care se vor imprima pe burtica ta, de plimbari, fati poftele si simte-te bine, pentru ca o sa iti fie dor de ceia ce inseamna burtica, miscari, plimbari si pofte.Rasfata-te la maxim, gindeste-te ca vine vremea cind nu o sa mai ai atita timp pentru tine, si cum am mai spus o sa iti fie dor de burtica.Timpul va trece repede si in curind o sa iti tin bebe in brate, dar acum in perioada asta trebuie sa te odihnesti cit mai mult ca apoi iti iei adio de la somn neintrerupt, vorbeste-te cu bebelina ta.....simte-te bine.Probabil asa e orice viitoare mamica, abia asteapta sa isi cunoasca bebelusul, e nerabdatoare, cam toaat lumea a trecut prin asa ceva si oricum cind o sa scapi de burtica o sa te apuce nostalgia si o sa iti fie dor.Sarcina usoara.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    cred ca ,intr-o buna masura,toate patim asa,toate asteptam cu nerabdare sa se nasca puiul,si am vrea ,daca se poate ,sa creasca de pe o zi pe alta si sa vina cat mai repede,dar sanatos ,crescut si asa mai departe.dar asta nu se poate si tot ce putem face este sa asteptam sa treaca cele 9 luni de zile.incearca sa iti ocupi timpul cu ceva ,ca sa treaca mai repede.cand ai timp liber ,stai cu mana pe burtica si gandeste-te la fetita,asteapta sa miste,sa iti arate ca te-a simtit.nu te gandi ca nu o ai in brate inca,gandeste-te ca acum e numai a ta,ca numai tu te poti bucura de ea,numai tu o poti creste mare si sanatoasa ca sa se nasca si sa fie un bebe perfect.bucura-te de lunile de sarcina ! gandeste-te ca ai in burtica o comoara pe care doar tu o simti cu adevarat! asa,poate,va trece timpul mai usor!
    sarcina usoara in continuare si o fetita sanatoasa ,cuminte si mancacioasa,iti doresc!ai grija de voi doua acum!

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Te inteleg perfect Sanziana... asa eram si eu... spunea o mamica mai sus ca o sa iti fie dor... depinde... mie nu imi e dor de perioada sarcinii, de fapt nu mi-au placut deloc cele noua luni desi nu am avut probleme deosebite... totusi, in momentele in care imi pierdeam rabdarea ma gandeam ca bebelusul meu trebuie sa stea cat mai mult in burtica, pana aproape de perioada maxima pentru a se dezvolta cat mai bine... gandeste-te ca fetitei tale acum ii este cel mai bine acolo, in burtica ta, unde trebuie sa se dezvolte astfel incat sa nu fie probleme mai tarziu... concentreaza-ti atentia pe alte lucruri... sarcina usoara in continuare!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Sanziana, presupun ca n-ai intrat inca in concediu si inca mergi la serviciu. Ocupa-ti timpul si-ai sa vezi ce repede trece timpul.
    Iesi cu prietenele, bate magazinele in cautare de lucrusoare pentru cea mica. Lasa-te rasfatata, ca dupa ce va sosi fetitza n-o sa mai poti face toate astea.
    Sarcina usoara si o fetitza sanatoasa!

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru urari :)
    Nicoleee seful mi-a zis ca pot sa vin la munca pana cand vreau,iar daca tot ma simt bine,am hotarat sa ma duc :).Imi ocup timpul cat de cat,dar atunci cand imi iau pauza sau nu am foarte multe de facut iar imi zboara gandul :))

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Sanziana, pe la mijlocul sarcinii si pe mine m-au incercat astfel de sentimente...
    Cu cateva zile inainte de a naste insa, am intrat in panica si parca imi doream sa nu mai nasc... imi era atat de teama de ceea ce ma va fi asteptat, desi nu prea stiam la ce exact sa ma astept...

Iti spun eu la ce sa te astepti: nopti nedormite, stres, oboseala, nu vei avea timp nici macar sa te mai uiti in oglinda, nu vei avea timp sa mananci, parca nici sa respiri. Copilul va plange, va avea colici, va avea nevoie de absolut toata atentia ta!
    :)))) Hahaha, nu-i asa ca suna putin cam infricosator? Si totusi, in prima luna de viata a copilului, cam prin asta ai sa treci, iar atunci cel mai rau o sa iti para ca n-ai stiut sa bucuri de momentele de linisite pe care le-ai avut cat a fost bebelusul la tine in pantece.
    Eu chiar si acum, cand am momente in care simt ca nu mai fac fata solicitarilor copilei (desi e un copil linistit si maricel) imi doresc sa mai fiu macar o zi gravida; Irini sa fie in burtica mea, sa nu imi ceara nimic, sa nu o vad, sa nu o aud... doar sa o simt...
    Bucura-te deci de sarcina ta, de linistea pe care inca o mai ai si de faptul ca mai ai 133 de zile in care sa fii doar tu cu sotul tau! Pentru ca dupa aceea... :P ... cine stie... :))))

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu am trecut printr-o faza exact opusa. Pana in ultimele 3 luni, ma bucuram ca mai dureaza, nu eram nerabdatoare sa fiu mamica cu acte in regula, iar in ultimele luni mi-era asa de teama de nastere, incat data de 3 septembrie era o bucurie, la gandul ca e destul de indepartata. Chiar si in ultima luna ma gandeam - lasa, ca mai am cateva saptamani, cred ca si in ultima saptamana m-as fi bucurat ca nu este inca ziua nasterii. Numai ca m-a luat pe nepregatite, la 37 de saptamani si 2 zile..

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Pe langa faptul ca am lucrat i-am tricotat 2 paturici,i-am confectionat un album pt poze.....i-am cantat,am mangaiat-o,am scos-o la plimbari luuungi pe malul marii,si multe altele........astea cu fata......ca in sarcina cu baiatul n-am mai avut asamult timp de rasfat.......surioara fiind inca mica.....

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Bucura-te deci de sarcina ta, de linistea pe care inca o mai ai si de faptul ca mai ai 133 de zile in care sa fii doar tu cu sotul tau! Pentru ca dupa aceea... :P ... cine stie... :))))
    de acord cu ANNA....................................

Cred ca fiecare lucru la timpul lui.mami bucura-te de aceste zile.ca apoi nu va fi usor.
    Modificata de dami28elena11; 13.01.2012 la 12:09:08.

siminaa
    Guest
    Eu patesc mai mut sau mai putin lafel ca tine :D adica pana sa raman gravida am zis ..ah nu e luna asta va fi urmatoarea ,este timp..dar a fost din prima luna ...apoi dupa ce am aflat ca sunt gravida am simtit ca sunt foarte fericita dar si foarte suparata co sa trebuiasca sa stau 9 luniiii pana sa imi tin bebele in brate ...ohhh 9 lunii atat de mult ...stresez pe toata lumea ..ca nu mi se vede burta...ca de ce am data de la eco asa tarzie ...cand o sa aflu ce e ...ohh sunt o cicalitoare si mai este atat de mult pana in iunie ,iulie :D ah si eu am visat ca imi tineam bebele in brate nu stiu ce era da ii era tare foame si sotu pregatea un biberon iar eu cu frica dadeam sai bag tzatza in guritza :)) dar cu frica nu stiu dc ma gandeam daca o sa doara si cand papa din tzatza am simtit asa ceva nu stiu ...ceva foarte minunat ....si nu se mai satura:D toata ziua cand mam trezit am fost hapy:D

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari