Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421

Muscatura de caine in sarcina

Fetelor, am o dilema...sunt insarcinata in 28 sapt si bisonul cumnatei mele m-a capsat usor de un deget (cred ca mai mult in joaca, insa a strans cam tare din dinti si mi-a curs putin sange). Este un catel vaccinat si deparazitat la zi. M-am spalat cu apa si sapun si am dezinfectat cu spirt medicinal. Credeti ca bebe poate fi afectat in vreun fel?
    Multumesc

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Buna seara Adela!

Acum am si eu o dilema ori era cainele tau ori ba?

''Muscatura de caine in sarcina
    23-12-2011, ora 16:46
    Autor: adela05
    Sunt insarcinata in 28 sapt si catelul meu, nervos fiind pentru ca il pieptanam, m-a capsat usor de un deget, mi-a curs si putin sange. Mentionez ca este un bison vaccinat si deparazitat la zi. Credeti ca bebelusul poate fi afectat in vreun fel? Ar trebui sa mai fac ceva? M-am spalat cu apa si sapun, apoi mi-am dat cu spirt medicinal.
    Multumesc ''

In fine poate conteaza mai mult sau mai putin ceea ce am afisat sus gasind pe alt site scris tot de tine ,dar atat timp cat sustii ca''este un bison vaccinat si deparazitat la zi''nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji,dar iti recomand totusi sa consulti un doctor pt.linistea ta.

Numai bine!

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de Ghiny Vezi mesajul
    Buna seara Adela!

Acum am si eu o dilema ori era cainele tau ori ba?

''Muscatura de caine in sarcina
    23-12-2011, ora 16:46
    Autor: adela05
    Sunt insarcinata in 28 sapt si catelul meu, nervos fiind pentru ca il pieptanam, m-a capsat usor de un deget, mi-a curs si putin sange. Mentionez ca este un bison vaccinat si deparazitat la zi. Credeti ca bebelusul poate fi afectat in vreun fel? Ar trebui sa mai fac ceva? M-am spalat cu apa si sapun, apoi mi-am dat cu spirt medicinal.
    Multumesc ''

In fine poate conteaza mai mult sau mai putin ceea ce am afisat sus gasind pe alt site scris tot de tine ,dar atat timp cat sustii ca''este un bison vaccinat si deparazitat la zi''nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji,dar iti recomand totusi sa consulti un doctor pt.linistea ta.

Numai bine!
    Da, a fost o greseala de editare. oricum, nu asta este imp. catelul este un bichon si este deparazitat si vaccinat la zi. nu am ce dr sa consult, deoarece dr meu este plecat din tara in perioada asta. am intrebat o prietena care este asistenta la maternitate si ea mi-a zis ca nu e nici o probl.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Da, a fost o greseala de editare. oricum, nu asta este imp. catelul este un bichon si este deparazitat si vaccinat la zi. nu am ce dr sa consult, deoarece dr meu este plecat din tara in perioada asta. am intrebat o prietena care este asistenta la maternitate si ea mi-a zis ca nu e nici o probl.
    La fel am zis si eu fiind de profesie asistenta medicala,dar repet:iti recomand totusi sa consulti un doctor pt.linistea ta.OK?

Sarcina usoara si cu final fericit.

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de Ghiny Vezi mesajul
    La fel am zis si eu fiind de profesie asistenta medicala,dar repet:iti recomand totusi sa consulti un doctor pt.linistea ta.OK?

Sarcina usoara si cu final fericit.
    Un dr ginecolog? E cam dificil in perioada sarbatorilor. Cab private sunt inchise, iar la urgenta nu ma pot prezenta cu asa ceva. Trebuie sa mentionez ca este mai mult o zgarietura, de fapt, arata exact ca atunci cand te ciupesti cu forfecuta de unghii.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Nu cred sa fie vreo problema atata timp cat catelul e vaccinat si deparazitat.Iar pt o muscatura atat de mica chiar nu ai de ce sa-ti faci griji. Pe mine in timpul sarcinii m-a muscat de mai multe ori pisica unei prietene si n-a fost nici o problema.Nu stiu daca era vaccinata sau deparazitata, nu mi-a venit in cap sa o intreb fiindca nu am dat prea mare importanta, dar nu am avut nimic nici eu nici copilul:) In salon cu mine la maternitate era o doamna pe care o muscase o insecta in timpul sarcinii(nu stiu ce insecta, un tip de paianjen) si ii faceau tratament cu antibiotice atat ei cat si nou-nascutului, dar la insecte e cu totul alta treaba, nu are legatura cu ce ai patit tu.Sarcina usoara in continuare!

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Nu cred sa fie vreo problema atata timp cat catelul e vaccinat si deparazitat.Iar pt o muscatura atat de mica chiar nu ai de ce sa-ti faci griji. Pe mine in timpul sarcinii m-a muscat de mai multe ori pisica unei prietene si n-a fost nici o problema.Nu stiu daca era vaccinata sau deparazitata, nu mi-a venit in cap sa o intreb fiindca nu am dat prea mare importanta, dar nu am avut nimic nici eu nici copilul:) In salon cu mine la maternitate era o doamna pe care o muscase o insecta in timpul sarcinii(nu stiu ce insecta, un tip de paianjen) si ii faceau tratament cu antibiotice atat ei cat si nou-nascutului, dar la insecte e cu totul alta treaba, nu are legatura cu ce ai patit tu.Sarcina usoara in continuare!
    Multumesc mult! Iar doamna aceea stia ca a fost muscata de o insecta? Ma gandesc ca poti sa nici nu observi o muscatura de insecta...

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Da, stia, ii facuse tratament si in timpul sarcinii din cate am inteles(era in luna a7-a cand a muscat-o), dar nu stiu din ce motiv le facea amandurora si dupa nastere.Cine stie ce insecta fusese si ce reactii ii provocase muscatura..dar repet: la tine nu este cazul asa ca nu are rost sa te ingrijorezi! Multa sanatate !

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Dar, pe tine, cand te-a muscat pisica, ti-a curs sange? Ti-a facut vreo rana?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari