Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice mada10's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319

Nelamurit Medicul de familie si ginecologul in sarcina

am aflat de o saptamana ca sunt insarcinata si nu am medic de familie si sunt foarte nedumerita pt ca vreau sa merg la medic ginecolog.. imi trebuie neaparat trimitere de la medicul de familie pentru a merge la ginecolog? va rog, ajutati-ma

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    DAAA, deoarece si pentru-ca daca nu ai trimitere de la medicul de familie vei plati consultatia.

Sarcina usoara !!

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Eu cu toate ca eram angajata cu carte de munca si aveam adeverinta de salariat,tot am platit consultatia!Aveam si trimitere de la medicul de familie,dar cand am ajuns la cabinet pur si simplu mi-au spus:AI ADEVERINTA?SI CE?PLATESTI MAMI!Si am platit,asa e la noi, poate in alte parti se tine seama de faptul ca esti asigurat si virezi la stat suma care trebe" virata.In cazul tau,musai tre" sa ai trimitere de la medicul de familie!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Nu ti trebe nimic de la med de fam, cauta un doctor ginecolog bun si mergi la el ...daca med respectiv activeaza si in spital de stat nu costa consultatia ii dai tu ceva dc vrei,dar trebuie sa te astepti la multi bani dati lka doctor pe parcursul celor 9 luni de sarcia(analize,ecografii,cosultatii etc)sarcina usoara.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    Eu cu toate ca eram angajata cu carte de munca si aveam adeverinta de salariat,tot am platit consultatia!Aveam si trimitere de la medicul de familie,dar cand am ajuns la cabinet pur si simplu mi-au spus:AI ADEVERINTA?SI CE?PLATESTI MAMI!Si am platit,asa e la noi, poate in alte parti se tine seama de faptul ca esti asigurat si virezi la stat suma care trebe" virata.In cazul tau,musai tre" sa ai trimitere de la medicul de familie!
    Eu nu am platit niciodata consultatia pentru-ca am avut bilet de trimitere de la medicul de familie,dar acum depinde daca medicul respectiv are contract cu CNAS insa daca nu are intr-adevar platesti .

Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319
    va multumesc pt raspunsuri....eu sunt din vrancea dar stau in bucuresti pentru ca sunt la facultate...imi puteti recomanda un medic ginecolog bun....inca ceva sotul meu lucreaza deci sunt si eu asigurata..nu-i asa???

Floricica Avansata gabriella07's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2011
    Postari in forum
    2.006
    buna !nici eu nu am medic de familie,si merg la ginecolog in fiecare luna fara trimtere,si platesc ecografia,si analizele,sarcina usoara si multa sanatate

Membru inregistrat la
    24.08.2011
    Postari in forum
    2.006
    Citat Postat de mada10 Vezi mesajul
    va multumesc pt raspunsuri....eu sunt din vrancea dar stau in bucuresti pentru ca sunt la facultate...imi puteti recomanda un medic ginecolog bun....inca ceva sotul meu lucreaza deci sunt si eu asigurata..nu-i asa???
    si eu ma gamdeam la fel si sotul meu lucreaza,dar nu beneficiez de asigurare dupa el,cei de la CAS mi-au zis ca pot beneficia dupa el doar daca suntem casatoriti de 5 ani,acum nu stiu cat de adevarat este,poate au vrut sa stoarca ceva bani de pe noi,cel mai bine este sa intrebi la CAS sa vezi daca ai drepturi dupa el

Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319
    Citat Postat de gabriella07 Vezi mesajul
    si eu ma gamdeam la fel si sotul meu lucreaza,dar nu beneficiez de asigurare dupa el,cei de la CAS mi-au zis ca pot beneficia dupa el doar daca suntem casatoriti de 5 ani,acum nu stiu cat de adevarat este,poate au vrut sa stoarca ceva bani de pe noi,cel mai bine este sa intrebi la CAS sa vezi daca ai drepturi dupa el
    esti din bucuresti?la ce medic esti?si cat te costa la o consultatie cu ecografie si analizele toate?iti multumesc

Membru inregistrat la
    24.08.2011
    Postari in forum
    2.006
    Citat Postat de mada10 Vezi mesajul
    esti din bucuresti?la ce medic esti?si cat te costa la o consultatie cu ecografie si analizele toate?iti multumesc
    nu sunt din BUC dar poti sa iti zic cat mau cosytat pe mine asa ca sa iti faci o idee:eco 100 lei,analize trim 1,am dat 600 de lei,si tripul test 320 lei,(trpul test se face in sapt 16-18 daca mai tin eu bine minte)si nu am mai facu analize pana acum in sapt 34 care m-au costat 100 de lei,dar astea depinde de unde le faci,si depinde de ce analize iti da medciul sa faci,fiecare are modul lui de a lucra

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de gabriella07 Vezi mesajul
    Intr-adevar, trebuie sa fii casatorita cu respectivul. Dar nu de 5 ani, nicidecum. Asa am facut si eu, ne-am casatorit si am trecut imediat pe asigurarea lui si s-a rezolvat. Si acum mai sunt trecuta pe asigurarea lui.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari