Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Lucruri inutile in bagajul pentru maternitate

Ca orice graviduta grijulie, mi-am facut un super bagaj pentru maternitate la prima nastere. A doua oara stiam cam cum decurge totul si nu am mai luat cu mine lucruri inutile. Printre obiectele pe care nu le-am folosit in maternitate au fost:

Cartile - n-am avut stare sa citesc, nu aveam stare sa stau in pat daramite sa citesc.
    Make-up - am folosit o crema de fata si un strugurel pentru ca mi se uscasera buzele foarte tare, fardurile si rimelul au zacut in sertar.

Voi ati adus la maternitate lucruri inutile? Daca da, care sunt acelea?

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Cred ca depinde si cat se sta in maternitate...de exemplu, eu m-am internat vineri, si am nascut luni, am plecat acasa joi. In conditiile astea, cartea luata de acasa a fost utila:)

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    eu nici nu m-am gandit macar sa-mi iau o carte cu mine! Pana sa nasc clar nu am avut cum sa citesc, iar dupa aceea eram doar cu gandul la bebe! Lucrurile inutile pe care le-am luat eu au fost cele pentru bebe; nu le-am folosit, am primit totul din maternitate. Hainele cu care a plecat bebe acasa le-a adus sotul chiar inainte sa ne externam.

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Citat Postat de meprincipessa Vezi mesajul
    eu nici nu m-am gandit macar sa-mi iau o carte cu mine! Pana sa nasc clar nu am avut cum sa citesc, iar dupa aceea eram doar cu gandul la bebe! Lucrurile inutile pe care le-am luat eu au fost cele pentru bebe; nu le-am folosit, am primit totul din maternitate. Hainele cu care a plecat bebe acasa le-a adus sotul chiar inainte sa ne externam.
    La al doilea coopil poate va fi diferit:)

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Eu mi-am facut si la prima si la a doua nastere bagaj mic, doar cu lucrusoarele strict utile; poate doar penseta sa fi fost in plus in bagaj:)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu la fel am luat doar strictul necesar,pampersi,tampoane,pijama,chiloti,sosete,pentru igiena,perie..machiaj sincer nu mi-am luat,nu prea ma machiam inainte.am nascut la 20 de ani,sincer nu stiam la ce sa ma astept :) dar la al doilea cu siguranta nu-mi va lipsi o tableta macar,sau ceva sa imi umplu timpul,ca la prima nastere am plans non stop :( ma gandeam doar la bebe,oare plange,ii e foame..si tot asa :(

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    si eu la fel am luat doar strictul necesar,pampersi,tampoane,pijama,chiloti,sosete,pentru igiena,perie..machiaj sincer nu mi-am luat,nu prea ma machiam inainte.am nascut la 20 de ani,sincer nu stiam la ce sa ma astept :) dar la al doilea cu siguranta nu-mi va lipsi o tableta macar,sau ceva sa imi umplu timpul,ca la prima nastere am plans non stop :( ma gandeam doar la bebe,oare plange,ii e foame..si tot asa :(

Daaa, si eu mi-as fi dorit un laptop conectat la internet...am stat 7 zile si am avut destul timp liber:))

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Vai, cand vad ce scrieti aici despre carti, laptopuri, tablete, rimel si pensete :)) pai eu eram capie cand am nascut, imi aduc aminte asa ca prin ceata de niste lucruri, plangeam mai tot timpul si eram disperata din motive obscure si greu de inteles azi :)) Evident ca am luat si eu niste chestii in plus in acel bagaj, de un articol imi aduc aminte sigur-tampoanele pentru sani. Total inutile. In primul rand ca mi-a venit greu laptele din cauza ca am facut cezariana si apoi chiar n-a fost nevoie de ele, nici in spital nici in general. A, nu mai zic ca am nascut la Spitalul Universitar si mi-au asezat-o repede pe Sanziana langa mine, plus ca in acel salon se mai gaseau inca vreo 8 mamici cu bebelusii lor. Va dati seama ce era acolo!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Va zic eu cu 2 nasteri la activ ce va trebuie: vata-muuuulta,tampoane,pijama camasa,halat,papuci,prosop,pasta si periuta,o crema hidratanta,balsam de buze si cam atat...nu va mai faceti genti de voiaj ca sunt inutile daca va mai trebuie ceva cereti pe parcurs..eu am plecat ca o zana la internare fara nik si mi a adus sotul dupa deci....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari