Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Maxika's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2012
    Postari in forum
    3

Intrebari de graviduta

Bine v-am gasit! Sper sa ne intalnim cat mai des de azi inainte. Nu am facut inca testul dar sunt mai mult ca sigura ca minunea s-a intamplat, am destule simptome ca sa cred asta :). Spatamana viitoare merg la doctor, azi imi voi face si testul. Am cateva intrebari pentru voi, poate aveti voi raspunsurile :))).
    In primul rand daca stiti cumva daca este vreo problema faptul ca am facut vreo 3 anestezii pe la dentist in ultima luna de zile. Si ultima menstra am avut-o fix acum o luna, deci daca s-a intamplat ceva s-a intamplat luna asta. Ne-am hotarat sa facem un bebe luna asta si nu m-am gandit ca se va intampla asa repede. Si alta intrebare pe care o am este ca de doua zile am o mancarime si o usturime in zona intima, dimineata si seara. Contact nu am avut de doua saptamani, sotul meu este plecat, de la ce ar putea fi? poate afecta bebelusul? a mai patit cineva asa ceva? Multumesc!

Floricica Nou Venita albina92's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2012
    Postari in forum
    4
    buna ziua am si eu o intrebare am aflat ca sunt insarcinata, si am si 2 pisici vaccinate si deparazitate oare pisicile dauneaza la sarcina????????

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    trebuie sa te duci la doctor in legatura cu mancarimile. nu stiu ce poate fi si doar doctorul ar putea sa-ti zica mai ales ca acum nu ai voie sa iei nici un medicament. in legatura cu anesteziile, eu zic sa nu-ti faci griji, si eu am facut anestezii inainte de a afla ca sunt insarcinata si nu a patit nimi bebele. anesteziile de la dentist sunt locale asa ca nu vad de ce ar afecta bebele. dar ar fi bine sa-i zici si medicului chestia asta! Sarcina usoara!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    albina92, da, ele pot afecta sarcina chiar daca sunt deparazitate. depinde de organismul tau dar eu zic sa nu risti.
    pe de alta parte, o doctoritza mi-a zis ca orice iti face placere, nu poate afecta bebele, dar nu pot sa ma bazez pe spusele ei. eu zic ca cel putin in primul trimestru ar fi bine sa scapi de ele.

Floricica Nou Venita Maxika's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2012
    Postari in forum
    3
    Multumesc, Simonacio pentru raspuns!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    in legatura cu animalele de casa si sarcina...eu am pisica de pe la 15 ani,si kiar nu am putut sa o dau cand am aflat ca sunt gravida.nu a avut nici un vaccin,nu a fost deparazitata,a dormit la mine pe burta mult timp,a tors de cate ori mia fost rau,si zici ca imi lua durerile cu mana,presimtea pisica multe.deci nu vad cum ar putea sa iti afecteze sarcina.apoi am facut copilul si vreau sa iti spun ca toti doctorii spun ca cei care cresc alaturi de animale au imunitatea crescuta,la noi sa dovedit,nici un antibiotic pana la 2 ani,si atunci iam dat ca a intrat in colectiv...atat ca pisica nu are voie niciodata in camera in care doarme,sta si se joaca copilul.dar in rest se joaca cu pisica si pana acum nici macar afte nu a avut in gura si merge pe 4 ani.mentionez ca este pisica de casa,nu iese deloc afara.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    da, de acord cu Simona, pisicile sunt printre cele mai periculoase animale in timpul sarcinii. Vaccinarile sunt pentru a le proteja pe ele, nu pentru a proteja oamenii din jurul lor. Si eu am avut o birmaneza timp de 11 ani si stiu ce spun. Exista multe boli, unele nesemnificative, care se trateaza imediat, altele grave, care necesita tratemente indelungate, care se iau in contact cu pisica. De la boala ghearei de pisica, pana la toxoplasmoza (aceasta din urma periculoasa pentru sarcina).
    mie imi plac la nebunie, insa prefer sa nu risc si sa nu expun, deocamdata, nici copilul. vezi ca mai e un topic mai vechi deschis pe aceeasi tema si acolo sunt muuuuuulte raspunsuri.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    in legatura cu animalele de casa si sarcina...eu am pisica de pe la 15 ani,si kiar nu am putut sa o dau cand am aflat ca sunt gravida.nu a avut nici un vaccin,nu a fost deparazitata,a dormit la mine pe burta mult timp,a tors de cate ori mia fost rau,si zici ca imi lua durerile cu mana,presimtea pisica multe.deci nu vad cum ar putea sa iti afecteze sarcina.
    Daca tu nu ai patit nimic, asta nu inseamna ca "nu are cum sa ii afecteze sarcina". Cunosc doua persoane care din cauza toxoplasmozei luate de la pisici au pierdut sarcina. Asa ca nu te arunca tu sa stabilesti ca nu are ce sa pateasca.
    Modificata de roxie; 29.10.2012 la 20:06:33.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu am scris ca nu are cum sa ii afecteze sarcina,am scris ca nu vad cum ar putea sa ii afecteze sarcina.e o diferenta.eu sunt dezinformata din punctul asta de vedere vad,nici nu am auzit,eu pur si simplu am spus ca mie nu mi sa intamplat nimic.

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    Buna albina92, eu nu stiu ce sa iti zic, daca sa tii sau nu pisicile ... dar pot eventual sa te sfatuiesc cand ai timp sa citesti tot pe copilul.ro la sectiunea probleme in sarcina, articolul despre toxoplasmoza in sarcina, poate te ajuta sa iei o decizie. Numai bine si sarcina usoara sa ai !

Floricica Nou Venita Klaudytza's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2012
    Postari in forum
    196
    Cat de usor a putut spune cineva mai sus, "SCAPA DE PISICI" .... E ingrozitor ! sunt atatea animale abandonate , la care o mana de oameni incearca sa le gaseasca camine, sa nu mai stea pe strazi ! din pacate efortul asta este doar o picatura in ocean , atata timp cat oamenii la primul hop, se gandesc sa "SCAPE DE ELE !"

Referitor la toxoplasmoza, nu stiti oare ca toxoplasmoza se ia si de la fructe nespalate, carne cruda etc ???

si in afara de asta, exista la cabinetele veterinare teste pt a depista daca pisica are toxoplasmoza .... Eu am avut pisica 9 ani de zile, si nu am capatat virusul deloc de la ea, deci nu am imunitatea formata contra toxoplasmozei . Acum in sarcina m-a zgariat o pisicuta bolnavioara, i-am facut testul si nu are toxiplasmoza, deci nu aveam cum sa capat si eu .

Pentru Albina 92 , indicat este sa nu mai umbli la litiera pisicilor, sa curete altcineva din familie .

In rest, faci cum crezi tu ca este mai bine pt tine , pt copilasul din burtica dar si pt pisicute ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari