Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Copillutzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    19

Gravida la 6 luni dupa cezariana!

Buna!
    Am nevoie de ajutorul vostru. In iunie am nascut prin cezariana o frumusete de baietel iar zilele trecute mi-am facut un test si am aflat ca sunt gravida din nou. Dupa calcule s-a intamplat la 6 luni dupa operatia de cezariana. Pe unde am citit despre sarcina inainte de un an dupa cezariana am vazut ca sunt riscuri foarte mari daca il tin atat pentru mine cat si pentru bebe. Chiar daca mai am o fetita de 6 ani si piticul de 7 luni nu ma lasa sufletul sa il scot pe cel din burtica, dar nici sa risc prea mult nu as vrea.
    Voi cunoasteti pe cineva ca in cazul meu? Risc prea mult sa il tin?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Stai linistita ca nu esti nici prima nici singura care a ramas insarcinata imediat dupa o cezariana. Perioada aceea de pauza se recomanda si la nasterea naturala, nu doar la cezariana, si se refera mai mult la faptul ca organismul dupa o sarcina trebuie sa se refaca din punct de vedere al resurselor.
    Nu ti se intampla nimic, felicitari si sarcina usoara in continuare!

Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    19
    Pe mine ma sperie faptul ca s-ar putea desprinde operatia in interior. Ufff!

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pana cand va ajunge burtica la acele dimensiuni incat sa se intinda operatia, va mai trece ceva timp, timp in care taietura se va vindeca si mai bine. Nu stiu ce ai citit tu pe net de te-a speriat asa de tare - probabil articole generale cu ce riscuri statistice exista, dar tot ce am gasit eu ca experiente personale ale unor femei in cazul tau a fost numai de bine, cu sarcini duse la capat fara nicio problema. Doar daca ai dori sa nasti natural acest copil dupa o cezariana ar fi mai riscant (VBAC) la asa o diferenta scurta. Dar probabil nasterea va fi tot prin cezariana, si banuiesc ca ai un medic ginecolog care te urmareste, nu?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Felicitari si sarcina usoara in continuare!!!
    Asa cum ti-a spus si Roxie, riscurile nu sunt chiar asa mari incat sa iti pui problema daca sa pastrezi sau nu bebelusul. Totul va fi bine... Eu mai degraba m-as ruga sa am o sarcina fara probleme, ca sa pot avea grija la fel de bine ca si pana acum de bebelusul care deja are 6 luni :)))
    Iar ca exemplu, o ruda de-a sotului meu a i-a nascut prin cezariana pe toti cei 3 copii pe care ii are. Cand a ramas insarcinata cu cel mijlociu, cel mare avea cam 8-9 luni :)

Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    19
    Am citit pe mai multe site-uri de riscurile unei sarcini timpurii dupa cezariana si m-am cam speriat bine ce e drept.
    Am vb cu dr mea ginecolog si ma vad maine cu ea. Sa vad ce o spune si ea. Uff, e grea asteptarea.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    cred ca cel mai bun sfat il poti primi de la medic; el e in masura sa spuna exact ce se intampla; cu siguranta, s-a mai confruntat cu astfel de situatii. De exemplu, surorii mele, care a nascut tot prin cezariana i s-a recomandat ca bebe sa 2 sa vina dupa 2 ani. sanatate multa!

Membru inregistrat la
    09.01.2012
    Postari in forum
    19
    Am fost la medic azi si mi-a zis ca am risc mare de ruptura uterina si ca ea nu imi recomanda sa il tin. Daca e sa il tin risc sa imi pun sanatatea in pericol, mai ales ca sunt si in pragul anemiei. Mi-a dat timp de gandire maxim 2 saptamani ( asta daca nu il tin ) ca sa nu am urmari urate dupa. Nici nu stiu ce sa fac. Sotul ma bate la cap sa incercam sa il tinem, dr imi spune ca e la mijloc sanatatea mea in primul rand...si eu habar nu am ce sa fac.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ia cere tu parerea si altor medici inainte sa iei o decizie atat de drastica. Vezi ce parere au cel putin alti doi. Cat despre anemie, o tratezi cu alimentatie bogata in fier si B12, si suplimente.
    Modificata de roxie; 03.02.2014 la 17:38:59.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    foarte dificila decizie, dar trebuie sa vezi in ce parte atarna balanta...sanatatea ta + cei 2 copii....si bebelusul care ar putea sa vina. E greu atunci cand esti mama sa iei o astfel de decizie, dar trebuie luata cu multa luciditate!

sadia
    Guest
    Citat Postat de meprincipessa Vezi mesajul
    foarte dificila decizie, dar trebuie sa vezi in ce parte atarna balanta...sanatatea ta + cei 2 copii....si bebelusul care ar putea sa vina. E greu atunci cand esti mama sa iei o astfel de decizie, dar trebuie luata cu multa luciditate!
    De acord cu tine.....
    Draga mea incearca sa mai vb cu un medic,dar,gandeste-te bine la copilasi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari