Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaelamarius's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2011
    Postari in forum
    15

Gravida fara asigurare medicala

buna.sunt o gravidutza in 6 saptamani si 4 zile.ieri am fost la primul control si mi'am vazut puiutzul...nu sunt asigurata asa ca medicul ma trimis la medicul de familie cu rezultatul de la ecografie si apoi mi sa zis sa merg la casa de asigurari ca sa platesc ceva acolo.ce trebuie sa platesc si cam cat costa????va multumesc frumos!

Floricica Novice grapa_alecsandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2011
    Postari in forum
    484
    si eu sunt in aceiasi situatie ca a ta,nu sunt asigurata dar sotul meu lucreaza si ii asigurat asa ca eu sunt coasigurata si beneficiez de asigurare pe salariul lui.am fost la medicul meu de familie si tot asa ca si tie mi-a dat niste hartii ca sa ma duc la casa de asigurari la piatra neamt si acolo sa fac o plata si sa imi dea ei o alta hartie valabila un an ca sa pot sa imi platesc spitalul la nastere.dar eu am sunat-o pe doctorita mea ginecolog si ea mi-a zis ca nu e nevoie de hartia aia daca sotul meu lucreaza si daca sunt casatorita legal cu el.tu esti casatorita?sotul tau lucreaza cu carte de munca?

Membru inregistrat la
    16.04.2011
    Postari in forum
    15
    pai asta e problema...nu sunt inca, casatorita si el munceste dar nu are carte de munca:(:(:(...si nu stiu ce trebuie sa platesc si cat...

Membru inregistrat la
    23.07.2011
    Postari in forum
    484
    sincer as vrea sa te ajut,dar la mine nu a mai fost nevoie,aveam 20 de saptamani cand erau zapezile alea mari la piatra neamt tocmai din roman,sotul meu a zis ca doar nu sunt nebuna sa ma duc pe gerul ala ca sa ii fac pofta doctoritei,am avut noroc si m-am informat si nu a mai fost nevoie,dar daca aflu ceva inaintea ta postez aici....imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Felicitari! Se plateste cam mult la casa de asigurari de sanatate, ca-ti iau din urma pe o perioada de timp. Dar de ce te chinuiesti sa te asiguri? Ca oricum ca graviduta beneficiezi de mici reduceri, mai mult ai de platit din buzunar...Vitaminele se platesc, analizele se platesc, doar cele uzuale (care nu costa foarte mult) se compenseaza, consultatiile se platesc, la nastere platesti...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de grapa_alecsandra Vezi mesajul
    si eu sunt in aceiasi situatie ca a ta,nu sunt asigurata dar sotul meu lucreaza si ii asigurat asa ca eu sunt coasigurata si beneficiez de asigurare pe salariul lui.am fost la medicul meu de familie si tot asa ca si tie mi-a dat niste hartii ca sa ma duc la casa de asigurari la piatra neamt si acolo sa fac o plata si sa imi dea ei o alta hartie valabila un an ca sa pot sa imi platesc spitalul la nastere.dar eu am sunat-o pe doctorita mea ginecolog si ea mi-a zis ca nu e nevoie de hartia aia daca sotul meu lucreaza si daca sunt casatorita legal cu el.tu esti casatorita?sotul tau lucreaza cu carte de munca?

vezi k esti gresit informata ! nu se mai ia in considerare partea cu "lucreaza sotul "
    iar partea cu platitul la nastere....hmmm, nasterea este gratuita ! cel putin din partea spitalului. este "o urgenta ' si urgentele beneficiaza de gratuitate in primele 48 ore. asta daca nu cumva nasterea este incadrata separat....oricum e gratuita ! deci nu tb sa platesti nici un spital ca sa nasti !

Floricica Senior cami29's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    3.920
    Citat Postat de florizarnovean Vezi mesajul
    Felicitari! Se plateste cam mult la casa de asigurari de sanatate, ca-ti iau din urma pe o perioada de timp. Dar de ce te chinuiesti sa te asiguri? Ca oricum ca graviduta beneficiezi de mici reduceri, mai mult ai de platit din buzunar...Vitaminele se platesc, analizele se platesc, doar cele uzuale (care nu costa foarte mult) se compenseaza, consultatiile se platesc, la nastere platesti...
    mihaelamarius, tu ca graviduta trebuie sa beneficiezi de consultatie gratuita, legea este de partea ta in acest caz, dar avand in vedere ca in Ro se plateste cu varf si indesat absolut orice , de la pansament si seringa nu stiu cum o vei scoate la capat cu sistemul sanitar de stat

Florizamovean este bine ca ai punctat ca se plateste din urma , ptr ca sunt fffff multe persoane pagubite de acei functionari care nu iti spun ca trebuie sa platesti din urma ca sa acoperi toti anii neasigurati si atunci poti avea surpriza ca tu sa platesti o mica suma la CAS ptr o perioada de 6 luni sau 1 an si apoi vine surpriza , o factura uriasa in care te obliga sa platesti din urma chiar daca tu practic nu ai beneficiat pana atunci de serviciile sistemului sanitar... (sunt patita)

Membru inregistrat la
    23.07.2011
    Postari in forum
    484
    ok nasterea in sine se considera o urgenta si nu se plateste dar zilele de spitalizare tot urgenta se considera?daca stai 3-5 zile in spital de unde le platesti?de unde isi trage banii spitalul?nu cred ca doctorita care face garzi in spital m-ar pune sa scot o astfel de adeverinta daca nu asa avea nevoie de ea,sau cum e?nasti si a doua zi te trimite acasa?si daca doamne fereste nu poti sa nasti natural si trebuie facuta cezariana de urgenta?a doua zi te trimite acasa?sau vii de acasa cu vre-o 1500 de lei pt vreo 5 zile de spitalizare?

Membru inregistrat la
    16.04.2011
    Postari in forum
    15
    mie medicul de familie mi'a zis ca voi plati pe vreo 3 luni acolo la casa de asigurari...dar nu mi'a zis cam ce suma...

Floricica Senior cami29's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    3.920
    Citat Postat de mihaelamarius Vezi mesajul
    mie medicul de familie mi'a zis ca voi plati pe vreo 3 luni acolo la casa de asigurari...dar nu mi'a zis cam ce suma...
    pfuuu exact asta nu trebuie sa faci, sau poti daca vrei ca apoi dupa cateva luni sa-ti vina acasa o factura in care te obliga sa platesti asigurarea medicala din urma , pe 1 an 2 sau 3 depinde cati ani ai neacoperiti
    eu in anul 2004 am platit pe 6 luni la CAS (ptr ca asa a zic medicul si am luat-o de buna)apoi dupa cateva luni mi-a venit surpriza ,aveam 2 ani din urma neplatiti iar functionarii de la CAS ¨au omis¨acest aspect

siminaa
    Guest
    fereasca Dumnezeu .... pe aer nu se ia bani ?? poate vor sa ia bani si pe aerul pe care il respiram ...e strigator la cer ca sa se ceara bani unei gravide !!!! cand analizele si ecografiile si nasterea in spital la stat ar trebui sa le plateasca statul !!!!! sa le fie rusine !!! rusine """""""

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari