Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Forma burticii si sexul copilului

Se spune ca in functie de forma burticii poti afla daca in burtica se ascunde baietel sau fetita. Se pare ca aceasta "metoda" de determinare a sexului copilului era folosita pe vremea cand nu exista posibilitatea de a face ecografie pentru a afla daca urma sa ai baiatel sau fetita.

Asadar, se spune ca daca forma burticii este rotunda si viitoarea mamica ia mult in greutate atunci va avea fetita, iar daca burtica este tuguiata si ia mai putine kg in greutate atunci in burtica se ascunde un baiatel.

Pe de alta parte, forma burticii depinde mult si de constitutia viitoarei mamici, de cat este de mare bebe si mai ales de ce pozitie are bebe in burtica.

La mine s-a cam potrivit cu forma burticii, am avut o burtica tuguiata si joasa si am facut o minunatie de baietel

La voi cum a fost? Sau cum este burtica? Se potriveste ce spune ecograful cu ce spun traditiile?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa este .eu am avut burtica rotunda si am luat si mult in sarcina si am nascut o fetita .cand am ramas insarcinata aveam 58 kg si ajunsesem la 89 .nici nu ma mai puteam ridica din pat .si pot sa spun sincer ca nu mancam deloc exagerat dar cred ca de la vitamine luam materna ca asa imi spusese dr ginecolog. dar am dat f repede jos am nascut cu gezariana si mi-a fost putin cam greu si am avut si fetita f rea chear si acum la 1 an lafel patesc cu nopti nedormite. de pe la 7 luni de la nastere ajunsesem la kg dinaintea sarcinii acum achear mai putin 55 kg.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Eu am si baiat si fetita, iar burta mi-a fost exact la fel in ambele sarcini - mai degraba tuguiata decat lata si foarte sus pozitionata, spre sfarsit parca ma durea si sternul. Deci nu cred ca forma burtii depinde de sexul copilului.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    La mine nu s-a potrivit, toata lumea zicea ca o sa am baiat dupa forma burtici si dupa nu stiu ce test cu sarea prin cap...aberati de babe...depinde de bazinul femei, eu am bazinul mai mic si normal ca burta era mai tuguiata....aveam o colega care pana nu a vazut/o pe Sara nu credea ca fac fata!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari