Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nina26's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    14

Dublu/triplu test..pro sau contra?

Buna.Ce parere aveti despre dublu / triplu test? Nu caut un raspuns medical ,ma refer daca v-ati simtit mai linistite sau mai stresate dupa ce l-ati facut?Stiu ca dublu are o specificitate de 70-80% iar triplu 60% tocmai de aceea voi cand v-ati hotarat sa il faceti v-ati gandit ca s-ar putea sa dea un rezultat fals si daca da ce v-a determinat sa il faceti totusi? Am 25 ani si nu am antecedente heredo-colaterale de boli genetice.Sunt insarcinata in 11 sapt si 4 zile si nu putem sa ne hotaram daca sa il facem sau nu..multumesc frumos!

princess
    Guest
    Eu nu le-am facut pentru ca oricum nu as fi renuntat la sarcina indiferent de rezultat si m-as fi stresat aiurea. Plus ca medicul meu mi-a spus ca ecografia e mai relevanta decat statistica si de fiecare data la eco se uita foarte atent si a vazut bine ca totul a fost ok.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Acelasi lucru pot sa ti-l spun si eu,nu am facut dublu test si nu l-as fi facut nici pe triplu test,deoarece,indiferent de rezultat,nu as fi renuntat la copil.Aceste teste se bazeaza mai mult pe statistica,chiar daca s-ar depista vreo anomalie,de cele mai multe ori nu se poate remedia nimic in timpul sarcinii si ar trebui sa alegi daca sa pastrezi sarcina sau nu.Este numai decizia ta.La fel de nehotarata eram si eu la momentul respectiv si am citit cateva cazuri in care rezultatele au fost eronate,iar copiii s-au nascut normali.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    eu le-am facut pe ambele pentru ca, oricat de mult mi-as fi dorit un copil, nu am vrut sa aduc pe lume un copil cu probleme; si asta nu pentru faptul ca m-as fi chinuit eu, ci pentru ca m-am gandit tot timpul ce s-ar fi intamplat cu bietul copil dupa ce nu as fi mai fost eu.Daca rezultatele la cele 2 teste nu ar fi fost ok, as fi mers desigur mai departe cu investigatii suplimentare.
    Tu esti tanara, e foarte adevarat ca nu ai avea motive de ingrijorarea, dar eu am vazut multe mamici tinere cu copii cu sindrom down sau alte probleme grave.

Floricica Nou Venita Urlatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2013
    Postari in forum
    28
    Eu mi-am facut doar dublu test-ul. Pentru ca rezultatul a fost f bun, nu mi s-a mai recomandat si triplu. Doctorita mea il recomanda indiferent de varsta (la mine era si mai si ca am 39 de ani).

Daca rezultatul ar fi iesit prost, as fi facut amniocenteza. Daca acolo s-ar fi confirmat sindromul Down sau alta malformatie grava, as fi renuntat la sarcina.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Ce pot sa-ti spun este ca, statistic vorbind, majoritatea copiilor cu SD provin din mame sub 35 de ani, pt. ca aceasta plaja de varsta este neacoperita de testarile specifice.

Si inca un aspect...dublu si triplu test nu au valoare de diagnostic, ci doar valoare statistica. Nu am cunostinta ce procent dintre testele efectuate si care au avut rezultat pozitiv pt. sindrom au fost confirmate la nastere.

Eu le-am facut si am avut indicatie de amniocenteza dupa ce au iesit rezultatele, dar am refuzat-o. Am hotarat sa astept eco morfofetala si daca intr-adevar acolo se ridicau semne de intrebare...hotaram ce sa fac, sau nu....

Daca ar fi sa mai am un copil, as face amnio, fara doar si poate. Si daca as fi fost sub 35 de ani si tot as face-o, dat fiind ca si la ecografie au fost semnalate in ultima vreme erori grave. Iar in lumea in care traim sansele la o viata buna sunt din ce in ce mai greu de gasit...si cu atat mai putin in cazul copiilor speciali.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Asa cum am mai spus si la alt topic, s-a creat o adevarata industrie de tocat banii gravidelor! Analize peste analize, facute la clinici recomandate de medic, fireste, la preturi exorbitante...Nu am facut nici dublu test, nici triplu! Am facut ecografii simple si una de morfologia fetala si analizele de sange uzuale, si e foarte importanta cultura de col.
    Am vazut copii cu sindrom Down ai caror mame si-au facut TOATE analizele (iesite perfect!!!), asa ca nu stiu ce relevanta au aceste teste foarte scumpe! Am cunsocut si mame care, in urma acestor minunate teste, au aflat ca vor naste copii cu probleme, au dus sarcina pana la capat, cu sufletul indoit...si au nascut copii perfect sanatosi!

Floricica Nou Venita Ancuta.rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.09.2013
    Postari in forum
    5
    Nu am facut nici dublu nici triplu si nici morfologica la nici una din cele doua sarcini ale mele,asta in primul rand ca nu as fi renuntat la sarcina orice ar fi fost,consider ca daca iti e dat sa ai un copil cu probleme poti sa te stresezi cu toate analizele posibile,eventual sa mai faci si vreo doua intreruperi de sarcina si dupa,Doamne fereste faci un vaccin aiurea la6luni si copilul tau se transforma intr-o leguma.Apoi am o prietena care la morfologica a fost sfatuita de doctor sa renunte la sarcina pentru ca,chipurile creierul copilului ei era practic inexistent si SURPRIZA..COPILUL ERA SANATOS TUN!!

Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    14
    Multumesc pt pareri...tot ce ati spus mi-a trecut si mie prin gand tocmai de aceea mi-e greu sa ma decid. Daca ma hotarasc sa le fac o sa revin si cu rezultatul:) O zi frumoasa!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Nina, ca sa inteleg: tu vrei sa eviti un stres inutil pentru tine? Sau cum?
    Ti se pare stresanta perioada de asteptare a rezultatelor? Care ar fi stresul?
    Chiar nu inteleg...
    Pentru mine a fost un pic traumatizanta perioada (care nu a durat decat vreo 2 zile) de la primirea rezultatelor si pana la interpretarea lor de catre medicul meu obstetrician; ma refer la prima sarcina, cand translucenta nucala era, dupa parerea mea, usor mai mare. Pana la urma m-a linistit medicul, pe buna dreptate.
    In rest, nu inteleg ce poate fi atat de grav...

Eu sunt clar PRO oricarui test, oricarei analiza, oricarei ecografii. Nu uitati ca in viata nu este totul alb sau negru. Pastrez o sarcina indiferent de sanatatea fatului sau fac avort provocat daca sufera de vreo afectiune. NU! mai exista si situatii de mijloc, care va pot parea de domeniul sf-ului, si anume cand un fat are o afectiune asupra careia se poate interveni intrauterin, dar asta doar in cazul in care sarcina e monitorizata cu consecventa.

Pe mine stresul nu ma sperie. Pana la urma, cine a spus ca a fi mama unui copil perfect sanatos, te fereste de stresuri?!! Alaltaieri am iesit in oras si pret de 1 minut am pierdut-o pe Irini din campul meu vizual. Stiam ca e in zona si ca nu e in pericol (eram intr-o zona sigura) dar m-am stresat enorm la gandul ca ea se poate simti pierduta si ca din cauza asta poate intra in panica, iar din cauza panicii sa o rupa la sanatoasa si chiar sa se piarda. 1 minut in care am simtit ca imi fuge pamantul se sub picioare... Ca sa nu mai zic ce alte griji implica statutul de mamica. Asa ca stresul pentru triplu test sau morfologica e o gluma.
    De asemenea, nici partea financiara nu ma face sa renunt la idee. Cine spune ca un copil e "ieftin"???! Sa ingrijesti, sa cresti un copil, nu se face gratis. Poate doar daca traiesti intr-un sat uitat de lume si daca toti satenii se implica in cresterea copilului. Altfel, totul costa! Scutece, hainute, biberoane, lapte (daca nu alaptezi), jucarii, carti, rechizite, pretentii s.a.m.d. pe care le platesti toata viata, sau cel putin pana cand copilul se poate intretine singur. Deci a te crampona (pentru cine o face de dragul impotrivirii chiar daca dispune de bani) pentru cateva sute de lei (sau cat or costa analizele din perioada sarcinii) mi se pare putin ilar.

Membru inregistrat la
    03.07.2013
    Postari in forum
    14
    Deci...nu m-am facut inteleasa:) In primul rand nu se pune problema de bani sau ca sunt impotriva analizelor...apropo sunt medic deci sunt total de acord cu toate analizele DAR nu sunt mama,sunt la prima sarcina si intrebam din punct de vedere al "mamei" daca dupa aceste teste va simtiti mai linistite avand in vedere ca specificitatea lor nu este foarte mare si poate da si rezultate false..adica poate arata o problema si la nastere sa vezi ca pruncul tau e perfect sanatos,apoi in muuuuulte orase testele nu se fac bine : ginecologul care de altfel mi-e si coleg mi-a recomandat 2 orase in care se pot face: Cluj - Bucuresti. Mi-a zis clar ori le faci acolo ori n-are sens sa le faci (nu am specializare de obs.-gine ) tocmai de aceea cer sfatul colegilor si am incredere in ei. Deci nelamurirea mea era de ce ati ales sa le faceti stiind ca valoarea lor e indoielnica, mai ales daca ecografic e totul 100% normal?Deci stresul la care ma refer nu e cel de cateva zile de asteptare a analizelor ci cel de 6-7 luni in care astepti sa se nasca un copil cu un anumit handicap si la final sa vezi ca totul e absolut normal.Se intampla mai des decat credeti.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari