Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421

Dimensiunea normala a colului in sarcina.

Fetelor, aveti idee care este dimensiunea normala a colului in sarcina? Am tot citit pe net, insa sunt foarte multe opinii contradictorii. Din ce am inteles, de la 3 mm in sus ar fi normal.
    Mie, la eco de 19 sapt mi s-a zis ca lungimea colului este de 31,2 mm, fiind inchis. Nu mi s-a zis cum ca ar fi scurt.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Fetelor, aveti idee care este dimensiunea normala a colului in sarcina? Am tot citit pe net, insa sunt foarte multe opinii contradictorii. Din ce am inteles, de la 3 mm in sus ar fi normal.
    Mie, la eco de 19 sapt mi s-a zis ca lungimea colului este de 31,2 mm, fiind inchis. Nu mi s-a zis cum ca ar fi scurt.
    Buna! Dimensiunea normala a colului este cuprinsa intre 3-5 mm. In timpul sarcinii dimensiunea se modifica pe masura ce se bebelusul creste...Important este sa fie inchis. Cunosc cazuri de gravidute carora li s- a recomandat repaos la pat atunci cand dimensiunea colului avea valoarea de 27mm! Cand am ramas insarcinata, colul meu avea dimensiunea de 38,9mm, ajungand in saptamana 27 undeva la 30. Atunci dr mi-a recomandat repaos..

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    daca nu ti-a atras atentia asupra lui ca ar fi in neregula inseamna ca e ok, insasi faptul ca e inchis e un semn foarte bun. Eu desi am sarcina cu risc de avort spontan si nastere prematura, la morfo-fetala la 24 sapt aveam colul de 3,8 cm inchis si totusi am recomandare de repaos la pat. Depinde de fiecare sarcina in parte, cel mai bun raspuns ti-l poate da ginecologul care iti supravegheaza sarcina pentru ca fiecare femeie este unica in ceea ce priveste o sarcina.

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Buna, Adela, de la 3 cm in sus este normal colul in sarcina (este o mica greseala in postarea ta, cand ai scris 3 mm). Totusi, eu am avut si 2.4 cm in luna a 5-a si nu am avut nici o indicatie de repaus la pat, totul a fost normal pana acum. Acum, colul mi s-a marit la 4.2 cm si este ok! Dupa cum spunea si je_ramy, fiecare femeie este unica in sarcina pentru ca riscul de avort spontan nu este dat numai de col! Sanatate si numai bine iti doresc! :)

Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de flavia69 Vezi mesajul
    Buna, Adela, de la 3 cm in sus este normal colul in sarcina (este o mica greseala in postarea ta, cand ai scris 3 mm). Totusi, eu am avut si 2.4 cm in luna a 5-a si nu am avut nici o indicatie de repaus la pat, totul a fost normal pana acum. Acum, colul mi s-a marit la 4.2 cm si este ok! Dupa cum spunea si je_ramy, fiecare femeie este unica in sarcina pentru ca riscul de avort spontan nu este dat numai de col! Sanatate si numai bine iti doresc! :)
    Buna! Scuze, am scris din greseala mm in loc de cm. Deci, inteleg ca tie ti s-a lungit colul de la 2,4 cm la 4,2 cm, fara repaus, continuand cu programul tau normal?
    Mersi si sanatate multa si tie!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Eu am avut colul de 3.9 pana in saptamana 26, cand din pricina efortului s-a scurtat putin, ajungand la 3.4...si desi scaderea nu a fost semnificativa, am avut 3 zile contractii...Mi s-a recomandat repaos total cateva zile si tratament cu No-spa, Scobutil si Ginipral...Am intrebat-o pe doctoressa daca exista posibilitatea ca acesta sa-si revina si ea mi-a explicat ca colul este o componenta elastica, isi schimba permanent dimensiunea in functie de numerosi factori...este posibil sa se lungeasca sau sa se scurteze, important este sa ramana inchis...Oricum spre sf. sarcinii el se scurteaza, iar dupa intoarcerea copilului cu capul in jos exista riscul pt. mamicile cu probleme, ca, capusorul lui bebe sa preseze in col si sa-l forteze sa se deschida...Mie de asta mi s-a spus sa evit sa stau prea mult pe scaun...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari