Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Diana10B's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2012
    Postari in forum
    1

Depresie prenatala-cum tratez?

Buna, mamicilor! Si eu am un bebe mic in burtica si abia astept sa il aduc pe lume, dar cred ca am intrat intr-o stare de depresie. Nu stiu cum voi reactiona, cat de buna voi fi ca mama, cum il voi educa, cum ma voi purta cu ea, daca voi putea sa ma trezesc din 2 in 2 ore sa ii dau sa manance...Abia daca mai am chef sa mananc...ma simt foarte prost, mai ales cand il vad pe sotul meu foarte incantat...Ce pot sa fac sa scap mai repede de asta? Ajutati-ma, va rog, cele care ati mai trecut prin asta!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Diana,ceea ce simti este foarte normal mai ales daca esti mai tinerica,panica si stresul pe care le resimti sunt absolut firesti dar te asigur ca imediat ce iti vei tine in brate copilasul,toate acestea vor disparea.Apoi vei vedea cata putere,rabdare,calm si stabilitatea emotionala iti ofera copilasul tau.Totul va fi foarte bine,incearca sa te linistesti si nu te mai agita fara rost,acum ar trebuii sa i pregatesti camera,hainutele,sa colinzi magainele cu cele necesare copilasului si sa te odihnesti foarte mult...deoarece primele saptamani vei fi destul de obosita,pana trec colicii bebelului,iti doresc nastere usoara si bucurate impreuna cu sotul tau de minunea care creste in burtica ta.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Diana, toate gandurile si nelinistile pe care le ai tu acum, cred ca sunt firesti pentru orice viitoare mamica aflata inaintea primei nasteri.
    Si eu am fost la fel de ingrijorata inainte de a o naste pe Irini. Imi era teama ca imi va fi imposibil sa ma trezesc pentru a o hrani, ca imi va fi imposibil sa stau treaza toata ziua (dupa o noapte nedormita), ca nu voi sti sa ii fac baie, sa o hranesc, sa... sa ... sa.
    In momentul in care se intampla minunea nasterii, vei vedea ca totul se schimba. Cand vei fi acasa cu bebelusul, te vei descurca fara nicio problema. Poate vei mai stangace in primele zile, dar nu e nicio problema.
    Chiar daca vei avea nopti nedormite, iti vei gasi resurse interioare si vei rezista vitejeste, in fiecare zi, de parca ai fi dormit toata noaptea... Apoi, incet incet vei invata sa te descurci cu toate.

Eu, din cauza stresului si a neincrederii pe care o aveam in instinctul matern, nu am putut sa ma bucur deloc pe perioada sarcinii. De fiecare daca cand aveam o licarire de entuziasm pt ca voi deveni mama, imediat imi pierea elanul la gandul ca nu voi putea face fata solicitarilor micutei. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca imi doream ca sarcina sa se prelungeasca la nesfarsit (desi in adancul sufletului eram fff bucuroasa ca voi deveni mamica- dar reusem sa imi ingrop bucuria sub un morman de griji)
    Acum, sunt insarcinata din nou, si nu mai am deloc rabdare pana la nastere. Stiu ce ma asteapta, stiu ca ma voi descurca (nu din cauza ca am experienta cu un copil, ci din cauza ca stiu ce ma asteapta si ca nu e asa tragic cum ne imaginam inainte de a naste pt prima oara) si ca voi face fata.

Abia astept sa nasc, abia astept sa am iar in casa un bebe mic si, Diana, crede-ma ca nu ai niciun motiv ca tu sa nu simti acelasi lucru. E pacat ca acum sa iti petreci timpul facandu-ti astfel de griji (care, pana la urma, sunt firesti). Dupa ce vei naste si va creste putin bebelusa, imi vei da dreptate.

Cand vei naste?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu nu iti zic decat sa te ingrijesti cum stii mai bine si sa profiti de timpul ramas sa il petreci cu sotul.e bine ca totusi constientizezi.eu pana nu am iesit din maternitate nu am realizat.eu eram inca in faza tot ce zboara se mananca.aveam 20 de ani si nici cea mai vaga idee de a schimba macar un pampers.mam trezit pe parcurs ajungand sa ma ocup singura,restul fiind la munka.asa ca profita,bucura-te,ca apoi cu greu iti mai faci timp pt tine dar apoi si pt altii.prioritatea va fii copilasul.nu ai cum sa fii o mama rea,si nici nepasatoare odata ce iti faci griji daca si cum vei fii,deci deja esti o mama buna.ai sa vezi ca orice greutate va fii rasplatita de pitic chiar din primele zile.te va rasplati prin zambete si gesturi

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    eu nu iti zic decat sa te ingrijesti cum stii mai bine si sa profiti de timpul ramas sa il petreci cu sotul.e bine ca totusi constientizezi.eu pana nu am iesit din maternitate nu am realizat.eu eram inca in faza tot ce zboara se mananca.aveam 20 de ani si nici cea mai vaga idee de a schimba macar un pampers.mam trezit pe parcurs ajungand sa ma ocup singura,restul fiind la munka.asa ca profita,bucura-te,ca apoi cu greu iti mai faci timp pt tine dar apoi si pt altii.prioritatea va fii copilasul.nu ai cum sa fii o mama rea,si nici nepasatoare odata ce iti faci griji daca si cum vei fii,deci deja esti o mama buna.ai sa vezi ca orice greutate va fii rasplatita de pitic chiar din primele zile.te va rasplati prin zambete si gesturi
    E adevarat ca timpul liber va fi mult mai scurt decat inainte de nastere,dar nici nu trebuie speriata o viitoare mamica cu asa ceva,mai ales cand ea deja isi face probleme ca nu se va descurca.Exista un timp pentru toate si toate la timpul lor.Nici una dintre noi nu a fost experta la prima nastere,dar nici nu a fost un capat de tara.Dupa cateva zile oricine isi poate intra in ritm,unul propriu,adaptat nevoilor nou nascutului si celor apropiati.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu mami.din contra iam zis ca se va descurca.nu vreau sa demoralizez pe nimeni.iam spus doar sa aiba grija de sanatatea ei si sa profite de timpul liber ramas,sa se bucure de sarcina.categoric ca imediat dupa nastere isi va relua activitatile,ca unui nou nascut nu prea ai ce sa ii faci,ca papa si doarme,si o baita cu masaj seara.kiar e bine sa isi faca alte activitati pentru a nu intra in aceea depresie dupa nastere.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Diana10B Vezi mesajul
    Buna, mamicilor! Si eu am un bebe mic in burtica si abia astept sa il aduc pe lume, dar cred ca am intrat intr-o stare de depresie. Nu stiu cum voi reactiona, cat de buna voi fi ca mama, cum il voi educa, cum ma voi purta cu ea, daca voi putea sa ma trezesc din 2 in 2 ore sa ii dau sa manance...Abia daca mai am chef sa mananc...ma simt foarte prost, mai ales cand il vad pe sotul meu foarte incantat...Ce pot sa fac sa scap mai repede de asta? Ajutati-ma, va rog, cele care ati mai trecut prin asta!
    Buna Diana! Si eu am trecut prin astfel de momente inainte de nastere. Cred ca e normal ca orice mama responsabila sa isi faca griji, insa vei vedea ca atunci cand iti vei tine in brate copilul totul se va schimba. Nu te vei mai gandi la aceste aspecte si vei sti ce sa faci absolut in orice situatie. Eu nu credeam in acest instinct inainte sa am fetita. Insa exista ceva in mame care actioneaza peste toate si care te face sa te simti implinita. Te vei descurca, ai incredere in tine! Eu am fost absolut singura, nu am pe nimeni aici, sotul lucra cate 14 ore pe zi, cand venea era mort de oboseala, parintii si fratii mei sunt in tara... Si a fost super. Din toate punctele de vedere, chiar daca la inceput eram un pic speriata. Nu exista un tratament pentru ceea ce simti. Trebuie sa gasesti in tine puterea de a depasi momentul si o vei gasi cand vei lasa la o parte gandurile negre si te vei bcura de ceea ce urmeaza sa ti se intample. Gandeste-te doar la cata dragoste va fi in sufletul tau, cata iubire vei darui si vei primi neconditionat, gandeste-te ca pentru fiinta aceea mica tu vei fi intregul univers... Asa-i ca ai zambit, macar un pic?

mada_lyna
    Guest
    eu am suferit de depresit post natala. crede-ma! Trece!!!! vei vedea ce stupid ti se va parea dupa ceva timp..... te vei gandi: cum naiba sa fiu depresiva cand am asa o minunatie in brate???

mada_lyna
    Guest
    ca sa nu mai zic ca eu am incercat sa ascund ca pling ca toanta dupa ce pleaca sotul la munca. s-a cam prins mama si l-a sunat pe tati sa=-i spuna si el a ramas pafff! am reusit sa ascund asta cateva zile. nu e deloc indicat! deci, nu face ca mine!!! spune cuiva, destainuie-te! cere ajutor! vei trece muuuuult mai usor.

Floricica Debutanta iuliatudor27's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2011
    Postari in forum
    979
    Putere mamico!!!

Iti vine pe lume o fiinta minunata care te saluta acum zi de zi din burtica de acolo!!

Nimeni nu poate sa zica faptul ca e usor...dar o sa vezi ca Dumnezeu te intareste!!Plus ca nu ai de unde sa stii cum o sa fie bebe...mie de la 3 luni mi-a dormit de la 9 seara la 6 dimineata...doar acum in vara mi se mai trezea o data pe noapte probabil fiiinda era mai cald dar deja am revenit la program.

Roaga-te sa ai laptic sa il alaptezi usor...stimuleaza mameloanele...eu ma trezeam noaptea sa ma mulg si inca o data sa ii dau sa pape..dar oricum nu din 2 in 2 ore...asa ca nu te speria degeaba!!!

O sa vezi ca e minunat sa il ai...sa il vezi cum iti zambeste cum intinde manutele catre tine...o sa fie bine!!

Sarcina usoara si nastere si mai usoara!

Floricica Nou Venita DanaBadan's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2012
    Postari in forum
    6
    si eu trec printr-o perioada urata si deprimanta...ar trebui sa radiez de fericire ca dzeu mi-a ascultat rugile si am ramas asa rpd insarcinata. dar odata cu ea m-au napadit si grjile...faptul ca mama nu mai este si nu are cine sa ma ajute ma omoara...stiu ca or a fie multi care or sa imi dea sfaturi dar nu e acelas lucru cu o mana de ajutor mai ales in prima luna...faptul ca sotul meu a plecat si se inttoarce abea peste 8 luni a fost o alta lovitura...o sa isi vada copilul dupa 2 luni de la nastere...sper sa ma .descurc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari