Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cursurile de puericultura. Ce invatata taticii!

Cursurile de puericultura sunt foarte importante pentru viitori parinti, atat pentru gravidute cat si pentru taticii in devenire. Pe langa atestatul pe care il obtin si in baza caruia beneficiaza de la stat de inca 10 zile lucratoare de concediu pentru bebelusul nou-nascut, la aceste cursuri taticii invata o multime de lucruri grozave.

Impreuna cu gravidutele, viitorii tatici invata cum sa iti tina corect bebelusul, cum sa schimbe un scutec, cum sa ii faca baita bebelusului nou-nascut, invata despre colicile bebelusului si cum sa ii usureze durerile, despre cum sa linisteasca bebelusul agitat, cum sa ajute mamica in timpul alaptarii, diferentele dintre regurgitatii si varsaruri.

ADY_ELA
    Guest
    Te rog spune-mi cand si unde se face acest curs pentru tatici.
    Multumesc mult.

Floricica Nou Venita tutuku8's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.06.2009
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Te rog spune-mi cand si unde se face acest curs pentru tatici.
    Multumesc mult.

Centrul 9 luni e un loc unde se face un astfel de curs. Este tinut de catre 2 medici. Dureaza 8 ore.
    Centrul 9 luni - cursuri lamaze, puericultura, gimnastica gravide, gimnastica, masaj bebelus, curs alaptare, nastere cezariana

ADY_ELA
    Guest
    Citat Postat de tutuku8 Vezi mesajul
    Centrul 9 luni e un loc unde se face un astfel de curs. Este tinut de catre 2 medici. Dureaza 8 ore.
    Centrul 9 luni - cursuri lamaze, puericultura, gimnastica gravide, gimnastica, masaj bebelus, curs alaptare, nastere cezariana
    Presupun ca acest curs se tine in Bucuresti, iar eu sunt din Ploiesti.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Din cate stiu eu, exista si maternitati locale care au psiholog specilialist ce poate preda astfel de cursuri, iar daca tatal are adeverinta ca a absolvit cursurile, am impresia ca i se mai adauga niste zile de concediu la cele pe care le primeste deja de la stat cu prilejul nasterii bebelusului. Asa a fost in cazul nostru- in Piatra Neamt exista asa ceva.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Poti intreba si medicul de familie.Eu am vazut pe lista lor trecut si curs de puericultura in jur de 165 de lei,dar nu stiu daca toti medici de familie fac.
    Eventual cauta unde se fac cursuri pt gravide,gimnastica,lamaze sau altele poate te pot indruma ei sau chiar au ei cursuri.
    Bafta

Floricica Nou Venita atysa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2011
    Postari in forum
    1
    ady_ela@ si noi suntem din Ploiesti si am facut cursul de puericultura la Centrul 9 luni. au un program care ne-a permis sa mergem la Bucuresti sa-l facem. am fost 2 duminici la rand de la 10- 14. am fost f multumiti de curs. oamenii foarte amabili, ne ziceau ca avand in vedere ca nu suntem din Bucuresti ne pot face un program accesibil si pentru noi. foarte intelegatori si deschisi. recomand acest centru.

Floricica Nou Venita meli&dari's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2009
    Postari in forum
    134
    buna,
    intrebarea mea e daca taticii pot beneficia si la al 2-lea copil de aceaste 10 zile de la stat ?
    multumesc pt un raspuns.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Nu, din cate am inteles eu se acorda o singura data. Am fi incercat si noi a doua oara, dar nu mai merge...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari