Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cumparaturi pentru bebe inainte de nastere?

O superstitie veche spune ca nu este bine sa faci cumparaturi pentru bebe inainte de venirea lui pe lume, ca aduce ghinion si tot felul de necazuri.

Noi nu am tinut cont de treaba asta, chiar mi s-a parut exagerata, sa astept pana vine Edi pe lume si apoi sa ma apuc sa ii cumpar carut, patut si toate cele necesare pentru el. Mi se parea ceva fantastic, ca abia ce am nascut sa ne apucam sa cautam cele necesare pentru bebe, si in plus mai era si ajunul Craciunului sau anul nou dupa DPN.

Asa ca am cumparat de prin luna a 7-a de sarcina cele necesare pentru Edi, i-am pregatit hainutele cu 2 saptamani inainte sa nasc iar patutul l-am instalat in seara de dinainte de a merge la maternitate.

Voi ati facut cumparaturile pentru bebe inainte de nastere?

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    sigur ca am facut cumparaturile..... in primul rand hainutze (cateva), scoica pt masina(aici bebe are locul lui, altfel amenda...), carut, patut pt bebelusi, cadita, prosopele... Mentionez ca am inceput cumparaturile de prin luna a 6-a pt ca produsele pt bebelusi sunt destul de scumpe, astfel am cumparat in fiecare luna cate ceva fara sa ma aglomerez cu banii.... mai usor am dat bani asa pe bucatele decat daca ar fi trebuit sa scot o data 1000 euro din buzunar. Mai sunt cazuri in care se intampla ca toata sarcina la eco sa iti spuna ca e baietel(sau fetita ) si la nastere sa fie tocmai invers...si atunci e cam greu daca te ambalezi si cumperi toate lucrurile doar roz sau doar albastre, de aceea ce am cumparat pana acum (ma refer la scoica de masina, carut, patut, paturici) sunt uni sex, desi stiu sigur ca e baietel. oricum lucrurile bebelusului le voi folosi si pt bebe nr 2 si daca e fetita nu trebe sa fie stingherita de culori hi hi hi

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    daaa, dupa ce am aflat sexul i-am cumparat hainute .nu mai aveam deloc rabdare .dupa ce le cumparam ma uitam in fiecare zi la ele si mi-o imaginam imbracata. mi-am dorit enorm de mult o fetita sa o port in rochite. sotul si acum imi zice (tu ce crezi ca e papusa ta?) pai cand iesim afara o imbrac si o dezbrac pana gasim ceva potrivit.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Irinuk si noi am cumparat carutul, patutul sa fie unisex plus ca eu am alergie la culoarea albastra!! Sau roz la fetite. L-am imbracat pe Edi in toate culorile posibile (mai putin roz ) si chiar am avut supriza sa aud o remarca de genul " aaaaa e baiatel?! Am crezut ca e fetita ca e imbrcat in rosu"

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    si ce daca e baietelul imbracat in rosu?!?....si eu am cumparat hainutze rosii pt bebe....albastrul imi place la nebunie....dar roz nu suport sub nici o forma si nici un ton ....nic daca ar fi fost fetita tot nu as fi cumparat nik roz... hihihi

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    si noi de prin luna a7a am inceput cu cumparaturile ,prima data am luat caruciorul,apoi hainute si tot asa am continuat pina la venirea bebelui..cind mergeam intr-un magazin si vedeam ceva hainute de bebe cumparam

oanachampion
    Guest
    Prin luna a 7-a ne-am apucat sa cumparam... Si am cumparat absolut tot ce era necesar pt primele 3 luni in vreo 3 ture de magazine...
    Gabi, si eu ii imbrac pe ai mei in rosu si le sta minunat! Nu mi se pare ca rosul ar fi o culoare rezervata fetitelor, cum e rozul... Mi se pare cam aiurea sa le luam doar chestii bleu sau albastre... ai mei au si haine khaki/verde/galben/portocaliu/rosu/negru/bleumarin/gri/turcoaz etc...

Floricica Debutanta norocel's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2010
    Postari in forum
    1.025
    Noi suntem mici insa pe la 7 saptamani nu m-am putut rabda si am cumparat destul de multe hainute,desi nu stim inca ce vom avea.Am cumparat mai multe seturi de body,salopete,jeans,reiati,pulevere,costumase,sosete,botosei,tot ce mi-a picat la mana.De cand am aflat ca sunt insarcinata ma tot uit dupa carucioare si sunt disperata dupa mobilier nu am idee de unde as putea lua ceva frumos.

Floricica Nou Venita philadelphia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2009
    Postari in forum
    258
    Salut, in cautare de burtici de toamna am gasit topicul cu cumpărăturile. Este foarte interesant pentru că și eu îmi făceam probleme că aș fi început prea devreme cu pregătirile. Sunt două păreri aici și tind să o adopt pe cea practică. Cei care spun că, din superstiție, nu cumpără nimic în avans și cei care din dorința de a avea totul pregătit când vin acasă de la spital, să nu umble brambura după tot ce e necesar. Așa că am adoptat și eu a doua varianta, nu că n-aș fi superstitioasa.
    Și eu sunt în căutare de mobilier, un dulap înalt, colorat și vesel, pentru că hăinuțele și tot necesarul copilului nu mai intră în zona noastră oricât am vrea. Am fost și la Baby expo de unde am colectat un pliant, poate îți folosește și ție: Home • bebe design - pătuĹŁ bebe, eu încă mă mai gândesc. Arată drăguț. O altă variantă ar fi Ikea...Tu ai vreo idee?

pregnancy calendar

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Si noi am cumparat lucrurile dinainte sa se nasca. Carut, patut, scaun de masina, normal ca le-am luat inainte, nu era sa ies din maternitate si sa caut pat pentru bebe, sau sa umblu cu ea in brate prin magazine sa ii aleg un carut. La hainute am asteptat sa aflam sexul totusi. Acum pentru Sofia am cumparat doar carutul si un patut nou, paturi, prosoape, body-uri, si cateva hainute. Si normal alte chestii indispensabile gen pampersi, servetele umede, si altele de la farmacie.
    Chestia asta cu supersitiile eu n-o s-o inteleg niciodata, parca iti atragi singura raul asupra ta gandind negativ.

Floricica Debutanta norocel's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2010
    Postari in forum
    1.025
    Am fost eu la ikea insa in germania,dar banui ca este aceeasi colectie 2011 peste tot si mie nu mi-a placut nimic.M-am oprit la SCS Wiena si am gasit acolo un mag mai mare de copii unde aveau si mobila destul de draguta insa putine modele si toate erau vandute,aveau insa si cataloage de prezentare,si ca o romanca disperata am furat un catalog rusine sa-mi fie dar m-am simtit disperata am zis ca nu plec fara model de mobila.In catalogul asta sunt foarte multe modele si ma gandeam fie am sa dau comanda direct in germa ca de acolo e firma, fie daca e avantajos sa o fac aici la comanda asta in cazul in care nu gasesc de-a gata ceva dragut pe aici.
    Firma germana care se ocupa de mobila asta poate fi gasita pe site-ul pinolino.de aceeasi mobila o mai comercializeaza si o mai puteti vedea pe
    holzwolke.de - Kinderm
    sau
    Kinderzimmer / Der Baby-Online-Shop Bellabunt.de bietet Ihnen Kinderzimmer, Babym
    Ador catalogul care il am ca imi da si dimensiuni + multe alte detalii care cred ca imi vor fi de folos daca o fac aici la comanda.
    Oricum eu sunt tare proasta ,am cosmar noaptea ma trezesc disperata ca nu o sa am unde sa-mi culc copilul.
    Appp.acum pot sa dau fuga la cump caci am aflat ca e baietel.
    Intre timp am mai achizitionat suzete,jucarioare,avem pe drum cateva comenzi,acum vreau sa fac comanda la gama philips avent(blender cu fierbator aburi,sterilizator si incalzitor )dar nu stiu daca sunt asa bune precum e reclama lor.
    Modificata de norocel; 22.09.2010 la 19:58:27.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari