Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum simti cand misca bebe?

Momentul in care simti primele miscari ale bebelusului sunt unice si sunt asteptate cu nerabdarea de toate viitoarele mamici. In general la prima sarcina, gavidutele simt primele miscari ale bebelusului incepand cu saptamana 16 de sarcina. Explicatia ar fi ca de atunci, bebe incepe sa prina forta si sa se smite mai puternic plus ca incepe sa aiba mai mult loc pentru gimnastica .

Mamicile aflate la a doua sarcina simt mai devreme primele miscari ale bebelusului si datorita faptului ca stiu deja senzatia si vor distinge mai usor miscarile bebelusului.

Cele mai multe gravodute povestesc despre primele miscari ale bebelusului ca fiind resimtite ca "fluturasi in stomac".

Eu l-am simtit pe Edi prima data (prima data cand am fost sigura ca a fost el ) la 17 saptamani de sarcina cand s-a hotarat sa traga un sut zdravan care s-a si vazut prin burtica puntin. Acum privind in urma prima data am inceput sa il simt pe la 14 saptamani insa senzaria era de bule de aer in stomac (asa cum sunt intr-un pahar cu apa minerala) si am crezut mereu ca fie sunt gaze fie stomacul care cere de mancare cand de fapt mititelul meu facea tumbe [babyroll]

Cum a fost pentru voi prima data cand l-ati simtit pe bebe? La cat l-ati simtit prima data? Au fost diferente intre prima si a doua sarcina?

valentina14
    Guest
    Noi am inceput sa miscam pe la saptesprezece saptamani, a fost ceva foarte frumos, foarte suav, mi-a dat un piciorus incet. Si imi mai dadea picioruse, dar rare, si suave, si dupa ce a crescut, a inceput sa dea din ce in ce mai dese, si mai dureroase.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Pai da, asa se intampla de obicei. La inceput, te ia cu incetul, sa apuci sa te obisnuiesti, si apoi se dezlantuie, ca sa nu mori de inima..

Floricica Nou Venita BBpiticutz's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2011
    Postari in forum
    9
    si eu la 17 sapt l-am simtit pe BB, acum il simt din ce in ce mai tare, cateodata parca mi se inconvoaie burta cu totul
    e din ce in ce mai puternic si se fac simtit cand vrea, mai ales cand nu-i convine pozitia mea

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Pe primul copil l-am simtit miscand la 13 saptamani. Ca si dezvoltare a fost mai maricel si probabil din cauza asta l-am simtit atat de devreme. Al doilea copil ma bagase in toate cele de stres si nervi si tot ce vreti.L-am simtit miscand aproape de 6 luni. Imi faceam ecografii peste ecografii ca sa ma asigur ca e viu. Medicul imi spunea ca e sanatos, ca il vede miscand, insa eu nu simteam nimic.

Floricica Nou Venita chanichani's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2011
    Postari in forum
    2
    eu sunt putin ingrijorata deoarece nu o simt miscandu-se asa tare cu toate ca am 22 de sapt. si nici nu se vede cand ma loveste. poate sunt eu paranoica dar asa simt

Floricica Nou Venita corydan25's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    29
    Buna, eu am 19 saptamani, sunt la prima sarcina si nu am simtit inca bebele, sau cel putin asa cred... ideea e ca niste senzatii ca niste gaze in stomac am avut, dar poate am confundat... sunt paranoica sau e normal asa? Sarcina evolueaza bine, saptamana viitoare ma mai duc la un control...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari