Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881

Contractii in saptamana 16 de sarcina

Buna seara burtici si mamici!
    Sunt o mamica la a doua sarcina si ma ingrijoreaza contarctiile.La prima sarcina contarctiile au aparut din saptamana 19-20 dupa ce am inceput sa simt miscarile bebelusului.Am luat Gynipral o luna apoi mi l-a oprit spunandu-mi ca n-au fost periculoase contractiile ca altfel ar fi deschis colul.
    De data aceasta nu simt miscarile bebelusului dar am contractii de multe ori pe zi chiar daca stau in pat sau in picioare,dimineata,la pranz seara...
    Am citit ca daca nu sunt dureroase n-ar fi periculoase dar tot sunt ingrijorata.
    Voi simtiti contractiile?

sadia
    Guest
    Eu nu as sta nici un minut acasa........as fugi imediat la medic. Si totusi pana acum nu ai cerut parerea unui medic?

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Din cate am citit,am inteles ca pana si aceste contractii nedureroase,numite Braxton-Hicks,daca sunt prea dese pot reprezenta un pericol.Sfatul meu este sa mergi la medic sau sa-l suni cat mai repede!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Evident, opinia doctorului primeaza in cazul tau, noi nu facem decat sa ne impartasim experientele....
    Si eu am avut problema cu contractiile...dar mai spre sapt. 24....cand din cauza efortului s-a si scurtat colul...Initial au fost dureroase....Dupa 2 sapt. de tratament cu Ginipral, Uscosin sup. si No Spa...durerile au trecut, colul si-a revenit usor usor...dar de contractii nu am mai scapat pana am nascut. Am luat No Spa pana spre finalul sarcinii si totusi burtica era ca un pietroi, nu mi se mai relaxa deloc....decat in foarte rare ocazii....Efort am continuat sa fac, pt. ca nu am avut incotro...
    Am nascut la 38 de sapt., prin cezariana - din multiple motive - si pt. ca din cauza contractiilor bebe statea in uter ca in manusa....si dr. a considerat ca deja il chinuim, nemaiavand nici lichid suficient...

Sanatate maxima!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si eu cam de pe la 25 de saptamani am inceput sa simt contractii mai serios. Cu vreo 2 saptamani inainte de nastere, am avut contractii timp de o noapte intreaga, dar nu era nastere, slava Domnului.

Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Buna ziua burtici si mamici!Va multumesc mult pt raspunsuri.Am vorbit cu doctorul si mi-a dat tratament la nevoie.Mi-a spus ca am dreptul la 10 contractii pe zi daca nu sunt mai dese de 15 min.Mi-a spus ca sunt normale ca creste uterul dar sa fiu atenta cat de des se succed si cat de multe sunt.
    In unele zile sunt mai multe in altele mai deloc iar tratament am luat doar 2 pastile pana acum.Aici nu cred ca exista No spa dar imi iau de acasa ca tot plec marti in Romania.Antispasmaticul pe care mi l-a dat se poate utiliza in sarcina numai daca este necesar si cu acordul doctorului.Sper sa fie totul ok.Luni merg la consultatie si cred ca-mi face si eco.
    Multa sanatate voua si copiilor vostrii!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari