Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice denissuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2011
    Postari in forum
    383

Contractii false

Buna seara burtici...

Nu am somn pt k ma chinuie o intrebare: cum se manifesta contractiile false? Am 28 sapt de sarcina
    Eu am 2 seri de cand mi se incordeaza foarte tare muschii de la burtica si fetita impinge cu putere, ramane ceva timp ca un "dambuletz" in burtica mea..numai ca nu este o manutza sau un piciorush ca de obicei, ci parca s'ar impinge cu totul.
    Nu ma doare nimic.. doar simt muschii cum se intind la burtica.
    Ar trebui sa ma ingrijoreze? sa consult doctorul?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu vreau sa te sperii dar si eu leam avut inainte cu o sapt sa nasc.fuguta la doctor ca sa iti opreasca contractiile,ca e cam mic bb sa iasa acum,doamne fereste.

Floricica Novice fotini24's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2011
    Postari in forum
    550
    De ceva timp mi se intareste si mie burtica ( o simt tare ca un bolovan).
    Am fost saptamana asta la ginecologul meu si nu mi-a facut nici o ecografie (((de la 21 sapt si acu am 29 sapt) Mi-a zis doar sa am grija sa nu ridic, fara sex, sa nu merg mult doar atata.... . Dupa 3 saptamani are sa imi faca ecografie...pana atunci are sa incerc sa stau mai mult in pat, sa fiu mai linistita!!!
    Sunt foarte ingrijorata ,burtica e toata ziua tare se mai relaxeaza doar cand stau in pat..Ar trebui sa imi fac griji???Sa consult alt doctor ,sa astept pana la urmatoarea ecografie?

Membru inregistrat la
    23.09.2011
    Postari in forum
    383
    Mersi de raspuns masabi dar mai rau mțai speriat. nu este nevoie sa consult doctorul.
    Fotini24, stai linistita.
    Atata timp cat nu te doare , nu sangerezi sau nu urinezi fara sa iti dai seama este ceva normal.
    M''am consultat cu 2 proaspete mamici, care imi sunt bune prietene si m''au linistit.
    Atata tip cat nu avem sintomele de maisus, totul este perfect normal.
    La urma urmei bebelusul nu poate sa stea intr''un loc pana la marele moment.

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Denissuk, dar poate ca nu sunt nici macar contractii false, este posibil ca bebelusul sa se miste si el prin burtica si atat, si normal ca atunci cand se misca, muschii reactioneaza si ei. Si eu aveam momente cand mi se umfla burta si evident ca de la intindere se intarea, dar nu era decat bebe care se mai foia putin, se mai intorcea cu spatele, mai intindea un picior.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    scuze,nu am vrut sa te sperii,tiam zis ce am patit si eu.mi se intarea burta atat.dar eu zic ca ar trebui sa informezi doctorul,ca nu trebuie sa sangerezi sau sa faci pe tine cand nasti.iar de durut nu te doare pana nu ti se rupe apa

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    400
    denissuk,

eu sunt de părere că nu ai de ce să te sperii. Eu am avut o sarcină foarte dificilă și am avut contracții false începând cu luna a VII-a. Constracțiile erau atât de intense, încât nopți la rând nu dormeam. Doctorița mi-a zis să iau No-spa și totul a fost ok. Am dus sarcina până la capăt.

Sarcină și naștere ușoare!

Membru inregistrat la
    23.09.2011
    Postari in forum
    383
    Multumesc inca o data pt raspunsuri:)
    Albastrica la fel mi-a spus si doc meu sa iau un no-spa atunci cand am burta foarte incordata si imi da o senzatie de disconfort, in rest nu am de ce sa ma sperii :)

Pupici pe burtici

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    eu am contractii nedureroase inca din sapt a 10-a de sarcina, stau in pat si fac tratament de sustinere a sarcinii plus no-spa si scobutil pt a opri contractiile. faptul ca burta se intareste devine o problema in momentul in care ai sangerare, fie ea si cea mai mica, dar de altfel bebelina mea scoate ori capu ori funduletul si se impinge asa si cate 15 minute de cateva ori pe zi. Cand se intampla lucruri de genu poate ar fi bine sa stati relaxate si sa vedeti daca axista si alte probleme, nu sa va panicati din prima :)
    sanatate multa, sarcini si nasteri usoare va doresc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari